SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Laureaci 17. Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"

Słuchowisko "Lilla Weneda" wg dramatu Juliusza Słowackiego Teatru Polskiego Radia w reż. Dariusza Błaszczyka oraz spektakl Teatru TVP "Posprzątane" wg sztuki Sarah Ruhl w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej zdobyły w środę Grand Prix XVII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017".

Article

Gala finałowa festiwalu odbyła się w środę wieczorem w hotelu Sheraton w Sopocie. O nagrody główne walczyło 13 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 26 słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Reżyser spektaklu „Posprzątane”, Agnieszka Lipiec-Wróblewska po odebraniu nagrody podkreśliła, że jest to nagroda dla wszystkich, którzy pracowali przy spektaklu, zarówno dla aktorów Agaty Kuleszy, Dominiki Kluźniak, Aleksandry Koniecznej, Wiktorii Gorodeckiej i Piotra Adamczyka jak i dla realizatorów i scenografów. „Było to dość dynamiczne i wybuchowe spotkanie, bo spotkaliśmy się w pracy po raz pierwszy” - dodała.

Oprócz Grand Prix w ramach festiwalu przyznano też nagrody w kilkunastu innych kategoriach.

Nagrodę w kategorii reżyseria spektaklu teatralnego otrzymał Wawrzyniec Kostrzewski za przedstawienie "Listy z Rosji” zrealizowane na podstawie książki Astolphe'a de Custine'a. Z kolei nagrodą za reżyserię słuchowiska "Lento Rubato" uhonorowano Annę Wieczur-Bluszcz.

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Danuta Stenka występująca w "Lilli Wenedzie". Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadła Joannie Szczepkowskiej za role Kobiety z Parasolką i Gołej Baby w jej autorskim spektaklu „Goła Baba”.

Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznany został Stanisław Brudny, który wystąpił w "Ten jeden moment przed świtem”. Za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym nagrodę otrzymał Piotr Adamczyk za role w spektaklach „Posprzątane” oraz „Listy z Rosji”. Za nieobecnego laureata nagrodę odebrali reżyserzy.

Za zdjęcia w spektaklu telewizji „Posprzątane” nagrodę otrzymał operator Jan Holoubek.

Konkursowe spektakle oceniało w tym roku jury pod przewodnictwem aktorki Grażyny Barszczewskiej. W składzie sędziowskim znaleźli się także pianista, kompozytor i aranżer Włodek Pawlik, scenarzysta i reżyser filmowy Maciej Pieprzyca, dramatopisarz i reżyser Tomasz Man oraz reżyser, scenograf i grafik Janusz Wiśniewski.

Słuchowiska teatralne oceniali, pod przewodnictwem kompozytora Piotra Mossa, medioznawca i teoretyk radia Joanna Bachura-Wojtasik, aktor i reżyser Krzysztof Gordon, pisarz i tłumacz Antoni Libera oraz aktor i reżyser Henryk Rozen.

Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie otrzymali w tym roku Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz.

Nagrodę Publiczności otrzymał spektakl Teatru Telewizji „Listy z Rosji” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Za najlepsze słuchowisko publiczność uznała „Nie jestem wielbłądem”, którego autorem i reżyserem jest Marcin Troński.

W trakcie tegorocznych "Dwóch Teatrów" odbył się już po raz drugi konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Najlepszym okazało się słuchowisko "Labirynt" według tekstu Grzegorza Kasdepke i w reżyserii Waldemara Modestowicza.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Laureaci 17. Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenon
Dlaczego w zakładce "Radio" piszecie o nagrodach za spektakle telewizyjne. Z radia nikt nie dostał nagrody za słuchowisko? Chyba dostał...
odpowiedź
User
Janek
Szczepkowska trochę się zaplątała w swojej wypowiedzi i zepsuła rymowankę, która pewnie brzmieć tak:
Żadne nagrody nie naprawią szkody,
jakie nam rząd funduje, co państwo psuje
odpowiedź
User
Myśląca trzcina
Gratulacje dla wszystkich laureatów. Poziom Festiwalu wysoki. "Posprzątane" rewelacyjne! Szczególne wyrazy uznania dla Pani Joanny Szczepkowskiej za wybitną kreację w teatrze tv na żywo ("Goła baba") oraz za odważne słowa do odebraniu nagrody. Myślę, że Halina Mikołajska, Andrzej Szczepkowski oraz Jerzy Popiełuszko byliby z Niej dumni. Jako ciekawostkę dodam, że Pani Joanna wystąpiła przed wielu laty w teatrze tv w sztuce Szaniawskiego "Dwa teatry". Jest to obok "Wesela" moja ulubiona sztuka a i realizacja była wybitna (z m.in. Gustawem Holoubkiem). Wielkie, wielkie brawa!
odpowiedź