SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wraca „Lato z Radiem”: cztery koncerty i trasa reporterska. Prowadzącymi Rożej, Kunikowska, Czejarek, Wydrych i Frątczak

Tegoroczna formuła „Lata z Radiem” ulegnie zmianie: zamiast jednego dużego koncertu odbędą się cztery - dwudniowe wydarzenia w Zakopanem, Pucku, Stalowej Woli i Krakowie. Prowadzącymi audycję "Lato z Radiem" będą Karolina Rożej, Agnieszka Kunikowska, Roman Czejarek, Daniel Wydrych i Grzegorz Frątczak. - Tegoroczna formuła Festiwalu Lata z Radiem to z jednej strony powrót do tradycji, do czegoś, co nasi słuchacze znają i do czego byli przyzwyczajeni, a z drugiej pokazanie jej w nowoczesnej formule - komentuje Andrzej Rogoyski, prezes zarządu Polskiego Radia.

Muniek Staszczyk z zespołem oraz Piotr Metz podczas konferencji prasowej/ fot. Grzegorz ŚledźArticle

Jako pierwsi pisaliśmy o tym, że Polskie Radio na wakacje wprowadzi zmiany w ramówce, będzie więcej audycji muzycznych i rozrywkowych. Na antenę powróci "Lato z Radiem", a z Festiwalu Lato z Radiem będą prowadzone wyjazdowe programy: "Muzyczne Jedynki" i "Ekspresy Jedynki" oraz transmisje sobotnich koncertów Festiwalu LzR.

W poniedziałek rozgłośnia podczas konferencji inaugurującej „Lato z Radiem” zdradziła szczegóły dotyczące zarówno samej audycji, jak i festiwalu, który w tym roku będzie składać się z czterech dwudniowych wydarzeń, zorganizowanych w różnych miastach Polski. Pierwszy koncert odbędzie się 28-29 czerwca w Zakopanem, kolejne: 19-20 lipca w Pucku, 9-10 sierpnia w Stalowej Woli oraz będący finałem trasy - 30 i 31 sierpnia w Krakowie.

- Wybór miast na wydarzenia to efekt pewnych analiz. Połączyliśmy dwa istotne elementy: atrakcyjność miast – kojarzonych z rekreacją, wypoczynkiem, ze strefami takimi jak morze i góry; z miastami, które są mniej znane, ale w których także są słuchacze i publiczność Polskiego Radia. Chcemy, aby mniejsze, ale bardzo ważne, prężnie rozwijające się miasta, takie jak Stalowa Wola i Puck – również miały do czynienia z naszym Festiwalem Lata z Radiem - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia.

Szef publicznego radia dodaje, że w poprzednich latach słuchacze mieli do czynienia z formułą tradycyjnej trasy koncertowej, a z kolei w zeszłym roku Festiwal Lata z Radiem odbywał się w jednym miejscu - w Gdyni.

- W tym roku zdecydowaliśmy się na kompromis – chcemy się przyjrzeć, jak nasi słuchacze odniosą się do połączenia dwóch pomysłów „Lata z Radiem”. Jeżeli taka formuła im się spodoba - nie wykluczam, że w przyszłym roku będziemy rozszerzać ją o większą liczbę miast. Skłaniam się w tę stronę, niż do powrotu do jednego koncertu - zapowiada Rogoyski.

Wśród artystów, którzy pojawią się na scenie znaleźli się: Anita Lipnicka, Barbara Wrońska i przyjaciele, Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Hanka Rybka, Julia Pietrucha, Kapela ze Wsi Warszawa, Kayah,  Kortez, Król, Krzysztof Zalewski, Mazolewski/Porter, Mela Koteluk, Muniek Staszczyk, Nosowska, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Perfect, Przybysz – Przybysz, Skubas, Sławek Uniatowski, Smolik / Kev Fox, The Dumplings, Voo Voo, Warszawskie Combo Taneczne i Włodek Pawlik Trio.

Piotr Metz, szef muzyczny Trójki i dyrektor artystyczny Festiwalu „Lato z Radiem” zdradził, że wielu z wykonawców zaprezentuje swoje premierowe piosenki, będzie to m.in. Barbara Wrońska i przyjaciele, Skubas czy Muniek Staszczyk, który zaśpiewa swoje solowe kawałki.

Koncerty (oraz wyjazdowe audycje) poprowadzą dziennikarze wszystkich anten Polskiego Radia: Piotr Baron, Katarzyna Dydo, Anna Gacek, Jacek Hawryluk, Ula Kaczyńska, Marcin Kusy, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Przemysław Psikuta, Damian Sikorski, Paweł Siwek, Piotr Stelmach, Paweł Sztompke, Agnieszka Szydłowska, Anna Will, Zbyszek Zegler i Tomasz Żąda.

W każdym z miast zaplanowano także audycje plenerowe oraz strefy festiwalowe, konkursy dla słuchaczy i turystów. W Strefie Muzycznej będzie można posłuchać wywiadów z gwiazdami, radiowych wspomnień, festiwalowych historii i anegdot, ale także zrobić zdjęcia z artystami, podpisać płyty i zdobyć autografy. W Strefie Familijnej atrakcje przygotują dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom: warsztaty reporterskie, gry sportowe, spektakle, trampoliny, czytanie bajek, konkursy i animacje dla najmłodszych. W Strefie Relaksu Aleksandra Żelazo, prowadząca „Gimnastykę poranną” dla zainteresowanych poprowadzi rozgrzewkę.

Podobnie jak w zeszłym roku w Gdyni i w odróżnieniu od poprzednich lat, wszystkie koncerty będą transmitowane na antenie nie tylko Jedynki, ale na kilku antenach Polskiego Radia: także w Dwójce (po raz pierwszy w historii), Trójce, Czwórce, w Polskim Radiu Dzieciom oraz na portalu PolskieRadio.pl.

- Poszczególne anteny mocno się od siebie różnią, ale nie ma między nimi konkurencji, a jest współpraca. Widać to było w Gdyni, gdzie na dwóch scenach zagrali artyści, których można usłyszeć w Jedynce, Trójce i Czwórce. W tym roku do Festiwalu dołączyła radiowa Dwójka, „Lato z Radiem Festiwal 2019” będzie więc jeszcze bogatszy muzycznie - komentuje Piotr Metz.

Podczas pierwszego koncertu w Zakopanem wystąpią: Włodek Pawlik Trio, Kapela ze Wsi Warszawa, Warszawskie Combo Taneczne. Z kolei w sobotę, 30 czerwca br. zagrają: Hanka Rybka, Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy; Sławek Uniatowski, Krzysztof Zalewski i Kayah. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dodatkowo 28 czerwca br. w Zakopanem będzie mieć swoją premierę płyta „Lato z Radiem Festiwal 2019” na której znajdą się festiwalowe piosenki nagrane specjalnie na tę okazję.

Audycja "Lata z Radiem" ze sporymi zmianami, powrót konkursu "Skojarzeń" i "Karuzeli"

Pisaliśmy już o tym, że od 21 czerwca br. zmieni się ramówka Jedynki w związku z powrotem "Lata z Radiem", które zastąpi „Cztery Pory Roku” i audycję „Jedyne Takie Miejsce”. Programu będzie można słuchać codziennie w godzinach od 9 do 12.00.

Spektakle Teatru Polskiego Radia zastąpi „Lato z Radiem Extra”, a z Festiwalu Lato z Radiem prowadzone będą wyjazdowe programy „Muzyczne Jedynki” i „Ekspresy Jedynki” oraz transmisje sobotnich koncertów Festiwalu LzR.

W „Lecie z Radiem” pojawią się dobrze znane słuchaczom konkursy: powrócą „Skojarzenia” oraz „Karuzela”. Nowością będzie zabawa „Znajdź reportera”, „Moje Archiwum” oraz „Zostań Wiedźminem”, a także słuchowisko „Wiedźmin. Sezon Burz”. Prowadzącymi będą Karolina Rożej, Agnieszka Kunikowska, Roman Czejarek, Daniel Wydrych i Grzegorz Frątczak.

Zmianie ulegnie także trasa reporterska - w odróżnieniu od ubiegłego roku - reporterzy Polskiego Radia będą każdego dnia w innym mieście nadawać audycję na żywo i łączyć się z dziennikarzami w studiu w Warszawie.

- W porównaniu do ubiegłego roku zmienia się koncepcja trasy - każdego dnia w innym mieście Polski będzie na miejscu reporter Polskiego Radia. Będą to programy live, słuchacze będą mogli spotkać dziennikarza rozgłośni i z nim porozmawiać. Wracamy do dobrych tradycji. Reporter będzie jeździć od poniedziałku do piątku w specjalnie oznakowanym samochodzie Lata z Radiem, w charakterystycznym stroju - mówi nam Roman Czejarek, dziennikarz Jedynki i jeden z prowadzących audycję.

W rozmowie z Wirtulanemedia.pl objaśnia także formułę konkursu, który ma być skierowany szczególnie do młodych słuchaczy „Znajdź reportera”: - Jeden z konkursów polega na tym, że trzeba będzie znaleźć nasz samochód i naszego reportera. Trzeba będzie postępować zgodnie z instrukcją ze strony Latozradiem.pl. Aplikacja pokazuje lokalizację reportera, jeżeli słuchacz będzie 250 metrów od niego, użytkownik dostanie powiadomienie i prośbę o odpowiedź na pytanie. Kolejne pytanie pojawi się, kiedy zbliży się na odległość 100 metrów. Po dojściu do reportera trzeba będzie zrobić mu zdjęcie,  wrzucić je do sieci i oznaczyć odpowiednimi hasztagami. Wybierzemy te najbardziej kreatywne, a zwycięzcę nagrodzimy maskotką Lata z Radiem. Będzie można wygrać je również na antenie, ale ten konkurs to ukłon w stronę młodych słuchaczy – podkreśla.

Cztery maskotki "Lata z Radiem", podcasty ze "Strefy Gwiazd"

W tym roku nowością będzie także maskotka Lata z Radiem, która będzie mieć aż cztery odsłony: będzie to kozica, salamandra, bielik oraz bóbr - każda z nich symbolizuje Park Narodowy, który odwiedzą dziennikarze Polskiego Radia podczas trasy reporterskiej.

- Wraca maskotka Lata z Radiem, a nawet maskotki – w tym roku będą cztery, w 2020 roku – kolejne cztery i w 2021 – również cztery inne. Każda maskotka będzie symbolizować Park Narodowy, który odwiedzimy ze swoją audycją – mówi nam Roman Czejarek.

Nową propozycją rozgłośni będzie także „Strefa Gwiazd”, którą będzie można śledzić na Facebooku. W holu budynku Polskiego Radia w Warszawie powstanie specjalne studio, w którym dziennikarze: Jolanta Fajkowska, Małgorzata Raducha, Sława Bieńczycka i Marta Januszewska będą pytać wokalistów o życie artysty od kuchni. Rozmowy będą mieć później formę podcastów, które będzie można odsłuchać w dowolnym czasie i miejscu.

- Do tej pory to, co działo się na antenie było nagrywane i udostępniane. W wirtualnym studiu będzie kamera, ale gość będzie obecnie tylko i wyłącznie w tym studiu. Rozmowa z nim będzie nagrywana i zbierana w formie podcastów. Nazwaliśmy to „Strefą gwiazd”, która będzie tworzona od początku startu tegorocznej audycji Lata z Radiem, aż do jej ostatniego dnia. Podcasty to trend światowy o który warto walczyć, z tej bazy będzie można korzystać kiedy się chce i gdzie się chce – objaśnia Czejarek.

W tym roku oprócz audycji do słuchania będzie również możliwość śledzenia jej na Facebooku oraz oglądania oraz stronie PolskieRadio.pl.

Krytyka zeszłorocznego pasma "Lata z Radiem"

Ubiegłoroczne „Lato z radiem” było emitowane w Jedynce od końca czerwca do końca sierpnia. W poprzedniej edycji wprowadzono szereg zmian, m.in. zrezygnowano z koncertów w każdy weekend i zorganizowano na koniec festiwal we współpracy z władzami Gdyni. Głównymi prowadzącymi pasma byli Monika Tarka i Robert Kilen.

W paśmie emitowano sporo rozmów i materiałów nagranych wcześniej, nie było już popularnego konkursu dla słuchaczy opartego na skojarzeniach. Niektórzy słuchacze krytykowali zmiany w audycji, swoje opinie pisali m.in. na jej fanpage’u facebookowym. Członkowie rady krytycznie ocenili też obecność w „Lecie z radiem” krótkich felietonów przedstawianych przez publicystów Rafała Ziemkiewicza, Krzysztofa Feusette, Piotra Lisiewicza i Piotra Goćka.

Na jeden z felietonów Ziemkiewicza, dotyczący feministek, przesłano 9 skarg do Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji. Ostatecznie rada programowa przyjęła krytyczną uchwałę wobec LzR i zażądała propozycji zmian w paśmie.

W okresie od marca do maja 2019 roku Jedynka zajęła czwarte miejsce zajęła w rankingu słuchalności pod względem udziału w rynku. Jej wynik spadł o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wraca „Lato z Radiem”: cztery koncerty i trasa reporterska. Prowadzącymi Rożej, Kunikowska, Czejarek, Wydrych i Frątczak

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Tylko nie Czejarek!!!
odpowiedź
User
marketer
wreszcie to wygląda porządnie.
odpowiedź
User
Swordfish
Sprytna reklama dla radia. Konkurs zrób selfie z dziennikarzem i udostępnij w sieci z hasztagiem.
odpowiedź