SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sędziowie zapowiadają prywatne akty oskarżenia i pozwy ws. tekstów Onetu i OKO.press

Pięciu sędziów, w tym były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, członek KRS Maciej Nawacki i Konrad Wytrykowski z Sądu Najwyższego zapowiedziało prywatne akty oskarżenia i pozwy „przeciwko wszystkim, którzy ponownie dopuścili się bezprawnych ataków i pomówień” w związku z ostatnimi publikacjami portali OKO.press i Onet.

Łukasz Piebiak, fot. Rp.plArticle

W ostatnich dniach Onet i Oko.Press publikują teksty, które - jak napisano - "są efektem wspólnego śledztwa". - Ujawnimy, jak grupa sędziów skupiona wokół Łukasza Piebiaka działała w celu utrwalenia tzw. dobrej zmiany w sądach oraz jak uderzano w niezależnych sędziów znanych z obrony sądów - zapowiedziało OKO.press.

- Jako wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak udostępniał osobom nieuprawnionym wrażliwe i służbowe dane wybranych sędziów. Celem było wyeliminowanie „szkodników”, czyli osób krytycznych wobec zmian wdrażanych przez PiS w sądach, a także tych, które mu się naraziły - ma wynikać ze wspólnego śledztwa Onetu i OKO.press.

Sędziowie zarzucają manipulację ich rozmowami

- Opublikowane w dniach 20, 21 i 22 kwietnia 2022 r. przez onet.pl i oko.press informacje dotyczące rzekomej afery hejterskiej, w tym fragmenty rozmów prowadzonych poprzez komunikatory internetowe, są nieprawdziwe i zmanipulowane - napisali sędziowie w przekazanym PAP oświadczeniu.

Pod oświadczeniem - poza Piebiakiem, Nawackim i Wytrykowskim - podpisali się także sędziowie: Dariusz Kliś i Andrzej Skowron.

Jak ocenili, "portale te kolejny raz powielają fałszywe relacje mające na celu zdyskredytowanie określonej grupy sędziów, mimo że są już rozstrzygnięcia sądowe obalające wiarygodność takich materiałów".

W tym kontekście w oświadczeniu wymieniono "ugodę w sprawie Łukasza Piebiaka przeciwko Bartoszowi Węglarczykowi i Ringer Axel Springer Polska S.A., na mocy której Łukasz Piebiak został przeproszony; ugodę w sprawie Konrada Wytrykowskiego przeciwko Romanowi Giertychowi, na mocy której Konrad Wytrykowski został przeproszony; prawomocny wyrok w sprawie Pawła Zwolaka przeciwko Wirtualnej Polsce Media S.A., na mocy którego Paweł Zwolak został przeproszony; wyrok sądu I instancji skazujący dziennikarkę Ewę Siedlecką za zniesławienie Konrada Wytrykowskiego i Macieja Nawackiego".

Sędziowie podpisani pod oświadczeniem zaznaczyli, że "najnowsze ‘rewelacje’ publikowane przez onet.pl i oko.press mają pochodzić od dwóch sędziów, których wiarygodność została zakwestionowana sądowymi wyrokami i udziałem w skandalach obyczajowych". Dodali, że jeden z tych dwóch sędziów "wprowadza też w błąd, twierdząc, że bezprawnie otrzymywał wgląd w akta personalne sędziów, mimo że w rzeczywistości miał nie tylko do tego prawo, lecz wręcz obowiązek jako specjalny rzecznik dyscyplinarny powołany przez Ministra Sprawiedliwości".

"Opieranie się mediów na nieprawdziwych informacjach, manipulacjach i niepotwierdzonych informacjach skompromitowanych osób łamie elementarne zasady rzetelności dziennikarskiej i jest świadomym i celowym działaniem mającym na celu wprowadzenie w błąd opinii publicznej" - napisali autorzy oświadczenia.

Poinformowali, że zwrócili się "do wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej z wnioskiem o analizę wymienionych publikacji pod kątem naruszeń przepisów prawa karnego, w tym możliwości złożenia prywatnych aktów oskarżenia na podstawie art. 212 Kodeksu karnego, jak również pod kątem naruszenia naszych dóbr osobistych".

- Już wstępna analiza wskazuje na złamanie prawa. Po zakończeniu zapowiadanego przez portale cyklu publikacji i całościowej ich analizie skierujemy do sądów kolejne prywatne akty oskarżenia i pozwy przeciwko wszystkim, którzy ponownie dopuścili się bezprawnych ataków i pomówień - zapowiedzieli.

Łukasz Piebiak odszedł z ministerstwa po tzw. aferze hejterskiej

Sędzia Piebiak zrezygnował z funkcji wiceministra sprawiedliwości 20 sierpnia 2019 r. po publikacji Onetu, w której opisany został kontakt, jaki ówczesny wiceszef MS miał utrzymywać z kobietą o imieniu Emilia. Kobieta miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów. Według informacji Onetu miało się to odbywać za wiedzą wiceministra, a na komunikatorze WhatsApp miała powstać zamknięta grupa o nazwie "Kasta", która wymieniała się pomysłami na oczernianie niektórych sędziów.

Piebiak przy okazji składania rezygnacji z funkcji wiceministra oświadczył, że będzie z determinacją bronić swojego dobrego imienia, na które pracował całe życie.

Informacje Onetu nazwał "pomówieniami". Także inni sędziowie wiązani w mediach z grupą na komunikatorze podkreślali, że "zostali zniesławieni informacjami o rzekomej grupie +Kasta+". Skierowali do sądów liczne prywatne akty oskarżenia i pozwy cywilne.

W czerwcu ub.r. na Onecie ukazały się przeprosiny od Ringier Axel Springer Polska i Bartosza Węglarczyka skierowane do Łukasza Piebiaka, dotyczyły wypowiedzi Węglarczyka o Piebiakiu w programie „Onet Opinie”. - Nie przepraszamy za "rzekomą aferę", tylko za to, że w czasie awantury z p. Ozdobą źle użyłem spójnika "i" - zaznaczył Węglarczyk.

Dołącz do dyskusji: Sędziowie zapowiadają prywatne akty oskarżenia i pozwy ws. tekstów Onetu i OKO.press

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xg
Na zapowiedziach się skończy.
odpowiedź
User
podobnasprawa
Dodatkowo Grzegorz Płaczek wysyła do TVN wezwanie do usunięcia skutków naruszenia jego dóbr osobistych i pomówienia bez żadnych dowodów
odpowiedź
User
bison616
Onet i oko.press - fur deutschland
odpowiedź