SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Radio Eska to jest najgorsze radio na świecie”. Dziennikarka pokazuje manipulacje „Wiadomości” TVP na temat Tuska

Kasia Węsierska z Radia Eska (ZPR Media) pokazała na TikToku, jak można manipulować wypowiedziami. Na warsztat wzięła słowa Donalda Tuska, które wielokrotnie w ostatnich dniach cytowały „Wiadomości” TVP i TVP Info.

Wideo Kasi Węsierskiej zniknęło z TikToka (screen: Twitter.com/MarcinTyc)Wideo Kasi Węsierskiej zniknęło z TikToka (screen: Twitter.com/MarcinTyc)

Prezenterka i dziennikarka Radia Eska Katarzyna Węsierska opublikowała na TikToku wideo, w którym zarzuciła TVP Info manipulację słowami Donalda Tuska. Chodzi o jego wypowiedź skierowaną do piekarza narzekającego na wzrost opłat. „To co, podwyżka czy zwalnianie ludzi?” - mówi były premier.

TVP Info i „Wiadomości” od wtorku krytykują Tuska za tę wypowiedź podczas rozmowy z właścicielem piekarni w Wielkopolsce.

Dziennikarka na TikToku pokazała fragment oryginalnej wypowiedzi piekarza i podkreśliła, jak ważny jest pełny kontekst. Węsierska zauważyła, że wycięcie słów z kontekstu jest prostą techniką manipulacyjną.

Dla przykładu pokazała, w jaki sposób można wywnioskować, że sama skrytykowała radio, w którym pracuje. „Radio Eska to jest najgorsze radio na świecie” - brzmi wypowiedziane przez nią zdanie. Ale to tylko jego część. Pełna wersja? „Ja kocham swoją pracę w Radiu Eska, uważam, że to jest najlepsze radio skierowane do młodych w tej chwili w Polsce, ale są też tacy, którzy uważają, że Radio Eska to jest najgorsze radio na świecie”.

„Nie warto wierzyć we wszystko, co widzimy i słyszymy, bo łatwo jest nam wmówić, i są tacy spośród nas dziennikarzy, którzy to potrafią, że czarne jest białe, a białe jest czarne” - zaznaczyła Węsierska.

Wideo zniknęło z TikToka. W piątek nie udało nam się skontaktować z Węsierską.

Wcześniej udostępnił je jednak na Twitterze dziennikarz Marcin Tyc, a później także polityk PO Paweł Graś. Na ten tweet odpowiedziało TVP Info, publikując artykuł, w którym podkreśla, że inne nagranie słów Tuska, zaczynające się od słów „albo chleb będzie droższy, albo ludzie musieliby stracić pracę” zamieszczono na twitterowym koncie PO.

Donald Tusk w piekarni w Kościanie

We wtorek lider PO odwiedził przed świtem lokalną piekarnię w Kościanie (woj. wielkopolskie). - Jeśli polski przedsiębiorca, polska piekarnia ma płacić o 500-700 procent więcej za gaz - nie 70 proc., nie 7 proc., to nikt tego nie rozumie. Apeluję do rządzących i do odpowiedzialnych za politykę gazową, w tym PGNiG, o uczciwą informację: co takiego się stało, że trzeba dzisiaj PGNiG gwarantować 60 mld zł, a mimo to te podwyżki są nadal tak druzgocące dla ludzi - mówił Tusk.

Przewodniczący PO podkreślił, że piekarnia, w której gościł we wtorek rano, boryka się nie tylko z wyższymi rachunkami za gaz. - Rozmawialiśmy o rachunkach, ale nie tylko o gazie. Bo trzeba mieć świadomość, że mąka, czyli absolutnie podstawowy surowiec, to jest prawie 100 proc. drożej niż w sierpniu. Gaz na razie to jest ok. 300 proc. więcej. W piekarni pracuje 13 osób. Po tej podwyżce cen gazu kalkulacja przestaje się spinać: albo chleb będzie droższy, albo ludzie musieliby stracić pracę. Mój dzisiejszy gospodarz powiedział mi, że nie wyobraża sobie, aby ktoś miał stracić pracę i nie chciałby, żeby chleb przestał być dostępny na przykład dla najbiedniejszych - powiedział.

-Z punktu widzenia rządzących statystyki, programy, hasła – wszystko można ładnie ubrać w słowa. Z punktu widzenia tych, którzy tu ciężko pracują rzeczywistość jest wyjątkowo ponura – dodał Tusk.

Przewodniczący PO przyznał, że rozmowa z właścicielem zakładu była smutna. - Jeśli za gaz w tej piekarni płacono miesięcznie 5 tys. zł, a teraz właściciel pokazał mi rachunek na 20 tys., i to jest właściwie początek, plus niestabilność, inflacja, ta niepewność związana z Polskim Ładem, to wszystko powoduje, że sytuacja staje się rzeczywiście poważna, ciężka - zaznaczył lider Platformy.

Jak zapowiedział, będzie jeździł po Polsce, spotykał się z przedsiębiorcami i pracownikami. - Wydaje mi się, że z ich punktu widzenia, ta sytuacja wygląda trochę inaczej, niż w oficjalnych przekazach, w oficjalnej propagandzie. Mam nadzieję, że dzięki moim wizytom coś więcej dotrze do głów tych wszystkich, którzy decydują o tym, co się dzieje w Polsce - powiedział Tusk.

Donald Tusk antybohaterem „Wiadomości”

„Wiadomości” dużo więcej uwagi niż wcześniej poświęcają Donaldowi Tuskowi, odkąd ten w połowie ub.r. wrócił do krajowej polityki, obejmując przywództwo w Platformie Obywatelskiej. Bywały tygodnie, w których w programie codziennie pojawiały się materiały krytykujące polityka.

W wielu relacjach pokazywano zbliżenia zaciśniętej pięści i zegarka na ręku Tuska oraz fragmenty jego wystąpienia wygłoszonego po niemiecku. Inaczej niż zwykle przy obcojęzycznych wypowiedziach polskiej wersji nie czytał lektor, tylko pokazywano napisy. Wielokrotnie do materiałów o Tusku wplatano jego słowa „für Deutschland”.

Skierowano w tej sprawie wiele skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jedną z nich złożył Krzysztof Luft, w przeszłości m.in. członek KRRiT, a obecnie członek rady programowej TVP. W listopadzie przewodniczący Krajowej Rady skierował do Telewizji Polskiej wystąpienie, zwracając uwagę na konieczność przestrzegania przepisów zawartych ustawie o radiofonii i telewizji, które „zobowiązują publiczne media do obiektywnego, rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się opinii publicznej”.

W połowie grudnia Luft i także zasiadający w radzie programowej TVP poprzedni prezes firmy Janusz Daszczyński i posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska skierowali kolejną skargę do KRRiT na cytowanie słów „für Deutschland” w „Wiadomościach”.

Dołącz do dyskusji: „Radio Eska to jest najgorsze radio na świecie”. Dziennikarka pokazuje manipulacje „Wiadomości” TVP na temat Tuska

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
arbuz
Zgadzam się z dwiema rzeczami:

1. Z tym, co mówiła Kasia Wesierska.
2. Że Eska to najgorsze radio na świecie.
odpowiedź
User
Marcelina
Teraz poproszę o odcinek 2. Manipulacje TVN.
odpowiedź
User
AW
Postrzel się Kasiu Węsierska, postrzel się!!!
odpowiedź