SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marcin Mamoń korespondentem Polska Press w Ukrainie

Marcin Mamoń, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” (Polska Press Grupa) będzie korespondentem wojennym w Ukrainie. W przeszłości relacjonował już konflikty wojenne m.in. w Czeczenii, Afganistanie, Iraku, Syrii, Somalii i Kongo.

Marcin Mamoń (fot. materiały prasowe)Article

Marcin Mamoń, od czerwca 2021 roku zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, posiada doświadczenie misji wojennych. W 2005 roku został aresztowany w Rosji (na Kaukazie), w 2013 był przetrzymywany w Egipcie, a w 2015 porwany wraz z operatorem Tomaszem Głowackim na terenie Syrii przez Dżabhat an-Nusra (Syryjska al-Kaida). Obaj zostali uwolnieni 25 grudnia 2015 roku. W sierpniu 2018 roku był korespondentem placówki Telewizji Polskiej w Tbilisi.

Mamoń to absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej w PWSTiF w Łodzi. Ukończył również Dokumentalny Kurs Mistrzowski Andrzeja Fidyka. Jest pomysłodawcą i założycielem Duszpasterstwa Szkół Średnich „Przystań” O.O. Dominikanów w Krakowie.

Czytaj też: Zdrożało 13 dzienników regionalnych Polska Press

Był również działaczem organizacji antykomunistycznych: Ruch Wolność i Pokój, Federacji Młodzieży Walczącej i Niezależnego Zrzeszenia Studentów w latach 1986-1989. Po 1989 roku był m.in.: wielokrotnie zatrzymywany i skazywany przez Kolegia ds. Wykroczeń. Posiada również doświadczenie w roli organizatora i uczestnika demonstracji i pikiet przeciwko stacjonowaniu wojsk sowieckich w Polsce – w ramach Ruchu Wolność i Pokój.

W styczniu 2022 roku został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w czasach PRL-u. Jest również współzałożycielem Ruchu Stu oraz działaczem Ligi Republikańskiej w latach 1995-1997.

Doświadczenie dziennikarskie zdobywał drukując i kolportując pisma podziemne. Był dziennikarzem gazety codziennej „Czas Krakowski” (1990-1992), reporterem TVP Kraków (1994-1996) oraz kierownikiem redakcji publicystyki w TVP2 (2006-2008). Autor książki „Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy”.

Od kupna przez Orlen na początku marca ub.r. do grudnia Grupa Polska Press zanotowała 274 mln zł przychodów.

Dołącz do dyskusji: Marcin Mamoń korespondentem Polska Press w Ukrainie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Korekta
Po polsku "na Ukrainie".
odpowiedź
User
Taaa
Rychło w czas.
odpowiedź
User
Zenon Bombalina
To ten inżynier z "Rejsu"?
odpowiedź