SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lidl ma umowę z DHL na ponad 700 punktów obsługi paczek

Sieć sklepów Lidl Polska zawarła umowę z firmą kurierską DHL Parcel, na mocy której uruchomi w swoich sklepach ponad 700 Punktów Obsługi Paczek DHL. Dyskonty od 5 września będą czynne także w niedziele niehandlowe.

Article

Kilka dni temu Lidl Polska poinformował, że od 5 września część jego sklepów będzie czynna także w niedziele niehandlowe. Będzie to możliwe dla tych lokalizacji, które działają nie tylko jako sklepy, ale również jako placówki pocztowe.
Firma nie podała wówczas liczby ani lokalizacji tych placówek.

Z kolei w poniedziałek firma kurierska DHL Parcel poinformowała, że rozpoczyna współpracę z Lidlem. Kooperacja ta ma powiększyć liczbę Punktów Obsługi Paczek DHL Parcel o ponad 700 lokalizacji.

Oznacza to, że punkty te znajdą się niemal we wszystkich sklepach Lidla - sieć ma w Polsce obecnie ok. 760 placówek.

Od teraz za pośrednictwem POP-ów paczki będzie można nadawać i odbierać w ponad 12 tysiącach miejsc w całym kraju.
DHL podaje, że umowa z siecią Lidl to kontynuacja strategii DHL Parcel, która zakłada dynamiczne rozszerzanie sieci Punktów Obsługi Paczek.

- Poziom satysfakcji konsumentów korzystających z Punktów Obsługi Paczek jest bardzo wysoki. Jest to dla nas sygnał do konsekwentnego rozwijania naszej sieci partnerskiej - mówi Maciej Dudek, menedżer sieci partnerskiej DHL Parcel.

W tej chwili Punkty Odbioru Paczek DHL dostępne są w największych sieciach sklepów, m.in. w sieci Żabka, abc, Biedronka, Kaufland, Stokrotka, oraz w salonach prasowych Inmedio i stacjach benzynowych Shell i Moya.

Placówki pocztowe furtką dla zakazu handlu

Zakaz handlu w prawie wszystkie niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku, przy czym we wprowadzającej go ustawie zapisano 32 wyjątki, m.in. dotyczący placówek z usługami pocztowymi. W praktyce sieci sklepów po podpisaniu odpowiedniej umowy z operatorem pocztowym (np. na odbiór przesyłek w sklepach) może prowadzić handel także w niedziele niehandlowe.

Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka (od początku obowiązywania zakazu), Dino Polska (od lipca br.), Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, należące do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express czy wybrane sklepy z elektroniką Euro RTV AGD. Od połowy lipca w niedziele niehandlowe jest otwarta część sklepów Biedronka, ich właściciel Jeronimo Martins Polska podpisał z Pocztą Polską umowę na obsługę opcji "Odbiór w punkcie".

Kiedy pod koniec maja br. Kaufland zapowiedział otworzenie wszystkich swoich sklepów w niedziele niehandlowe, firmę mocno skrytykowała „Solidarność".

- Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił - komentował dla Wirtualnemedia.pl Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność".

PiS złożył projekt nowelizacji usuwającej "wyjątek pocztowy"

W sprawie zakazu handlu w niedziele pod koniec lipca wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał dwa zaskarżone przepisy z ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę za konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. Trybunał nie wypowiedział się w sprawie dwóch kluczowych przepisów.

Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - są zakazane".

Drugi przepis wskazywał wyjątki od tego zakazu. Pod koniec lipca do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który w praktyce ma ukrócić stosowanie tzw. "wyjątku pocztowego" przez sieci detaliczne. Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.

Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Według ostatnich badań CBRE, aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Dołącz do dyskusji: Lidl ma umowę z DHL na ponad 700 punktów obsługi paczek

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janek
dajcie ludziom odpocząć, zakupy mogą poczekać.
odpowiedź