SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marek Niedźwiecki o unieważnieniu Listy Przebojów Trójki: zadziałały „piramida strachu” i „piramida głupoty”

- Czy można zburzyć coś, co dawało radość tak wielu Słuchaczom przez wiele lat w jeden dzień? Teraz już wiem, że tak... - stwierdził na swoim blogu Marek Niedźwiecki o unieważnieniu wydania Listy Przebojów Trójki w połowie maja. Podkreślił, że za tę sytuację przeprasza współpracujących z nim przy liście Bartosza Gila i Halinę Wachowicz.

W poniedziałek we wpisie na swoim blogu Marek Niedźwiecki pierwszy raz dość obszernie skomentował zamieszanie po tym, jak w połowie maja unieważniono prowadzone przez niego wydanie Listy Przebojów Trójki, które wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”.

Nazajutrz po emisji listy Niedźwiecki odszedł z Trójki, a niedługo potem ze stacją pożegnało się kilkanaście osób, m.in. wieloletni dziennikarze muzyczni Piotr Kaczkowski, Marcin Kydryński, Agnieszka Szydłowska i Hirek Wrona.

- Czy można zburzyć coś, co dawało radość tak wielu Słuchaczom przez wiele lat w jeden dzień? Teraz już wiem, że tak... Najpierw zadziałała „piramida strachu”, a potem „piramida głupoty” - skomentował Marek Niedźwiecki. - Ukryć notowanie, żeby prezes się nie dowiedział co jest na pierwszym miejscu. Potem zamieszać tak, żeby winni byli Prezenter i Asystenci. I trzydzieści osiem lat roboty poszło... - dodał.

Niedźwiecki zauważył, że media interesują się tą sprawą już dużo mniej niż w drugiej połowie maja. - Czas nie czeka na nikogo, więc szczęśliwie pojawiły się sprawy ważniejsze i lista już nie była na jedynce we wszystkich serwisach informacyjnych. A ja spokojnie mogłem „wrócić do siebie, innej pory nie będzie” - stwierdził.

Na blogu Marek Niedźwiecki regularnie opisuje „piosenki na dziś”. Tym razem wskazał m.in. "Sorry Seems To Be The Hardest Word”. - Elton John i Bernie Taupin już w 1976 roku to wymyślili. „Przepraszam, to może być najtrudniejsze słowo”. Ja przepraszam Halinkę i Bartka, bo „Bogu ducha winni” zostali wplątani w ten nonsens. A teraz muszę uwierzyć w życie pozaradiowe... - skomentował.

Bartosz Gil i Halina Wachowicz współpracowali z Markiem Niedźwieckim przy przygotowywaniu Listy Przebojów Trójki. Gil nazajutrz po emisji wydania, w którym zwyciężył „Twój ból jest lepszy niż mój”, został zawieszony, ponieważ nie zgodził się podpisać oświadczenia informującego, że ta piosenka znalazła się na pierwszym miejscu wskutek nieprawidłowości.

Gil kilka dni później w liście otwartym do szefa stacji przypomniał, że dziennikarze pracujący przy liście od dawna zwracali uwagę, że internetowy system głosowania pozwala seryjnie oddawać głosy, z czym musieli walczyć dziennikarze opracowujący wyniki. Ujawnił, że Kowalczewski kilka godzin po notowaniu wygranym przez piosenkę Kazika do ówczesnego szefa muzycznego stacji Piotra Metza napisał SMS-a: „Piotrze, dopilnuj aby piosenka o której rozmawialiśmy nie była na Antenie”. Kilka dni później Metz pokazał ten SMS, informując o odejściu z Trójki.

Marek Niedźwiecki w notce blogowej opisał też swoje ostatnie wędrówki po polskich górach. - Słuchacze podchodzili do stolika, przy którym piłem herbatę. Tylko po to, żeby powiedzieć, że są ze mną i trzymają kciuki. Bardzo dziękuję... Takie sygnały są mi potrzebne. Wzruszają, ale co mi tam - stwierdził.

Niedźwiecki za posądzenie go o manipulacje wynikami Listy Przebojów Trójki domaga się przeprosin od Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Pod koniec maja skierował w tej sprawie wezwanie, a ponieważ przeprosiny się nie pojawiły, w zeszłą środę jego pełnomocnik mecenas Maciej Ślusarek złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciw Polskiemu Radiu, prezes firmy Agnieszce Kamińskiej i byłemu dyrektorowi Trójki Tomaszowi Kowalczewskiemu. Za naruszenie jego dóbr osobistych dziennikarz domaga się publikacji przeprosin na antenie Trójki oraz w portalu internetowym Polskiego Radia oraz zapłaty przez pozwanych po 10 tys. zł na fundację wspierającą lekarzy.

- Stawianie nieprawdziwych zarzutów i to wyłącznie dla usprawiedliwienia swoich działań cenzorskich musi spotkać się ze stanowczym działaniem. Czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy - stwierdził mecenas Ślusarek w oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

W poniedziałek współpracownicy i pracownicy Trójki wystosowali do prezes Agnieszki Kamińskiej list otwarty, w którym stwierdzili, że oczekują przeprosin: Bartosza Gila, Marka Niedźwieckiego i Haliny Wachowicz za sugestie o manipulację przy głosowaniu na 1998. wydanie Listy Przebojów Trójki.

Niedźwiecki posądzony przez poprzedniego szefa Trójki, przeproszony przez nowego

Wydanie Listy Przebojów Trójki z 15 maja br. następnego dnia usunięto z portalu Polskiego Radia, a Tomasz Kowalczewski wydał dwa oświadczenia. - Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy - napisał 16 maja.

Następnego dnia stwierdził, że władze stacji są przekonane, że ręcznie zmanipulowano ostatnie wydanie Listy Przebojów. - Według głosów słuchaczy Kazik powinien być na miejscu czwartym. Z naszych ustaleń wynika, że to prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki „Twój ból jest większy niż mój” na miejsce pierwsze - poinformował.

W poniedziałek 17 maja Tomasz Kowalczewski, prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i wicedyrektor Trójki Mirosław Rogalski na konferencji prasowej szczegółowo opisali, na czym miało polegać zafałszowania wyników notowania Listy Przebojów Trójki. Zapowiedzieli też audyt jej wydań z ostatnich lat.

Przeprosiny od nowego szefa Trójki

W drugiej połowie maja Tomasz Kowalczewski zrezygnował, a nowym dyrektorem Trójki został wieloletni dziennikarz tej stacji Kuba Strzyczkowski. 29 maja podczas specjalnej audycji o sytuacji w rozgłośni przeprosin Marka Niedźwieckiego za zarzuty pod jego adresem.

- Jako dyrektor radiowej Trójki przepraszam pana Marka Niedźwieckiego za formułowanie przez dyrekcję pod jego adresem całkowicie nieuprawnionych i bezzasadnych zarzutów o rzekomych niewłaściwych działaniach przy Liście Przebojów Programu Trzeciego. Oświadczam, że żadnych takich niewłaściwych działań nie było i bardzo przepraszam pana Marka Niedźwieckiego za zaistniałą sytuację - stwierdził Strzyczkowski.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl zaznaczył, że nie ma wpływu na to, czy Niedźwieckiego przeproszą też Agnieszka Kamińska i Tomasz Kowalczewski.

Mecenas Maciej Ślusarek przekazał nam wtedy, że przeprosiny Strzyczkowskiego nie zamykają sprawy. - Doceniamy przeprosiny ze strony Pana Kuby Strzyczkowskiego, w których potwierdza, że nie było żadnych niewłaściwych działań Pana Marka Niedźwieckiego przy Liście Przebojów Programu Trzeciego - to istotny gest - stwierdził prawnik

- Oczekujemy jednak wciąż przeprosin ze strony Polskiego Radia, pana Tomasza Kowalczewskiego, Pani Agnieszki Kamińskiej oraz Telewizji Polskiej. To kwestia zasad - nie widzimy przestrzeni na to, by przechodzić do porządku dziennego nad celowym szkalowaniem i szerzeniem nieprawdziwych informacji. W przypadku braku reakcji ze strony wymienionych - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w najbliższym czasie złożymy pozew - czytamy w oświadczeniu prawnika - zapowiedział.

Według badania Radio Track od marca do maja br. Trójka miała 4,6 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,1 proc. rok wcześniej.

Niedźwiecki w Trójce od początku Listy Przebojów

Marek Niedźwiecki pracę w Polskim Radiu zaczął w 1978 roku. Początkowo był związany z Radiem Łódź, a wiosną 1982 roku przeszedł do Trójki. Od razu zaczął prowadzić uruchomioną wtedy Listę Przebojów. Lista początkowo była emitowana w soboty wieczorem, a w 1990 roku przeniesiono ją na piątki wieczorem.

Niedźwiecki w Trójce prowadził też inne audycje muzyczne, m.in. „Markomanię”, „LP Trójka”, „W tonacji Trójki”, „Do południa” i „ABC Listy” „Pół perfekcyjnej płyty”, „Frutti di Marek”, „Chillout Cafe”. Wymyślił coroczne listy „Top wszech czasów” (emitowane 1 stycznia i w weekend majówkowy), serię płyt „Smooth Jazz Cafe” i wiele innych składanek muzycznych. W grudniu 2007 roku przeszedł do Radia Złote Przeboje (należącego do Agory), wrócił do Trójki w kwietniu 2010 roku.

W zastępstwie Niedźwieckiego Listę Przebojów prowadził zazwyczaj Piotr Baron. W zeszły piątek wyemitowano zestawienie nr 1998 listy.

Jesienią 2016 roku Marek Niedźwiecki na swoim blogu skrytykował zmiany wprowadzane w radiowej Trójce po zmianach we władzach Polskiego Radia na początku 2016 roku. - Nigdy nie było tak źle na Myśliwieckiej. Jak grać, co mówić, co robić? Sam muszę się z tym wszystkim mierzyć - stwierdził.

Marek Niedźwiecki współpracował też ze stacjami telewizyjnymi (m.in. TVP2, MTV Classic, Canal+) i tytułami prasowymi (m.in. „Tylko Rock”, „Playboyem”, „Machiną”), prowadził koncerty na festiwalu w Sopocie. Napisał trzy książki autobiograficzne i dwie monografie Listy Przebojów Trójki.

W 1993 roku Niedźwiecki otrzymał Złoty Mikrofon, został też uhonorowany kilkoma odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania i animacji kultury, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dołącz do dyskusji: Marek Niedźwiecki o unieważnieniu Listy Przebojów Trójki: zadziałały „piramida strachu” i „piramida głupoty”

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Niedźwiedź nie wróci. Nawet przeprosiny nic nie dadzą.
Ci, którzy słuchali LP3 już ją pochowali. Czas co najwyżej na LP3.1 i nowe odliczanie.
A trole niech sobie ujadają o ustawianiu i agenturze, chociaż to oni sami są tymi "agentami" specjalnej troski.

Marek dzięki.
odpowiedź
User
Anka
W każdej firmie dyrektor działający na jej szkodę byłby już na zielonej trawce. Ale to nie jest normalna firma tylko kołchoz rodziny Czabańskich.
odpowiedź
User
Anna
Przestań już pierdzieć człowieku. Teraz jesteś nikim.
odpowiedź