SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lepsze nastroje w dużych firmach

- Ocena ogólnego klimatu w przemyśle przestała się pogarszać, aczkolwiek ciągle jest negatywna. Firmy sygnalizują osłabienie zamówień krajowych, jednocześnie wskazują, że z zamówieniami zagranicznymi nie jest źle - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując sierpniowe wyniki badania koniunktury GUS.

Lepsze nastroje w dużych firmach

- Widać to wyraźnie po różnicach w ocenie klimatu koniunktury w firmach dużych (które w dużej części są eksporterami), która się nieznacznie poprawiła oraz w firmach małych i średnich, która jest słabsza niż przed miesiącem. Świadczą o tym także pozytywne oceny klimatu koniunktury w branżach eksportowych, m.in. chemicznej, maszyn i urządzeń, wyrobów z tworzyw sztucznych.

Firmy przemysłowe z rezerwą wypowiadają się o planach produkcyjnych na najbliższe miesiące. Niepokoi, szczególnie duże kurczenie się portfela zamówień krajowych. To zapewne efekt spadku inwestycji przedsiębiorstw, ale także osłabienia konsumpcji. Niestety, w najbliższych miesiącach sytuacja może się jeszcze pogorszyć ponieważ nasze zarobki realnie nie rosną, a niestety  część firm zapowiada redukcje zatrudnienia.

 Zdecydowanie poważniejsze problemy sygnalizują natomiast firmy budowlane, i to wszystkie, niezależnie od wielkości. A budownictwo to prawie 8 proc. wartości dodanej wytwarzanej w gospodarce. Jego problemy oznaczają zatem także problemy w całej gospodarce. Druga połowa 2012 r. nie rysuje się zatem optymistycznie – należy się spodziewać dalszego osłabienia w gospodarce. Optymistami są, tradycyjnie już, jedynie firmy z sektora informacja i komunikacja oraz działające na rynku finansowym. Podobne wyniki pokazało badanie PKPP Lewiatan dotyczące kondycji firm z sektora MSP –
dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lepsze nastroje w dużych firmach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl