SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kulturalnie w TVP

Festiwale Kultury Ukraińskiej i Romskiej w TVP2.

W sobotę, 23 lipca na antenie telewizyjnej "Dwójki" zaprezentujemy aż dwa festiwale. XVIII Festiwal Kultury Ukraińskiej, który odbył się w Operze Leśnej w Sopocie  9 i 10 lipca po raz trzeci będzie gościł na antenie TVP. IX Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów gości na antenie TVP2 od 1997 roku i będzie transmitowany już po raz dziewiąty.

Relacje z koncertów Festiwalu Kultury Ukraińskiej, zorganizowanego przez Związek Ukraińców w Polsce w ramach obchodów Roku Ukrainy w Polsce będzie można zobaczyć w dwóch częściach. Na część pierwszą koncertu inauguracyjnego "Oj na Iwana, oj na Kupała" z udziałem zespołów folklorystycznych z Polski i Ukrainy zapraszamy o 11.45.  Inspiracją dla tego widowiska jest tradycja ukraińskich obrzędów związana z przesileniem letnim - nocą kupały. Nowatorski charakter choreografii, bogata symbolika i oryginalne wykonanie kijowskiego Akademickiego Chóru im. H. Wierowki gwarantują niezapomniane wrażenia.

O 15.05 zapraszamy na drugą część koncertu pt. "Razom nas bahato". Będzie to nie tylko prezentacja folkowo-rockowych polskich i ukraińskich zespołów nawiązująca do ubiegłorocznej "pomarańczowej rewolucji". Prezentowane utwory symbolizować będą ukraiński zryw i najnowsze trendy współczesnej muzyki młodzieżowej Ukrainy. Robert Leszczyński, organizator polskich koncertów "pomarańczowej rewolucji"
poprowadzi koncert wspólnie z muzykiem Ołeksandrem Położyńskim. Wystąpią m.in.: "Tanok na Majdani Konho", "Tartak", "Gorgiszeli", "Horpyna", "Chutor", "Tołhaje", "Berkut", Roksana Vikaluk.

Festiwal Kultury Ukraińskiej działa pod honorowym patronatem prezydentów obu krajów i służy promowaniu aktywności kulturalnej amatorskich zespołów artystycznych społeczności ukraińskiej z Polski i państw sąsiednich. Prezentuje współczesnych, profesjonalnych wykonawców z Ukrainy.

Tego samego dnia wieczorem w telewizyjnej "Dwójce" będzie można zobaczyć transmisję z Międzynarodowego Festiwalu Kultury i Piosenki Romów. Festiwal propaguje przede wszystkim cygańską muzykę, ale także kulturę, obyczaje i język romski. O 20.00 zapraszamy na pierwszą część Festiwalu pt. "Bahtałe Roma - Szczęśliwi Cyganie", o 21.00 na część drugą.

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy zespoły zarówno w utworach typowych dla Romów, jak również w utworach łączących elementy wpływów różnych kultur. Będą to m.in.: Gipsy Kings w nowym składzie (Hiszpania), Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy (Polska), Wasyl Junior (Polska), Dziani (Polska), Mythos (Grecja). Gościem specjalnym Festiwalu będzie Krzysztof Krawczyk, a koncert poprowadzą Katarzyna Cichopek, Dziani i Don Wasyl.

Przez wiele stuleci kultura Romów przenikała kulturę krajów Europy stając się stopniowo jej znaczącą częścią. Muzyka cygańska stała się niejako wspólną własnością, świadczącą o niezwykłej sile tradycji romskiej, języka i obyczajów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kulturalnie w TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl