SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marszałek Marek Kuchciński wprowadza nowe zasady pracy dziennikarzy w Sejmie

Zgodnie z wolą marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego od stycznia do Sejmu będą wpuszczani dziennikarze posiadający nową akredytację tzw. stałego sejmowego korespondenta.

fot. papArticle

Marszałek Marek Kuchciński wprowadza nowe zasady pracy dziennikarzy w Sejmie

Zgodnie z wolą marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego od stycznia do Sejmu będą wpuszczani dziennikarze posiadający nową akredytację tzw. stałego sejmowego korespondenta.

Jak podaje portal 300polityka.pl, od stycznia biuro przepustek w Sejmie będzie przyznawać nową akredytację stałego sejmowego korespondenta. Umożliwi ona wejście do głównego sejmowego holu. Zmieni to organizację pracy, ale dziennikarze znikną z Sejmu (takie pomysły pojawiały się w pierwszym półroczu).

Nowe sejmowe przepustki będą przyznane dziennikarzom, którzy zajmują się tematyką prac parlamentu i często przebywają w Sejmie. Dziennikarze bez nowych akredytacji będą mieli wstęp tylko do budynku F, gdzie powstaje centrum medialne. Kancelaria Sejmu ograniczy również ilość akredytowanych dziennikarzy na jedną redakcję. Obowiązywać ma także zakaz nagrywania polityków poza wyznaczonym miejscem.

Wprowadzenie tych rozwiązań forsuje marszałek Sejmu Marek Kuchciński. To rozwiązanie jest wzorowane na zachodnich parlamentach, gdzie przedstawiciele mediów nie mają tak dużej swobody pracy.

Przypomnijmy, że wiosną br. kierownictwo Kancelarii Sejmu zaproponowało, że pracownicy mediów będą w Sejmie mogli przebywać tylko w pomieszczeniach zajmowanych do niedawna przez Straż Marszałkowską i nie będą już mieli wstępu na korytarze sejmowe. Takie plany skrytykowało środowisko dziennikarskie i Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. We wrześniu, po tym jak doszło do szarpaniny podczas konferencji prasowej marszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, zapowiedziano przyspieszenie prac nad poprawą bezpieczeństwa w parlamencie, m.in. w zakresie pracy dziennikarzy.

Dwa tygodnie temu z inicjatywy Press Clubu skierowano do marszałka Sejmu list podpisany przez 28 redaktorów naczelnych z różnych mediów sprzeciwiający się ograniczeniu możliwości pracy dziennikarzy w budynkach parlamentu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marszałek Marek Kuchciński wprowadza nowe zasady pracy dziennikarzy w Sejmie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wasyl
Nie bardzo rozumiem, co szarpanina na konfie Terleckiego ma wspólnego z dziennikarzami. Przecież to nie oni wzięli się za łby, tylko jakiś psychol od Kukiza z pracownikiem PiS. No ale jak się chce psa uderzyć...
odpowiedź
User
prawnik
Taki dziennikarz: plącze się pod nogami, zadaje pytania, czasem pijanego posła pokazuje, czasem coś chce wiedzieć.
A potem będą wybory (zakładając, że będą) i politycy będą ganiali za dziennikarzami.
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami piSSu
Po co w ogóle dziennikarze ? Przecież rządzący socjaliści podejmują wyłącznie optymalne decyzje iluminowani bezpośrednio z nieba. Wystarczy tylko ciemnemu ludowi via kÓrski obwieszczać kolejne kroki ku szczęśliwości :)
odpowiedź