SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sądowa porażka szefa KRRiT. Pieniądze dla TVP nie trafią do depozytu

Warszawski sąd rejonowy odmówił przyjęcia do depozytu kolejnej transzy abonamentu radiowo-telewizyjnego przeznaczonej dla Telewizji Polskiej. Nie przekonała go argumentacja szefa KRRiT Macieja Świrskiego.
 

Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Maciej Świrski wniósł do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa o przyjęcie do depozytu sądowego 23,56 mln zł. To kolejna rata abonamentu radiowo-telewizyjnego, która ma trafiać do Telewizji Polskiej.

Od lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przekazuje nowych transz abonamentu Telewizji Polskiej i prawie wszystkich publicznym rozgłośniom radiowym. We wniosku szef Krajowej Rady argumentował, że kwestią sporną jest, czy TVP może zostać zlikwidowana oraz kto jest obecnie uprawniony do reprezentowania spółki, w tym składania i przyjmowania oświadczeń woli.

Zauważył też, że kierujący firmą likwidator nie udziela informacji KRRiT ani nie odpowiada na jej pisma, a w związku z postawieniem nadawcy w stan likwidacji zapowiedział zawieszenie części zadań określonych w Karcie powinności. Świrski zasugerował też, że istnieją dwa różne podmioty prawne: Telewizja Polska i Telewizja Polska w likwidacji.

Orzekającej w tej sprawie referendarz nie przekonały te argumenty. Oddalając wniosek, podkreśliła, że zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym TVP jest w stanie likwidacji, a do zarządzania spółką uprawniony jest likwidator.

CZYTAJ TEŻ: Szef KRRiT nałożył prawie 70 kar. Grzywny m.in. dla TVP i TV Republika

Sąd kolejny raz nie pozwolił szefowi Krajowej Rady oddać raty abonamentu do depozytu. W połowie maja referendarz dla Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów oddalił wniosek dotyczący poprzedniej transzy dla TVP, a na początku maja sąd w Gdańsku postanowił tak samo w przypadku pieniędzy dla Radia Gdańsk.

Natomiast Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest na razie górą w sporze z Telewizją Polską dotyczącym innego wątku nieprzekazywania pieniędzy z abonamentu. Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Telewizji Polskiej na uchwałę KRRiT, zgodnie z którą  pieniądze z abonamentu nie trafiają do publicznych nadawców, tylko na depozyt sądowy. Sąd stwierdził jednak, że TVP może w innym trybie złożyć do WSA skargę na bezczynność KRRiT.

Abonament tylko dla dwóch rozgłośni

Od kwietnia Krajowa Rada wypłaca kolejne transze abonamentu rtv Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań, ponieważ likwidatorzy obu rozgłośni zostali prawomocnie wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku pozostałych 15 regionalnych rozgłośni publicznych, a także Telewizji i Polskiego Radia, wpisy do KRS z likwidatorami nie są jeszcze prawomocne.

- Będą przelewane (transze abonamentu rtv - przyp.) tam, gdzie jest pewność, że nie zostaną podjęte przez osoby nieuprawnione - podkreślił Maciej Świrski w połowie kwietnia, dodając, że tak stanowi ustawa o abonamencie rtv.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ze wstrzymywaniem wypłat abonamentu przez Krajową Radę nie zgadzają się publiczni nadawcy. Paweł Majcher, likwidator w Polskim Radiu, złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KRRiT. W maju Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów podjęła postępowanie w tej sprawie.

Likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz w wezwaniu przedsądowym zażądał od Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zapłaty około 142 mln zł zaległych wpływów z abonamentu rtv. Z kolei Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne prowadzą na swoich antenach kampanię podkreślającą, że nie dostają środków z abonamentu na realizację misji publicznej.

Dołącz do dyskusji: Sądowa porażka szefa KRRiT. Pieniądze dla TVP nie trafią do depozytu

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nikt
Patrzcie państwo, towarzysz Świrski znowu nie miał racji i znowu przegrał
odpowiedź
User
Antena
Na upolitycznione sądy nie ma mocnych
odpowiedź
User
Gruppa
Mamy prokuraturę, mamy sądownictwo, mamy wszystko
odpowiedź