SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Melchiory" dla najlepszych polskich reportażystów

Najważniejszą nagrodę - Radiowego Reportażysty Roku - otrzymała Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin.

Spośród 80 prac, które wpłynęły na konkurs, jury: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Maciej Drygas, Janina Jankowska, Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz oraz Dorota Fredro-Boniecka (sekretarz konkursu) przyznało:

- w kategorii Radiowy Reportażysta Roku statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł otrzymała Katarzyna Michalak (Polskie Radio Lublin) – za, jak napisało w uzasadnieniu jury, wrażliwość, takt i profesjonalizm w ukazywaniu zawiłości ludzkich losów. W kategorii Inspiracja Roku Mirosław Dębiński (Studio Filmowe Everest) – za odwagę i determinację reżysera w ukazaniu środowiska młodzieży białoruskiej, która pokonując strach walczy ze zniewoleniem.
Statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 3 750 zł otrzymał też Marcin Kołodziejczyk za bezbłędny stylistycznie, krzepiący obraz polskiej prowincji opowiedziany nowatorskim językiem.

- w kategorii Premiera Roku nagroda im. Witolda Zadrowskiego za reportaż artystyczny „Nigdy się nie poddawaj” dla Hanny Wilczyńskiej-Toczko (Polskie Radio Gdańsk) – za perfekcyjnie skonstruowaną opowieść o dramacie Tybetu oraz za reportaż „Georgia – Fragmenty pamięci” Małgorzaty Żerwe (Polskie Radio Gdańsk) – za artystyczną narrację radiową poruszającego studium starości. Nagrody otrzymała też „Bajka” Magdy Skawińskiej i Angeliki Kuźniak (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) – za opowieść o miłości Polaka i Niemki, których przed ponad 60 laty rozdzieliła historia, „Po Tamtej Stronie” Cezarego Galka (Radio Zachód Zielona Góra) – za dokument radiowy - bezbłędnie skonstruowaną wielowątkową opowieść o Irenie Sendlerowej i ludziach przez nią uratowanych.

Laureatami Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu PR S.A. (statuetka Melchiora) w tym roku zostali: prof. Elżbieta Pleszkun-Olejniczak i Jerzy Olejniczak. Prof. Elżbieta Pleszkun-Olejniczak uhonorowana została za naukowe opracowania reportażu radiowego oraz działalność na rzecz jego popularyzacji, a Jerzy Olejniczak za działalność na rzecz popularyzacji reportażu radiowego.

Organizatorami tegorocznego konkursu było Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia SA oraz Radio Zachód SA z Zielonej Góry.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Melchiory" dla najlepszych polskich reportażystów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl