SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marki pomagają Ukrainie

Pieniądze, żywność, odzież, darmowe połączenia, oferty pracy, transport, bezpłatne usługi bankowe, darmowe ubezpieczenia i wiele innych form pomocy oferują Ukrainie i ludziom, którzy z niej uciekają przed wojną firmy i marki obecne w Polsce. Wśród nich m.in. Biedronka, Lidl, Plus, Orange, Play, Warta, PZU, Bank Pekao, PKN Orlen, InPost, CCC i wiele wiele innych.

PAP / Bartłomiej ZborowskiArticle

Poniżej opisujemy działania pomocowe, które realizują nieustannie w związku z inwazją Rosji na Ukrainę firmy i marki funkcjonujące w Polsce.

Operatorzy komórkowi Play i Plus zrezygnowali z opłat roamingowych za połączenia z Vodafone Ukraine.

Wszystkie telekomy - obok Plusa i Playa także Orange i T-Mobile - obniżyły ceny połączeń i rozdają darmowe minuty dla osób mieszkających w Ukrainie.

T-Mobile, Orange i Plus dodatkowo rozdają darmowe startery w punktach przygranicznych oraz w wybranych salonach na terenie całego kraju.

Pomoc finansowa

Sieć Biedronka przeznacza 5 mln zł na dostawę uchodźcom z Ukrainy niezbędnej żywności, środków higieny i czystości. Będzie ]dystrybuować je wśród potrzebujących we współpracy z organizacjami pożytku publicznego, m.in. z Caritas i Polskim Czerwonym Krzyżem. Pomoc będzie trafiać na wschodnią granicę Polski, ale też do innych miejsc, gdzie będą przebywać uchodźcy z terenów objętych działaniami wojennymi.

Dodatkowe 5 mln zł przeznaczy na pomoc uchodźcom Fundacja Biedronki. W tym celu nawiąże współpracę z organizacjami pomocowymi, które mają pod opieką osoby z Ukrainy . Programem objęci będą uchodźcy w najtrudniejszej sytuacji - te osoby, które w Polsce nie mają bliskich i przyjaciół. Jednym z elementów pomocy będą specjalne bony na zakupy.

Od 1 marca w sklepach sieci Biedronka znajdujących się przy granicy polsko-ukraińskiej, ceny pieczywa zostają obniżone nawet o 60 proc. Kolejne 50 produktów pierwszej potrzeby klienci kupią w nich taniej o 30 proc. Są to m.in. artykuły higieniczne, takie jak szczoteczki do zębów, czy wkładki higieniczne Femina, produkty żywienia początkowego, np. mleko Bebiko 5 (600 g), czy produkty sypkie.

Wcześniej sieć Biedronka podjęła decyzję o przyznaniu wszystkim pracownikom obywatelstwa ukraińskiego zatrudnionym na umowę o pracę bezzwrotnego wsparcia finansowego w wysokości 1000 zł. To gest solidarności sieci z ukraińskimi pracownikami, szczególnie ważny dla tych, których rodziny pozostały na Ukrainie.

Sieć handlowa Kaufland przekaże za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, m.in. Caritas Polska, produkty o wartości miliona złotych. Każdemu swojemu pracownikowi, który zdecyduje się tymczasowo wyjechać z kraju, firma gwarantuje możliwość powrotu do pracy. Deklaruje też pomoc dla członków rodziny w znalezieniu zakwaterowania, a osobom, które są zainteresowane pracą w sieci Kaufland, pomoc w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności.

Produkty żywnościowe oraz higieniczne o wartości 200 tys. zł przekaże też sieć Lewiatan, w ramach współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Od poniedziałku w sklepach PSH Lewiatan prowadzone są systematyczne zbiórki żywności i środków higienicznych we współpracy zarówno z lokalnymi i regionalnymi organizacjami, ale także ogólnopolskim partnerem PCK.

Ponad 1 mln zł wsparcia produktowego udzieliła sieć sklepów Lidl Polska - na rzecz rodzin, kobiet i dzieci doświadczających kryzysu uchodźczego koordynowanych przez Caritas Polska oraz Polską Akcję Humanitarną. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie dla pracowników narodowości ukraińskiej przebywających w Polsce uruchomiono ponadto dedykowany numer telefonu, pod którym otrzymają oni konsultacje udzielane przez specjalistów posługujących się językiem ukraińskim oraz rosyjskim. Sieć gwarantuje też możliwość powrotu do pracy dla osób, które wyjechały do Ukrainy celem ewakuacji swoich rodzin; pomoc w znalezieniu miejsc zakwaterowania dla rodzin pracowników z Ukrainy w Polsce; wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, którzy będą zainteresowani pracą w Lidlu.

Firma kurierska InPost oddała do dyspozycji swoją flotę transportową, by pomóc w transporcie potrzebnych materiałów dla przybywających uchodźców z Ukrainy z miejsc zbiórek na wschodzie Polski. Udostępniono nie tylko samochody, ale oddelegowano także do pomocy pracowników oddziałów i sortowni.

Jysk Polska wspiera rzeczowo punkty przyjmujące uchodźców, sprawdza też możliwości zatrudnienia uchodźców. Firma uruchomiła także numer kontaktowy, na który pracownicy z Ukrainy mogą dzwonić z informacją gdzie się znajdują i jakiej pomocy potrzebują. Dodatkowo Jysk wspiera też rzeczowo punkty przyjmujące uchodźców - do tej pory niezbędne produkty przekazano już w Katowicach, Częstochowie, Przemyślu. Z kolei organizacjom pomocowym, które zaopatrują się w niezbędne produkty, niezależnie od wielkości zakupu, Jysk udziela dedykowanego rabatu za zakupy.

Firma ubezpieczeniowa Warta przygotowała pakiet wsparcia dla Ukrainy i uchodźców z tego kraju. Firma przeznaczyła 11 mln zł na działania związane z niesieniem aktywnej pomocy ukraińskim obywatelom. Firma ustanowiła fundusz w wysokości 10 mln zł, który zostanie przeznaczony na potrzeby osób dotkniętych wojną w Ukrainie, w tym przede wszystkim na rzecz sierot i rodzin przebywających obecnie w Ukrainie oraz uchodźców znajdujących się na terenie Polski. Dodatkowy fundusz w wysokości 1 mln zł zostanie przeznaczony na wsparcie pracowniczych inicjatyw, których celem jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Firma deklaruje również zatrudnienie znaczącej grupy osób, będących uchodźcami z Ukrainy. Zapowiada również wstrzymanie ubezpieczania majątku firm na terenie Rosji i Białorusi. Poza tym Warta ogłosiła sfinansowanie krótkoterminowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego wszystkim uchodźcom przybywającym z Ukrainy do Polski. Ubezpieczenie będzie bezpłatne dla osób przyjeżdżających z objętej wojną Ukrainy i będzie obowiązywało 30 dni. Tony żywności, miejsca pobytu

PKN Orlen rozpoczął akcję w ramach programu Vitay, wpierającą pomoc humanitarną dla Ukrainy. Za każde 1000 punktów programu przekazane przez użytkowników programu lojalnościowego, Fundacja Orlen przeznaczy 5 zł na pomoc Ukrainie, a za każde 5000 punktów – 25 zł. W ramach tej społecznej inicjatywy Grupy ORLEN, możliwe jest przekazywanie wielokrotności punktów. Dodatkowo spółka zorganizowała transport i udostępniła swoje obiekty hotelowe w Płocku uchodźcom z Ukrainy. Schronienie znalazło w nim już kilkadziesiąt osób – głównie matki z dziećmi. Na stacjach paliw przy granicach organizowane są ogrzewane namioty z napojami i gorącymi przekąskami dla potrzebujących. Orlen wspólnie z PKP Intercity odpowiedziała też na apel ukraińskich kolejarzy i przekazała żywność ze stacji Orlen dla Kijowa.

Firmy Animex i Agri Plus zabezpieczyły blisko 100 ton produktów mięsnych, które mogą być transportowane i przechowywane bez wykorzystania lodówek, w tym głównie konserwy i kiełbasy suche. Przetwory będą przekazane przy wsparciu Banków Żywności, z którymi Animex Foods utrzymuje współpracę. Zakład Animex Foods w Krakowie przystąpił do produkcji kompletów pościelowych przeznaczonych m.in. dla ukraińskich dzieci, poszkodowanych w wyniku działań wojennych. Przedstawiciele Animex Foods i Agri Plus wspierają także pracowników spółek pochodzących z Ukrainy, a także ich rodziny, w zakresie organizacji pobytu w Polsce, m.in. poprzez współpracę z lokalnymi samorządami. Dodatkową formą pomocy dla obywateli Ukrainy są zbiórki najpotrzebniejszych produktów organizowane przez pracowników Animex Foods i Agri Plus w poszczególnych lokalizacjach.

Działania pomocowe wzmacnia też Answear. Firma przekazuje wsparcie finansowe w wysokości ponad 200 tysięcy złotych oraz zapowiada sukcesywnie powiększać tę kwotę wraz ze wzrostem sprzedaży limitowanej kolekcji ubrań „No shame. No fear.”. Dochód ze sprzedaży kolekcji wesprze obywateli Ukrainy, poszkodowanych w wyniku działań wojennych.

CD Projekt, 11 bit studios i Techland wspierają finansowo pomoc Ukrainie. CD Projekt wpłaci 1 mln zł na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Ukrainie. 11 bit studio przekaże na ten cel tygodniowe przychody z gry „This War of Mine".

Firmy Allegro, Livechat i Techland poinformowały o przekazaniu po 1 mln zł na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Grupa Global Cosmed wysyła na granicę środki higieniczne i czyszczące zarówno dla potrzebujących, jak i do utrzymania porządku w miejscach przyjęcia uciekających przed wojną osób. Firma nawiązała współpracę zarówno w punktem recepcyjnym na granicy, za pośrednictwem samorządów z ukraińskimi miastami partnerskimi i lokalnymi organizacjami przygotowującymi wsparcie przybywających uchodźców.
To dla nich przekazane będą środki higieniczne (mydła, żele antybakteryjne) i czyszczące (żele do WC, uniwersalne środki do czyszczenia i podobne) zarówno dla potrzebujących kobiet z dziećmi, jak i do utrzymania porządku w miejscach przyjęcia uciekających przed wojną osób.

Sieć prowadzi też działania pomocowe w postaci wsparcia rzeczowego punktów przyjmujących uchodźców. We współpracy z Centrum Dystrybucji w Radomsku niezbędne produkty zostały już przekazane w Katowicach, Częstochowie, Przemyślu, Zawierciu, Chełmie i wielu innych miejscach.

Firma odzieżowa LPP oprócz wsparcia udzielanego pracownikom, w ramach współpracy z partnerami społecznymi – Fundacją Gdańską oraz Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, przekaże 1 mln zł m.in. na zapewnienie najpilniejszych potrzeb uchodźców znajdujących schronienie na terenie Trójmiasta oraz osób pozostających w objętym wojną kraju.Firma wspiera również Pomorski Oddział PCK przekazując w ramach pomocy rzeczowej odzież swoich marek.

Organizacją wpieraną przez Fundację LPP jest także Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, która zgromadzone środki finansowe przeznacza m.in. na utrzymanie i wyposażenie punktów pomocy humanitarnej, żywność, pomoc psychologiczną oraz medyczną.
Fundacja LPP zdecydowała również o przekazaniu na rzecz Pomorskiego Oddziału PCK odzieży marek należących do gdańskiej spółki. Ponadto, LPP przekazuje również potrzebującym karty upominkowe o wartości 100 tys. zł. na  zakupy najpotrzebniejszej odzieży.

Dodatkowo przy wsparciu spółek zależnych LPP ze Słowacji, Rumunii, Węgier, Czech, Litwy oraz Niemiec organizowany jest także transport i zakwaterowanie w krajach Unii Europejskiej dla osób, które zdecydowały się na wyjazd z Ukrainy.

Niezależnie od pomocy kierowanej do pracowników, Polomarket wspólnie z Federacją Polskich Banków żywności prowadzi w swoich sklepach zbiórki produktów spożywczych. Sieć jest także w kontakcie z Państwową Strażą Pożarną, deklarując gotowość udostępnienia swojej floty ciężarowej do przewozu na granicę polsko-ukraińską niezbędnego tam wyposażenia i sprzętu.

Bolt, który zawiesił działalność na Białorusi i wycofał rosyjskie produkty z Bolt Marketu, wspiera finansowo Ukrainę. Firma zdecydowała się przekazywać 5 proc. każdego zamówienia w Europie na rzecz organizacji pozarządowych, wspierających Ukrainę i jej mieszkańców, włączając w to Czerwony Krzyż.

Akcja obejmuje zamówienia w ramach każdej z pięciu dostępnych w Bolcie usług (usługi taxi, wynajem hulajnóg, dostawy jedzenia, dostawy zakupów spożywczych i car-sharing), zaczynając od dzisiaj przez następne dwa tygodnie. W rezultacie Bolt planuje przekazać łącznie ponad 5 milionów euro. Pierwszego dnia firma przekazała pierwszą transzę o wysokości 1 miliona euro.
Ponadto w ubiegłym tygodniu firma zmniejszyła do zera prowizję na wszystkie jej usługi na Ukrainie. W Polsce zachęca ona kierowców do przejazdów na granicę, aby pomóc Ukraińcom przedostać się w bezpieczne miejsce.

Sieć E.Leclerc  prowadzi wsparcie rzeczowe dla mieszkańców w postaci transportu tira z produktami pierwszej potrzeby, takimi jak środki higieniczne, kosmetyki oraz żywność z długim terminem przydatności.

Żabka wysłała pierwszy transport z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Na granicę pojechało 31 ton produktów. Sieć finansuje też wynajem mieszkań dla rodzin pracowników, współpracowników i franczyzobiorców z Ukrainy.

Pomoc psychologiczna dla ukraińskich pracowników firmy, pomoc w ściągnięciu ich rodzin do Polski, zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla ofiar wojny – to niektóre działania jakie podejmuje Grupa Komputronik w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę. Wszyscy ukraińscy pracownicy Grupy Komputronik otrzymają niezbędną pomoc psychologów. Firma pomoże im także w ściągnięciu rodzin do Polski i w znalezieniu zakwaterowania. Spółka przeprowadziła zbiórkę żywności, artykułów higieny osobistej i leków, które trafią do Ukraińców. Dodatkowo Komputronik przekazał także powerbanki, kubki termiczne i bidony, które zostaną dostarczone bezpośrednio do ofiar inwazji. W Przemyślu firma ustawi specjalną stację Wi-Fi z możliwością ładowania telefonów, powerbanków i innych urządzeń.

Castorama przeznaczyła na pomoc dla Ukrainy 1 mln zł. W pierwszej kolejności pomoc otrzymali pracownicy pochodzenia ukraińskiego, a także uchodźcy z terenów przejść granicznych na Podkarpaciu.

Grupa CCC rusza z akcją zbierania używanego obuwia i przekazywania go potrzebującym mieszkańcom Ukrainy.  W ramach akcji DajSwoimButomDrugieŻycie w tym tygodniu firma będzie zbierać buty, odświeżać je i oddawać uchodźcom. Akcja realizowana jest we współpracy z firmą WoshWosh, która zajmuje się profesjonalną dezynfekcją butów.

Obuwie można oddać w dowolnym sklepie CCC w Polsce. Obecnie najbardziej potrzebne są buty jesienno-zimowe oraz sportowe - damskie i dziecięce. W związku z wyjątkową sytuacją, firma prosi o przekazywanie obuwia w dobrym stanie.

Firma ubezpieczeniowa PZU zainicjowała akcję skierowaną do obywateli Ukrainy, którzy przekraczają polską granicę, a nie mają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczyciel bierze na siebie koszt składki za 30-dniowe polisy OC dla nich. Będą one dostępne u dyżurujących na przejściach granicznych agentów PZU.
PZU pomoże również rodzinom ponad 700 pracowników swoich spółek w Ukrainie. Zapewni im zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów i środki niezbędne do życia.

Bank Pekao wprowadził z kolei darmowe bankowanie dla klientów indywidualnych i firmowych, uproszczenia w procesie otwierania rachunków dla osób fizycznych i firm, przelewy do banków w obie strony Polska-Ukraina całkowicie bez opłat, aplikację mobilną i bankowość elektroniczną dla klientów indywidualnych oraz obsługę  na infolinii w języku ukraińskim,.
Od 1 marca br. bank zniósł opłaty za przelewy w dwie strony, tj. z Polski do banków w Ukrainie oraz z Ukrainy do Polski – dotyczy to zarówno transakcji dokonywanych przez klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Dodatkowo, Fundacja Banku Pekao, w ramach pierwszych działań pomocowych dla obywateli Ukrainy, przekaże 0,5 mln złotych darowizny na specjalne konto Polskiego Czerwonego Krzyża. Środki przeznaczone zostaną na najpilniejsze potrzeby, m.in. na zakup materiałów opatrunkowych i apteczek oraz niezbędną żywność dla osób przekraczających granicę, łóżka polowe, koce, śpiwory, pościel jednorazową oraz sprzęt, który pozwala przygotować tymczasowy pobyt dla poszkodowanych.

PKO BP podwaja wpłaty

Fundacja PKO Banku Polskiego w ramach uruchomione zbiórki zebrała 3 miliony złotych. Bank zdecydował się dołożyć dodatkowe 3 mln zł na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Środki trafią do organizacji bezpośrednio zajmujących się wsparciem i opieką nad uchodźcami w Polsce.

Dodatkowo PKO BP udziela bezpośredniego wsparcia dla rodzin pracowników bankowej spółki Kredobank. Zapewnia im m.in. transport po przekroczeniu granicy, zakwaterowanie, opiekę medyczną czy prawną, a także rzeczy codziennego użytku. Wszystkie koszty ponosi PKO Bank Polski. 

Spółka PKO Leasing udostępniła samochody i busy do transportu uchodźców po przekroczeniu granicy.

Alior Bank przygotował pakiet rozwiązań dla obywateli Ukrainy, którzy już korzystają lub chcą skorzystać z oferty banku. Pracownicy oddziałów zaangażowali się również w pomoc ludziom uciekającym do naszego kraju przed wojną.
W ramach oferty specjalnej skierowanej do obywateli Ukrainy, Alior Bank nie będzie  pobierał opłaty za prowadzenie rachunku i karty płatniczej przez okres 12 miesięcy.
Obywatele Ukrainy, którzy zdecydują się na założenie „Konta Jakże Osobistego”, mogą włączyć, w ramach dostępnych korzyści, bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce oraz za granicą. Posiadacze Konta Internetowego także mają możliwość skorzystania z darmowych wypłat z bankomatów znajdujących się w oddziałach i placówkach partnerskich Alior Banku.
Z kolei w bankomatach Euronet wypłaty są bezpłatne od kwoty wypłaty 100 zł. Obywatele Ukrainy, mogą też za darmo robić przelewy na ukraińskie konta (zwrot prowizji następuje po 14 dniach). Kantor Walutowy Alior Banku przygotował również ofertę na specjalnych warunkach zakupu i sprzedaży walut EUR i USD za PLN po najlepszych możliwie dostępnych kursach na poziomie międzybankowym.

W pomoc angażuje się też Centrum Medyczne Damiana. To m.in. wsparcie psychologiczne w jęz. ukraińskim, w ramach POZ bezpłatnie internista i pediatra oraz skierowania na badania, miesięcznie 100 bezpłatnych pakietów badań „Twój raport zdrowia” , bezpłatna doraźna pomoc internistyczna na Izbie przyjęć Szpitala Damiana:, pomoc ambulatoryjna chirurgiczno-urazowa i bezpłatne testy antygenowe.
Centrum Medyczne Damiana przygotowuje także miejsca pracy dla lekarzy, pielęgniarek oraz personelu medycznego z Ukrainy, którym w razie potrzeby pomagać będzie w nostryfikacji dyplomów.

FREE NOW, europejska platforma multimobilności miejskiej, podejmuje działania wspierające uchodźców z Ukrainy, a także współpracujących z nią kierowców pochodzenia ukraińskiego. Podobne działania polegające na wsparciu organizacji pomocowych, platforma podejmuje m.in. także w Rumunii i Niemczech. Firma jest w kontakcie z najważniejszymi organizacjami pozarządowymi, do których kieruje ofertę.

Angażuje się także w pomoc dla kierowców taxi pochodzenia ukraińskiego, współpracujących z platformą. W kooperacji z partnerami flotowymi oferuje dofinansowanie do przejazdów na granicę polsko-ukraińską dla kierowców, którzy się na nią wybierają. Firma wraz ze swoimi udziałowcami przeznaczyła ponad 1 milion euro na działania pomocowe dla obywateli Ukrainy.

Grupa OLX uruchomiła nową kategorię „Dla Ukrainy”. To wspólna inicjatywa OLX, Otodom i obido. Dodawanie ogłoszeń jest darmowe.  Mogą tam trafiać nie tylko ogłoszenia o zakwaterowaniu, ale i transporcie, pomocy medycznej, artykułach spożywczych i higienicznych oraz najważniejszych dla uchodźców usługach z zakresu prawa, tłumaczeń, pomocy psychologicznej czy opieki nad zwierzętami. Ogłoszenia można dodawać zarówno w języku polskim i obcym, jak i tylko w języku obcym lub tylko w języku polskim. Dodawanie ogłoszeń jest darmowe, oferty i przedmioty również muszą być wystawiane za darmo. Kategoria będzie ewoluować w zależności od potrzeb jej użytkowników.

Organizacja Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej zrzeszająca 19 tys firm zatrudniających 5 mln pracowników wraz z partnerami zebrała ponad 1 mln zł na wsparcie ogarniętej wojną Ukrainy. Jedną z inicjatyw w ramach organizacji Pracodawcy RP jest uruchomienie specjalnego rachunku bankowego, na który można przelać środki finansowe.

Firma Ergo Hestia także postanowiła sfinansować krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla wszystkich uchodźców, którzy przyjechali do nas z Ukrainy.

Fundacja 4F Pomaga i OTCF przeznaczają na najbliższe działania na rzecz Ukrainy kwotę 500 tys. złotych. Równocześnie apelują do swoich klientów oraz partnerów biznesowych o przyłączanie się do akcji koordynowanej przez Fundację 4F Pomaga.
Równolegle Fundacja 4F Pomaga przygotowuje szerszą akcję wsparcia dla uchodźców w postaci tymczasowego zakwaterowania. OTCF zaprasza do kontaktu firmy i instytucje, które są gotowe udostępnić swoje lokale np. hotele, ośrodki wczasowe czy pensjonaty.
Firma przekazuje też dla potrzebujących odzież zimową: ocieplane spodnie, kurtki, bieliznę termoaktywną, rękawiczki, czapki, torby turystyczne. Dla potrzebujących szykowane są paczki z żywnością funkcjonalną, odżywkami i witaminami 4F Fuel.

Firma Panek CarSharing zdecydowała się wyłączyć 1000 samochodów z usługi i przeznaczyć je jako wsparcie w transporcie osób z granicy Ukrainy. Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji powinien wysłać swoje zgłoszenie do Biura Obsługi Klienta Panek CarSharing, które przekazuje chętnym zasady akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Zwiększanie wsparcia w kolejnych dniach, kolejne formy pomocy

Od 3 marca w ponad 8000 sklepach Żabka prowadzona jest dodatkowa zbiórka na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Polskiego Czerwonego Krzyża przy płatnościach kartą lub zbliżeniowo - przy pomocy zegarka czy telefonu. Zebrane w ten sposób datki zostaną podzielone po równo pomiędzy obie organizacje charytatywne i wesprą ich działania humanitarne w obliczu wojny w Ukrainie. 

Żabka dotychczas m.in. przekazała już ponad 200 ton żywności oraz niezbędnych artykułów higienicznych na granicę, we współpracy z partnerami: Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Związkiem Ukraińców. Pomoc dotarła m.in. do takich miejsc jak: Punkt sztabu kryzysowego podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Korczowej, przejścia graniczne Hrebenne-Rawa Ruska, Dołhobyczów-Uhryniw, Zosin i Dorohusk, a także na dworce PKP w Przemyślu  i Warszawie.  W akcje pomocowe angażują się także franczyzobiorcy Żabki z Przemyśla, Hrubieszowa, Oleszyc, Ustrzyk Dolnych i Tomaszowa Lubelskiego, którzy rozdają w sklepach ciepłe napoje i przekąski. W pozostałych miastach franczyzobiorcy organizują zbiórki oraz dostarczają towar własnymi autami na granicę.

Komputronik prowadzi akcję, w ramach której każdy, kto posiada stary, ale sprawny telefon lub ładowarkę może przynieść je do salonu, a firma przekaże je potrzebującym.

 

Grupa Amica organizuje zakwaterowanie, wsparcie adaptacyjnie oraz prowadzi zbiórki materialne i finansowe z przeznaczeniem na dalszą pomoc. Do organizacji pomocowych trafia też sprzęt polskiego producenta AGD.

Grupa Orlen przygotowała ogrzewane namioty przy granicy polsko-ukraińskiej, w których dostępne są ciepłe przekąski i napoje. Przekazano również ponad 30 tysięcy litrów paliwa dla miasta Przemyśl do wykorzystania w ramach pomocy uchodźcom.

 

Namioty postawiono na stacjach Orlenu w Hrubieszowie, Zamościu, Radymnie i Ustrzykach Dolnych. Spółka dostarczyła również łącznie ponad 3 tysiące ogrzewaczy i 10 tysięcy kocy termicznych na przejścia graniczne w Zosinie, Dołhobyczowie oraz Hrebenne. 

Międzynarodowa grupa Kaufland i Lidl przekazała wsparcie produktowe o wartości 10 mln euro. Asortyment to m.in. trwała żywność, tekstylia domowe, artykuły higieniczne oraz inne niezbędne produkty będą stanowiły znaczący wkład w zaopatrzenie uchodźców na obszarach przy granicy z Ukrainą.

Aby ułatwić dostęp do produktów spożywczych i higienicznych 23 markety sieci Kaufland zlokalizowane w województwach lubelskim i podkarpackim będą otwarte we wszystkie niedziele począwszy od 6 marca. Zmiana dotyczy sklepów w: Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Chełmie, Dębicy, Dęblinie, Hrubieszowie, Jarosławiu, Jaśle, Kraśniku, Krośnie, Lubartowie, Lublinie (ul. Diamentowa, ul. Orkana i ul. Drogi Męczenników Majdanka), Łukowie, Przemyślu, Puławach, Świdniku,  Rzeszowie, Sanoku, Stalowej Woli, Tarnobrzegu i Zamościu.

Firma odzieżowa LPP wraz z Fundacją LPP zwiększyła wartość pomocy finansowej, jak i rzeczowej na rzecz osób dotkniętych konfliktem zbrojnym do 20 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na dalsze działania mające na celu zapewnienie najpilniejszych potrzeb uchodźców przybywających do naszego kraju, jak i tych, pozostających w objętym wojną kraju.

3 marca Grupa Jerónimo Martins, właściciel sklepów Biedronka zadeklarowała, że niezwłocznie przekaże 5 milionów euro, czyli około 24 milionów złotych na rzecz organizacji pomocowych.  Firma przekaże po 1 mln euro dla Caritas Polska, dla Polskiego Czerwonego Krzyża, dla Polskiej Akcji Humanitarnej, dla Polskiej Misji Medycznej i dla  Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Grupa iliad wspiera obywateli Ukrainy nielimitowanymi połączeniami i SMSami, a Play wprowadza dodatkowe inicjatywy.
Operatorzy Grupy iliad – Play w Polsce, Free we Francji oraz iliad we Włoszech – znieśli opłaty za połączenia i SMSy wysłane na numery telefonów głównych ukraińskich sieci komórkowych – Kyivstar, Vodafone oraz lifecell.

Od 3 marca Play dla wszystkich swoich klientów wprowadza darmowe minuty i SMS-y na Ukrainę. Skorzystanie z tej opcji możliwe jest dzięki usłudze „Tańsze połączenia i SMS-y na Ukrainę”, w której do 31 marca obniżono do 0 zł stawkę za minutę połączenia i SMS do Ukrainy.

4 marca operator zmienia ofertę roamingu w Ukrainie – połączenia wychodzące na numery polskie i ukraińskie oraz przychodzące, SMSy i MMSy będą darmowe, a transmisja danych rozliczana po tej samej stawce co w Unii Europejskiej, czyli 14,36 zł/1 GB. Zmiana dotyczy wszystkich ofert w Play.

Spółka Modivo, właściciel platformy e-commerce MODIVO oraz eobuwie.pl - przekazała 250 tys. złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Dodatkowo firma przekazuje obuwie i odzież oraz środki medyczne, które trafiają do potrzebujących. Firma zapewnia także wsparcie psychologiczne i pomoc prawną oraz materialną dla swoich ukraińskich pracowników.  Promowane są również nowe miejsca pracy dla obywateli Ukrainy, w tym specjalistów IT czy grafików.

Leroy Merlin Polska przeznacza milion złotych na wsparcie dla Ukrainy oraz wstrzymuje współpracę z rosyjskimi i białoruskimi dostawcami

Wspólną akcję pomocową rozpoczęła branża cateringów dietetycznych i Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), zainicjowana przez  SuperMenu by Anna Lewandowska.
Firmy wspólnie będą dostarczać posiłki do ośrodków recepcyjnych na granicy, wspierając tym samym przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy, których ewakuacja z kraju trwa zwykle kilkadziesiąt godzin.
Na apel o pomoc i dołączenie do inicjatywy odpowiedzieli: MasterLife, Dietly, GoodSpeed (odpowiedzialny za logistykę akcji), Caterings, Gastro Paczka, Love Catering, Eatfit catering, Nice To Fit You, Republika Smakoszy, Dietific, Pomidor&Rukola-catering dietetyczny, Fit Micha, Goodie Foodie, Cymes Catering, Be Fit Catering, Fit Food Catering, Charlie Food and Friends catering, cooKING, KraftBox catering dietetyczny, Fit Point, Bee Healthy, Slim Way, Deli Vege, Smak&Fit, Fit Dieta Catering, Tytka FIT, Prl-box.pl, Smooth Catering, CHEFBOX, BOMBA CATERING, Zdrowe Smaki, Kuroniowie Diety, Fit My Day Catering, Burak Dieta.

 

Dołącz do dyskusji: Marki pomagają Ukrainie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mocno_zdegustowany
Czy w redakcji jest ktoś myślący? 200 tys. Polaków umarło przez teleporady, pozbawionych dostępu do służby zdrowia przez koronawirusa, a wy reklamujecie prawdziwą opiekę medyczną dla Ukraińców od ręki? Zajrzyjcie na statystyki kowidowe - kiedyś przy 20% dzisiejszych statystyk twierdziliście, że to koniec świata i nalezy pozbawić ludzi dostępu do służby zdrowia.
odpowiedź
User
Zdegustowany
Polacy niech umierają setkami tysięcy pozbawieni opieki lekarskiej, Ukraińcy mają zagwarantowaną opiekę lekarską w Polsce. Możecie banować, już teraz ludzie to widzą, a za tydzień dotrze do wszystkich.
odpowiedź
User
zdegustowana_zdegustowanymi
Polacy niech umierają setkami tysięcy pozbawieni opieki lekarskiej, Ukraińcy mają zagwarantowaną opiekę lekarską w Polsce. Możecie banować, już teraz ludzie to widzą, a za tydzień dotrze do wszystkich.
Ludzie co z wami? Jak będziesz miał dom zbombardowany, będziesz mieszkać u ludzi, stracisz dorobek życia, to opiekę zdrowotną będziesz miał za darmo. Chciałbyś się zamienić?
odpowiedź