SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

LeasingTeam zwolnił szefową związku zawodowego Wizja. SDP protestuje

Spółka LeasingTeam zwolniła dyscyplinarnie Agatę Ławniczak, przewodniczącą związku zawodowego Wizja, który działa w TVP. Dziennikarka publicznie krytykowała proces outsourcingu. - Najwyższa pora, by środowisko solidarnie i zdecydowanie przeciwstawiło się tego typu działaniom - czytamy w liście otwartym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

LeasingTeam próbowała zwolnić Agatę Ławniczak już w maju br. po tym jak zeznała przed kontrolerami ZUS, że przeniesienie pracowników z TVP miało charakter pozorny. Podkreślała również, że są oni przymuszani do przechodzenia na samozatrudnienie i zakładania jednoosobowych działalności gospodarczych. - Koincydencja czasowa każe widzieć ponowny zamiar dyscyplinarnego zwolnienia przewodniczącej OZ Wizja w LT jako akt zemsty - tłumaczyła Wizja.

Ławniczak wielokrotnie krytykowała decyzję zarządu Telewizji Polskiej o przesunięciu pracowników do LeasingTeam. Ostatni raz wypowiadała się dla portalu Wirtualnemedia.pl na temat opublikowanego na początku lipca raportu Najwyższej Izbie Kontroli. - Pozostaje uzasadniony pozew sądowy, który zmierza do stwierdzenia nieważności umowy zawartej między TVP a LT - wyjaśniała przewodnicząca Wizji. Zarzuciła też nadawcy narażenie spółki na straty z racji roszczeń odszkodowawczych pracowników.

Zwolnienie z winy pracownika i bez okresu wypowiedzenia dziennikarce wręczyła w czwartek delegacja LeasingTeam, którą firma wysłała do Poznania. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wystosowało list otwarty do środowiska dziennikarskiego w obronie Agaty Ławniczak.

- Zawiadamiamy wszystkich o tym bezprecedensowym działaniu wobec naszej koleżanki i prosimy społeczność dziennikarską o solidarność i protest. Każdego z Was może spotkać podobna krzywda. Najwyższa pora, by środowisko solidarnie i zdecydowanie przeciwstawiło się tego typu działaniom. Bezprawne zwolnienie działacza związkowego jest dowodem na to, że obecnie decydenci różnych szczebli nie liczą się już z nikim ani z niczym - informuje SDP.

Agata Ławniczak w Telewizji Polskiej pracowała od 21 lat, jest autorką filmów dokumentalnych i programów. Wcześniej była związana z radiem.

Przypomnijmy, że od 1 lipca ub.r. w firmie LeasingTeam zatrudnionych zostało ponad 400 osób z TVP - głównie graficy komputerowi, montażyści, charakteryzatorzy oraz część dziennikarzy z 22 jednostek organizacyjnych. Zgodnie z umową mieli oni zagwarantowaną pracę przez dwa lata, w tym rok na niezmienionych warunkach (więcej na ten temat). Firma rozpoczęła już procedurę zwolnień grupowych pracowników (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LeasingTeam zwolnił szefową związku zawodowego Wizja. SDP protestuje

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Pani Agato, proszę iść do sądu. Jedynie taką radę związki miały dla ludzi objętych outsourcingiem w TVP. Teraz to samo radzę pani. Za kilka lat, albo kilkanaście lat - wygrana murowana.
25 10
odpowiedź
User
Jurek
@gość słuszna rada. Związki drą gębę, a nie przyznają nigdy, że właściwie są bez sensu, kiedy dochodzi do zwolnienia. Fajnie jest być funkcyjnym w związku, ale ochrona jest tylko pozorna.
A PR można robić i bez związków.
17 12
odpowiedź
User
ChJ
SDP może LT skoczyć. Nikt nie traktuje poważnie działań tej organizacji, ośmieszonej kilkoma niezbyt rozsądnymi "listami", "protestami". Jak Ł. zwolnili, to niech ją Skowroński zatrudni w Radiu Wnet albo Kurierze Wnet
18 14
odpowiedź
User
gość
Przy najbliższej okazji i konferencji prasowej z Premier Kopacz należy zadać jej pytanie o zwolnienie Pani Agaty. Myślę że to załatwi sprawę.
10 10
odpowiedź
User
wn
w normalnym kraju w Państwowej w Spólce należącej do skarbu państwa ludzie którzy wykonują pracę związaną z podstawowym profilem działalności firmy powinni:
- być na etatach
- zarabiać min. 10 tys zł każdy i od takiej kwoty odprowadzać wszystkie składki
Wówczas nie będzie problemu z alarmującym spadkiem wpływów do ZUS.
Nie rozumiem kto dopuszcza do takiej paranoi żeby jakiś prywaciarz był podwykonawcą podstawowej działalności w Państwowej Spółce.
Gdzie jest minister pracy, finansów, skarbu????
18 10
odpowiedź