SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lepiej w e-bankach

Za pięć lat do 30 proc. sprzedaży funduszy inwestycyjnych przez internet

Od 15 do nawet 30 proc. sprzedaży funduszy inwestycyjnych w Polsce może za 3 do 5 lat odbywać się przez internet - wynika z prognoz bankowców. Poinformował o tym w środę podczas seminarium zorganizowanego w warszawskiej siedzibie Bre Banku wiceprezes tego banku, dyrektor ds. Bankowości Detalicznej Sławomir Lachowski.

Obecnie tzw. zdalne metody dystrybucji funduszy w Polsce to zaledwie 2 proc. sprzedaży.

Dodał, że na rynkach dojrzałych, takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, ponad 50 proc. sprzedaży funduszy dla klientów detalicznych odbywa się przez internet. W Polsce natomiast w 2003 roku było ok. 25 tys rejestrów internetowych dla klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI).

Lachowski podkreślił, że sprzedaż funduszy przez internet oznacza niższe koszty dla klientów, ponieważ sprzedawcy (np. banki czy biura maklerskie) nie pobierają od klientów prowizji za nabycie jednostek.

Banki, które sprzedają fundusze w swojej sieci, mogą ograniczać się do sprzedaży funduszy TFI z własnej grupy finansowej. Taką sprzedaż prowadzą np. największe polskie banki detaliczne.

Bank może jednak udostępniać sieć sprzedaży lub platformę internetową różnym TFI. Zarabia wówczas np. na podziale z TFI prowizji za zarządzanie.

Jednak, zdaniem prezesa DWS TFI Jana Mieczkowskiego, prowizje będą maleć w miarę wzrostu konkurencji. Prezes Skarbca TFI Jarosław Bauc dodał, że np. opłaty za zarządzanie funduszami pobierane przez TFI w krajach UE są średnio o 50 proc. niższe, niż w Polsce.

Zdaniem przedstawicieli TFI, w najbliższych latach polskim funduszom nie grozi zmniejszenie się zainteresowania polskich klientów na rzecz funduszy zagranicznych z krajów UE.

Mieczkowski podkreślił, że np. we Włoszech ok. 95 proc. funduszy kupowanych przez klientów to fundusze lokalne.

"Polskie fundusze będą bardziej zrozumiałe dla klienta krajowego" - dodał.

W Polsce zgodę na działalność ma 19 TFI. W kwietniu działały 133 fundusze zarządzane przez TFI, zaś zgodę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na działalność otrzymało dotychczas 147 funduszy.

W kwietniu wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych wyniosła 35,34 mld zł, czyli o 17,1 mln zł mniej w stosunku do marca. Jednak kwietniowy poziom aktywów oznacza wzrost w skali roku o 38,3 proc., a od początku roku - wzrost o 6,4 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lepiej w e-bankach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl