SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Lux Veritatis: 10 proc. mniej z darowizn, 2 proc. więcej z TV Trwam

W ub.r. przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, fot. TV TrwamArticle

Wpływy Fundacji Lux Veritatis z darowizn zmniejszyły się z 34,21 mln zł w 2018 roku do 30,73 mln zł w ub.r.

W sprawozdaniu nie wyszczególniono, ile osób i podmiotów wsparło fundację. Stale zachęcają do tego media związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem: Telewizja Trwam, Radio Maryja i „Nasz Dziennik”.

Fundacja nie jest organizacją pożytku publicznego, więc nie można przekazywać na nią 1 proc. podatku dochodowego. Taki status ma inna fundacja związana z podmiotami o. Rydzyka - Fundacja Nasza Przyszłość, która wspiera Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wpływy TV Trwam 2,2 proc. w górę

Przychody segmentu telewizyjnego Fundacji Lux Veritatis, który stanowi Telewizja Trwam, wyniosły w ub.r. 13,85 mln zł, co wobec 13,55 mln zł rok wcześnie oznacza wzrost o 2,2 proc.

Wpływy krajowe z produkcji i emisji programów i reklam telewizyjnych oraz udostępniania TV Trwam zwiększyły się z 13,18 do 13,47 mln zł, a udostępniania stacji za granicą (można ją oglądać m.in. z USA i Kanadzie) - z 366,6 do 380,6 tys. zł. W ostatnich latach w kanale kampanie promocyjne i informacyjne prowadziły niektóre ministerstwa i instytucje państwowe.

Od lutego 2014 roku Telewizja Trwam jest dostępna w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. kanał miał 0,38 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,36 proc. w 2018 roku.

Koszty wzrosły o 3 proc.

Wydatki operacyjne Fundacji Lux Veritatis zwiększyły się rok do roku o 3,4 proc., z 45,21 do 43,68 mln zł. Koszty usług obcych zmalały z 22,67 do 22,02, amortyzacji - z 10,45 do 9,61 mln zł, a zużycia materiałów i energii - z 2 do 1,86 mln zł.

Natomiast nakłady na wynagrodzenia wzrosły z 5,43 do 5,97 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 697,4 do 738,7 tys. zł.

W ub.r. w fundacji pracowało 69 osób: 41 zajmujących się obsługą redakcyjno- techniczną, 16 pracowników księgowo- administracyjnych oraz 8 na pozostałych stanowiskach.

Fundacja wybudowała Park Pamięci Narodowej

W ostatnich latach Fundacja Lux Veritatis prowadziła budowę Parku Pamięci Narodowej, położonego w Toruniu w sąsiedztwie kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Uroczysta inauguracja Parku Pamięci Narodowej odbyła się na początku sierpnia br. W sprawozdaniu za ub.r. z racji budowy tego kompleksu zapisano 13,08 mln zł jako krótkoterminowe przychody przyszłych okresów.

Do Fundacji Lux Veritatis należy prawie 100 proc. udziałów dwóch spółek geotermalnych. Geotermia Toruń w ub.r. zanotowała 154,5 tys. zł straty netto, a Uzdrowisko Termy Toruńskie - 8,5 tys. zł.

W związku z tą działalnością fundacja w 2018 roku miała aż 30,21 mln zł innych wpływów operacyjnych. To przede wszystkim odszkodowanie wypłacone po prawomocnym wyroku sądowym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wieloletni spór sądowy dotyczył cofnięcia przez NFOŚiGW w 2007 roku dofinansowania projektu geotermalnego.

Zysk 2 mln zł w dół

Większy spadek przychodów niż kosztów operacyjnych spowodował spadek zyskowności Fundacji Lux Veritatis. Zysk sprzedażowy zmalał z 2,79 do 1,85 mln zł, zysk operacyjny - z 3,89 do 1,75 mln zł, zysk brutto - z 3,35 do 1,32 mln zł, a zysk netto - z 3,33 do 1,3 mln zł.

Fundacja zapowiedziała, że zeszłoroczny zysk netto przeznacza w całości na działalność statutową.

Prezesem fundacji jest o. Tadeusz Rydzyk, a w jej zarządzie są też jego wieloletni współpracownicy: o. Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk.

Radio Maryja bez publicznych danych finansowych

Radio Maryja, w przeciwieństwie do Telewizji Trwam i „Naszego Dziennika”, należy do podmiotu nieraportującego swoich wyników finansowych. Nadawcą rozgłośni jest bowiem Warszawska Prowincja Redemptorystów podlegających zgodnie z prawem kanoniczym papieżowi.

Stacja ma status nadawcy społecznego - płaci dużo mniej za koncesję niż nadawcy komercyjni, w zamian nie może emitować reklam. Ojciec Tadeusz Rydzyk w dokumentach złożonych w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji został określony jako „jednoosobowy organ nadzorczy, jednoosobowy organ zarządzający i jednoosobowy organ kontrolny Radia Maryja”.

Według badania Radio Track w trzecim kwartale br. udział Radia Maryja w rynku słuchalności wynosił 1,1 proc., wobec 1,2 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Lux Veritatis: 10 proc. mniej z darowizn, 2 proc. więcej z TV Trwam

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Novum
W ll kwartale br. Tv trwam miała 0,8 %udziału w rynku a w l kwartale br.0,6 % (dane za agb,dostępne na stronie krritv w zakładce badania odbioru mediów).
odpowiedź
User
lol
Reklama w TV Trwam dla widowni objętej błędem statystycznym, w dodatku target to emeryci, którzy nie zmienią zdania pod wpływem reklamy, to marnowanie pieniędzy. A jeśli robi to zarząd jakiejś firmy, to nazwy się wręcz niegospodarnością.
odpowiedź
User
MieczPol
A co na to nasza kochana Skarbówka?
odpowiedź