SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP przyjrzy się procesowi wytoczonemu o. Rydzykowi przez Watchdog. „Zagrożenie naruszenia praw obywatelskich”

Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP objęło monitoringiem proces karny, jaki Fundacji Lux Veritatis wytoczyła Sieć Obywatelska Watchdog za nieudostępnianie spisu wydatków finansowanych ze środków publicznych. Zdaniem szefowej CMWP Jolanty Hajdasz zachodzi tu zagrożenie naruszenia praw obywatelskich pozwanych: o. Tadeusza Rydzyka, o. Jana Króla i Lidii Kochanowicz-Mańk.  

Ojciec Tadeusz Rydzyk, o. Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk zasiadają w zarządzie Fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam. W piątek 9 kwietnia mieli zasiąść na ławie oskarżonych w procesie karnym z subsydiarnego aktu oskarżenia Watchdog. Proces został jednak odroczony z powodu usprawiedliwionej przez sąd nieobecności oskarżonych.

Watchdog zarzuca członkom zarządu fundacji popełnienie przestępstwa z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej w zbiegu z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego, za co grozi do 10 lat więzienia. Chodzi o to, że organizacja wielokrotnie wnioskowała do Lux Veritatis o ujawnienie wydatków czynionych przez fundację z publicznych pieniędzy, zaś odpowiedź (częściowa i niewystarczająca) przychodziła z dużą zwłoką.

Mimo licznych działań organizacja nadal nie otrzymała wszystkich żądanych informacji, w związku z czym najpierw złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a gdy prokuratura nie zajęła się sprawą w wystarczającym stopniu – sprawa trafiła do sądu właśnie z subsydiarnego aktu oskarżenia.

W poniedziałek Centrum Monitoringu Wolności Prasy poinformowało, że obejmuje monitoringiem sprawę przeciw zarządowi fundacji Lux Veritatis pod kątem przestrzegania praw człowieka i obywatela w zakresie wolności słowa i prasy.

- Według oceny CMWP, w niniejszej sprawie zachodzi zagrożenie naruszenia praw obywatelskich o. Tadeusza Rydzyka, o. Jana Króla i Lidii Kochanowicz-Mańk. W związku z powyższym CMWP podjęło monitoring sprawy zgodnie z przepisami prawa oraz wskazanymi wyżej kryteriami, co jest uzasadnione celami realizowanymi przez Centrum oraz potrzebą ochrony istotnych dóbr chronionych prawem, w tym konstytucyjnych praw i wolności - czytamy w komunikacie CMWP.

W 2019 roku przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Dołącz do dyskusji: CMWP przyjrzy się procesowi wytoczonemu o. Rydzykowi przez Watchdog. „Zagrożenie naruszenia praw obywatelskich”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pisMaC
No tak katolicy Über Alles
odpowiedź
User
zlodziejstwo sie panoszy
Fundacja nie udostępnia informacji o wydatkowaniu - uwaga - środków publicznych. Czyli zabranych obywatelom. Znalazł się ktoś, kto próbuje zrobić z tym procederem porządek, to wkracza zbrojne ramię medialne pis, bronić NIEJASNEGO wydatkowania PUBLICZNYCH środków. pani hajdasz nie rozumie, że to także z jej kieszeni są te środki, których wydatkowanie jest niejasne? poważnie nie chce wiedzieć na co jej pieniądze idą? wolność prasy to sobie może być, jak sobie prywatnymi pieniążkami obracają, a nie publicznymi.
odpowiedź
User
Jarek.
"SDP" - ciszej nad tą trumną. Kruk krukowi oka nie wykole. Kiedyś szanowałem i ceniłem pracę Pana Krzysztofa Skowrońskiego. Dzisiaj stał się partyjnym chłopcem na posyłki..
odpowiedź