SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zgodnie z „lex TVN” władze TVP i Polskiego Radia będzie powoływać KRRiT, a nie Rada Mediów Narodowych

Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, określana jako „lex TVN”, zawiera przepisy zamieniające sposób powoływania i odwoływania władz firm mediów publicznych oraz wybierania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji koncesję na nadawanie w Polsce będą mogły być przyznawane firmom, w których podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają maksymalnie 49 proc. udziałów.

Jedynym ze znaczących nadawców radiowych i telewizyjnych mającym właściciela spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest TVN Grupa Discovery należąca do amerykańskiego koncernu Discovery. W oświadczeniu zarząd firmy ocenił, że uchwalenie nowelizacji stanowi „bezprecedensowy zamach na wolne media” oraz „działania wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki”.

Firma zapowiedziała, że „TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana”.

„Lex TVN” ograniczy kompetencje Rady Mediów Narodowych

W czasie procedowania nowelizacji po raz pierwszy w Sejmie Konfederacja na posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu zgłosiła poprawkę zakładającą, że członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będę powoływani przez prezydenta RP za zgodą Sejmu i Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatów do KRRiT ma określać uchwała Sejmu. Na wybór członków KRRiT zgodę musiałby wyrazić Sejm, a następnie Senat.

Ponadto poprawka zakłada wykreślenie z ustawy przepisu stanowiącego, że członków zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych „powołuje i odwołuje  Rada Mediów Narodowych”.

W pierwszej połowie sierpnia na posiedzeniu komisji biuro legislacyjne oceniło, że poprawki Konfederacji przekraczają dopuszczalny zakres określony przez przepisy - zakres pierwotnego przedłożenia oraz zawierają błędy legislacyjne. Poprawki Konfederacji zostały negatywnie zaopiniowane w głosowaniu przez członków komisji.

Inaczej było wieczorem na posiedzeniu plenarnym Sejmu. W głosowaniu poprawkę zgłoszoną przez Konfederację poparło 228 posłów, przeciw było 226, a jedna osoba się wstrzymała.

Na początku września Senat w całości zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Natomiast w piątek Senat odrzucił weto, nie wnosząc żadnych zmian do nowelizacji.

Jak jest powoływana KRRiT

Na mocy obecnych zapisów ustawy o radiofonii i telewizji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji składa się z pięciorga członków. Po dwie osoby powołuje Sejm i prezydent RP, a jedną Senat. Członkowie są powoływani na 6-letnią kadencję „spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu”

Obecny skład KRRiT wybrano w połowie 2016 roku. W lipcu Sejm powołał Witolda Kołodziejskiego (został przewodniczącym Krajowej Rady) i Elżbietę Więcławskę-Sauk, a Senat - Teresę Bochwic (jest wiceprzewodniczącą), natomiast we wrześniu prezydent Andrzej Duda mianował Janusza Kaweckiego i Andrzeja Sabatowskiego.

Kadencja obecnych członków Krajowej Rady upłynie w połowie 2022 roku.

Władze TVP i Polskiego Radia zamiast KRRiT powołuje RMN

Kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczące powoływania i odwoływania władz Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych przejęła utworzona w połowie 2016 roku Rada Mediów Narodowych.

Wcześniej przez pół roku obowiązywała tzw. mała nowelizacja ustawy medialnej, na mocy której nowych członków zarządów TVP, Polskiego Radia i PAP mianował ówczesny minister skarbu państwa.

W skład Rady Mediów Narodowych wchodzą politycy PiS: były poseł Krzysztof Czabański (jest przewodniczącym), posłanka Joanna Lichocka i europosłanka Elżbieta Kruk, a także Juliusz Braun (z rekomendacji PO) i powołany pod koniec ub.r. poseł Robert Kwiatkowski (z rekomendacji Lewicy).

Działalność Rady Mediów Narodowych określa też osobna ustawa przyjęta w połowie 2016 roku. RMN powołuje i odwołuje także władze Polskiej Agencji Prasowej, której nie dotyczy ustawa o radiofonii i telewizji.

Jesienią 2016 roku RMN przeprowadziła konkurs na prezesa Telewizji Polskiej (wygrał rządzący TVP od stycznia 2016 roku Jacek Kurski), a wiosną 2017 roku na prezesa Polskiego Radia (wygrała Barbara Stanisławczyk-Żyła, po czym szybko zrezygnowała, a na prezesa powołano Jacka Sobalę).

W kolejnych latach Rada Mediów Narodowych nie organizowała już konkursów do władz mediów publicznych. W marcu ub.r. bez szerszego uzasadnienia odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP (ogłoszono tona konferencji, na której prezydent Andrzej Duda poinformował o podpisaniu ustawy przyznającej TVP i Polskiemu Radiu 1,9 mld zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa), natomiast pod koniec maja ponownie powołała Kurskiego do zarządu, a w sierpniu - na stanowisko prezesa.

Dołącz do dyskusji: Zgodnie z „lex TVN” władze TVP i Polskiego Radia będzie powoływać KRRiT, a nie Rada Mediów Narodowych

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
S
To teraz jeszcze Czabański, Lichocka i Kamińska wylot z hukiem w prokuraturze. Nepotyzm, niegospodarność, złe decyzje personalne, oczernianie wizerunku Polskiego Radia, działanie na szkodę Skarbu Państwa. 95 lecie Polskiego Radia a spadek słuchalności poniżej krytyki, nepotyzm, chaos, matactwa, awantury, łamanie ustawy o radiofonii, nie realizowana misja publiczna, złe decyzje personalne, wulgaryzmu, prostactwo, prymitywy na antenie. Jedynka leci. 60 lat Trójki w przyszłym roku? a wygląda jak Warszawa w 1945 r. Wywalić natychmiast!
odpowiedź
User
.
Dzień bez przekleństw? Nie u Łukowskiej🤮
odpowiedź
User
Tiaaa
To teraz jeszcze Czabański, Lichocka i Kamińska wylot z hukiem w prokuraturze. Nepotyzm, niegospodarność, złe decyzje personalne, oczernianie wizerunku Polskiego Radia, działanie na szkodę Skarbu Państwa. 95 lecie Polskiego Radia a spadek słuchalności poniżej krytyki, nepotyzm, chaos, matactwa, awantury, łamanie ustawy o radiofonii, nie realizowana misja publiczna, złe decyzje personalne, wulgaryzmu, prostactwo, prymitywy na antenie. Jedynka leci. 60 lat Trójki w przyszłym roku? a wygląda jak Warszawa w 1945 r. Wywalić natychmiast!
akurat, będą doić pieniądze abonentów i podatników do czerwca 2022 r.
odpowiedź