SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mariusz Szczygieł mistrzem ceremonii na weselu gejów. „Zgodziłem się od razu”

Utytułowany reporter Mariusz Szczygieł uczestniczył w weekend w gejowskim weselu, prowadząc jego część oficjalną. Ślub był prywatną uroczystością i odbył się w Wiedniu, jednak wesele - na 130 osób - zorganizowano w Warszawie. Jednym z elementów ceremonii był także talk-show, poprowadzony przez Szczygła.  

Mariusz Szczygieł prowadził ceremonię na weselu gejów Fot. InstagramArticle

Reporter opisał to niezwykłe wydarzenie w swoich mediach społecznościowych, zaznaczając, że ślub i wesele było prywatne, żadnych danych osobowych ani zdjęć panów młodych więc w związku z tym nie ujawni i ujawnić nie może. Z wpisu jednak wynika, że ślub odbył się w Wiedniu, zaś panowie młodzi zmienili nazwiska w aktach urodzenia – na jednakowo brzmiące.

Wesele, na którym bawiło się 130 osób, zorganizowano już w Warszawie.  - No i tu potrzebny był element ceremonii. Zgodziłem się od razu - informuje Mariusz Szczygieł zaznaczając, że "miał przyjemność poprowadzić część oficjalną". - Kiedyś poprowadziłem pogrzeb legendarnej redaktorki reportaży Krystyny Goldbergowej, więc dlaczego nie wesele? - pyta retorycznie Szczygieł.

"Państwo będzie musiało dostosować się do praw człowieka"

Poślubionym gejom zależało na tym, aby zawrzeć właśnie ślub, a nie zarejestrowany związek partnerski, stąd decyzja o tym, by wziąć go w Wiedniu. Austria bowiem zapewnia to gejom prawnie – w przeciwieństwie np. do Francji, rejestrującej związki partnerskie. Ślub, jak pisze Mariusz Szczygieł, (było na nim 100 gości) transmitowany był w mediach społecznościowych dla zaprzyjaźnionych osób, zaś wesele odbyło się już w Warszawie.

Szczygieł – pełniąc funkcję mistrza ceremonii – przeprowadził m.in. krótki talk-show z młodą parą. Z prowadzenia talk-show pt. „Na każdy temat” (emisja: Polsat) stał się znany szerszej publiczności. Prowadził go w latach 1995 - 2001. - Zaczynając talk-show z młodą parą, spytałem retorycznie, czy jesteśmy w bajce, czy w normalności. Odpowiedź jest dla mnie jasna: ani w tym, ani w tym. Związek obu chłopaków jest przez nasze państwo nieakceptowalny. Ale przechytrzyli Rzeczpospolitą Polską przynajmniej symbolicznie – pisze reporter, dodając: - Przyjdzie czas i głęboko w to wierzę, że nasze państwo będzie musiało dostosować się do życia, potrzeb ludzi, a przede wszystkim do praw człowieka.

 

Szczygieł od lat nagłaśnia problemy, z jakimi borykają się w Polsce osoby homoseksualne. Zadebiutował w nieistniejącym już tygodniku „Na Przełaj”, i właśnie tam w 1984 roku opublikował reportaż pt. „Nie róbcie sensacji”, poświęcony homoseksualnej prostytutce; była to jedna z pierwszych tak prawdziwych publikacji, dotykających problemów tego środowiska i opisujących je w sposób daleki od taniej sensacyjności czy wulgarności.

W 2022 roku Polska znalazła się na ostatnim miejscu wśród krajów UE w ogólnoeuropejskim rankingu ILGA-Europe, mierzącego poziom równouprawnienia osób LGBTI. Zajmuje także 43. pozycję (ex aequo z Monako) na 49 w Europie. Gorsze od Polski wyniki notują tylko Białoruś, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

Kim jest Mariusz Szczygieł?

Od lat 90-tych Mariusz Szczygieł związany jest z „Gazetą Wyborczą” jako dziennikarz, ale przede wszystkim reporter. Był też w dzienniku redaktorem i wiceszefem „Dużego Formatu. Szczygieł też autorem książek, tłumaczonych m.in. na języki: angielski, czeski, estoński, hebrajski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki, słoweński, ukraiński, węgierski, włoski. Napisał kilkanaście książek, m.in. reporterskie ("Nie ma", "Projekt: prawda", "Láska nebeská"), przygotował też antologie "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła" i dwutomową "Antologię polskiego reportażu XX wieku".

W 2019 r. zdobył Nagrodę Literacką "Nike" za tom reportaży "Nie ma". W 2013 r. za reportaż „Śliczny i posłuszny" otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego i tytuł Dziennikarza Roku, a w 2016 r. - studencką nagrodę MediaTor w kategorii AuTORytet. W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest współzałożycielem i członkiem zarządu działającej od 12 lat Fundacji Instytut Reportażu, w ramach której funkcjonują Polska Szkoła Reportażu, księgarnia z literaturą faktu Wrzenie Świata i wydawnictwo Dowody Na Istnienie. Na początku maja br. zadebiutował jako prowadzący audycję „Plac na Rozdrożu” w internetowym Radiu 357.

Dołącz do dyskusji: Mariusz Szczygieł mistrzem ceremonii na weselu gejów. „Zgodziłem się od razu”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciekawski
W jaki sposób państwo zostało "przechytrzone"? Prywatną imprezą, bez znaczenia w sensie prawnym, którą żaden urząd nie ma powodu się interesować?
odpowiedź
User
Poliszynel
I nikt nie wie, że chodzi o Michała T. 😂
odpowiedź
User
Zaciekawiony
Komentarze już zablokowane. Czy portal może opublikować listę słów zabronionych?
odpowiedź