SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Leszek Czarnecki sprzedaje Getin

Jeden z najbogatszych Polaków szykuje się do sprzedaży swojegoimperium finansowego. Dlatego kondycję finansową Getin Bankuanalizuje hiszpańska La Caixa - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Leszek Czarnecki sprzedaje Getin

Wartość transakcji szacuje się na 6-8 mld zł. O tym, że GetinBank jest na sprzedaż, mówiono od dawna. Z informacji gazety wynikajednak, że biznesmen z Wrocławia Leszek Czarnecki chce sprzedaćcałą giełdową grupę - Getin Holding. GetinBank jest największą jegoczęścią.

"Bez komentarza" - odpowiada na pytanie na ten temat Artur Wiza,członek zarządy Getin Holdingu.

Rozmówcy podkreślają, że już od ponad roku toczyły się w tejsprawie rozmowy z różnymi podmiotami.

"Można sobie wyobrazić sprzedaż głównego biznesu LeszkaCzarneckiego. Już wcześniej zrobił coś podobnego, pozbywając sięfirmy leasingowej EFL. Lepsze czasy na sprzedaż takiego biznesubyły jednak do lata tego roku. Dziś zaufanie do instytucjifinansowych zostało podważone" - uważa Jacek Chwedoruk, dyrektorgeneralny Rothschild Polska. Wynika to ze strat bankówamerykańskich poniesionych na kredytach hipotecznych i sprawia, żezainteresowanie kupnem holdingu nie będzie takie jak jeszcze roktemu.

"Grupa Getin to bardzo dobry biznes, wysokiej jakości. I zapewnegrupy europejskie będą nią zainteresowane" - przyznaje jednak JacekChwedoruk.

W skład grupy finansowej wchodzą jeszcze m.in. Noble Bank,towarzystw ubezpieczeniowe Europa oraz firmy pośrednictwafinansowego.

Z informacji "Rz" wynika, że bliski zakupu jest duży hiszpańskibank La Caixa. Przeprowadza właśnie szczegółową ocenę kondycjiGetin Banku. Hiszpanów stać na nabycie całego holdingu. Są trzeciąco do wartości aktywów instytucją finansową w Hiszpanii i lideremwśród europejskich banków oszczędnościowych. Ich majątek jest warto jedną szóstą więcej niż wszystkich polskich banków. Hiszpanie sąmocno zainteresowani zagraniczną ekspansją. Od lipca mają oddział wPolsce, a w październiku otworzyli w Rumunii. Nie chcą jednakzdradzić polskich planów. Nie odpowiedzieli też na pytania ozamiary wobec Getin Banku.

Według wyceny rynkowej Getin Holding jest dziś wart prawie 10mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Leszek Czarnecki sprzedaje Getin

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl