SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sześć na dziesięć gospodarstw domowych ma laptopa

W laptopy wyposażonych jest 61,7 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Istotnie częściej w te urządzenia są wyposażone gospodarstwa z dziećmi – wynika z badania Krajowego Instytutu Mediów.

Fot. PxhereArticle

W laptopy wyposażonych jest 88,1 proc. gospodarstw, w których mieszkają dzieci do 15 roku życia. W gospodarstwach, gdzie nie ma dzieci odsetek ten wynosi 52,3 proc. Jeszcze rzadziej laptopy są obecne w gospodarstwach gdzie nie ma dzieci i przynajmniej jedna osoba ma więcej niż 60 lat - 33,7 proc.

Jak wynika z badania KIM, laptopy są równie popularne na wsi, jak i w mieście. Sprzęt taki posiada 61,3 proc. gospodarstw położonych na terenach wiejskich, wobec 61,9 proc. gospodarstw w miastach. W największych miastach powyżej 200 tys. mieszkańców laptopy posiada 66,3 proc. gospodarstw.

Sytuacja materialna wpływa na dostępność laptopów

Na dostępność laptopów w gospodarstwach domowych wpływ ma ich sytuacja materialna. Urządzenie to posiada 86,8 proc.  gospodarstw oceniających swoją sytuację materialną jako dobrą. Wśród gospodarstw określających swą sytuację materialną jako średnią, odsetek ten wynosi 62,1 proc., podczas gdy wśród gospodarstw o złej kondycji materialnej tylko 37,3 proc. jest wyposażonych w laptopa.

Laptopy częściej posiadają gospodarstwa wieloosobowe. Takim sprzętem dysponuje 85,5 proc. gospodarstw ponad 4-osobowych, 80,4 proc. 3-osobowych, 55,6 proc. gospodarstw 2-osobowych i tylko 35,2 proc. jednoosobowych.

Z liczbą osób w gospodarstwie domowym wiąże się także liczba laptopów na wyposażeniu gospodarstwa. O ile 43,8 proc. gospodarstw domowych posiada jednego laptopa, a tylko 12,9 proc. – dwa i 5 proc. – trzy, to w największych gospodarstwach domowych (4 osoby i więcej) 24,2 proc. gospodarstw ma dwa laptopy, a 13,8 proc.– trzy.

Badanie Założycielskie realizowane przez Krajowy Instytut Mediów jest podstawowym badaniem populacyjnym dot. konsumentów mediów elektronicznych w Polsce. Od stycznia do czerwca objęło ono ogólnopolską losową próbę 8 474 gospodarstw domowych i 19 611 osób w wieku 4 lata i więcej. Zebrane dane są reprezentatywne dla wszystkich gospodarstw w Polsce i osób w wieku powyżej 4 lat.

Dołącz do dyskusji: Sześć na dziesięć gospodarstw domowych ma laptopa

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kargul
Kolejne odkrywcze dane KIM-u. Czy całość próby jest robiona przez ankieterów, czy tylko część, a reszta to zgodna ze sztuką statystyka?
odpowiedź