SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft dla RMF FM

Nowatorki serwis „Muzyczna Linia RMF FM”, działający na platformie .NET pozwala szybko zidentyfikować wykonawcę i tytuł usłyszanej w radiu piosenki

Firma Microsoft poinformowała, że pierwsza w Polsce usługa identyfikująca utwory muzyczne za pomocą telefonów komórkowych działa na rozwiązaniach Microsoft .NET. Uruchomiony przez firmę m2mob serwis „Muzyczna Linia RMF FM” cieszy się coraz większą popularnością i zyskał duże zainteresowanie słuchaczy, choć funkcjonuje dopiero od listopada ubiegłego roku. Od początku istnienia serwisu do końca lutego 2004 zanotowano prawie 70 tys. zgłoszeń, a z usługi wielokrotnie skorzystało prawie 12 tysięcy użytkowników.

Proces umożliwiający uzyskanie informacji o danym utworze składa się z kilku części. Każde zapytanie użytkownika nagrane za pośrednictwem telefonu komórkowego, w postaci próbki dźwięku o objętości około 300 kB jest rejestrowane przez system m2mob. W efekcie wstępnej obróbki powstaje tzw. odcisk DNA, będący kodem nagrania, zajmujący ok. 5 kB. Odcisk ten wysyłany jest następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się baza danych utworów muzycznych, licząca ponad 2 miliony rekordów. Tam jest rozpoznawany i maksymalnie kilkanaście sekund po zapytaniu słuchacz otrzymuje SMS z informacją o wykonawcy i tytule. Obsługa ruchu SMS-owego, powiadomienia użytkowników oraz utrzymanie bazy rozpoznań dla zarejestrowanych osób odbywa się w ramach systemu m2mob. System m2mob obsługuje także dostęp do informacji o rozpoznaniach na stronach WWW i WAP, umożliwia zamawianie dzwonków do rozpoznanych utworów oraz szybkie wyszukiwanie płyt i wykonawców w zaprzyjaźnionych serwisach.

W celu sprawnego funkcjonowania serwisu konieczne było stworzenie oprogramowania łączącego poszczególne elementy. W m2mob wybrano w tym celu platformę Microsoft .NET.

"Decyzja o wyborze rozwiązania informatycznego, które najlepiej spełniałoby nasze wymagania była ułatwiona. Wcześniejsze doświadczenia związane z .NET i poprzedzającymi platformę rozwiązaniami Microsoft sugerowały, że sprawdzi się ona w przypadku projektu, który zamierzaliśmy zrealizować." - powiedział Cezary Nolewajka, Dyrektor IT w firmie m2mob. „...Platforma .NET jest bardzo atrakcyjna dla informatyków. Decyduje o tym jej stabilność, przekładająca się na bezawaryjną pracę, łatwość rozwijania kodu i szereg udogodnień, zwalniających programistów z rozwiązywania wielu czasochłonnych problemów." – dodał Cezary Nolewajka.

W budowanym na platformie .NET rozwiązaniu uwzględniono szereg takich elementów, jak: aplikacje odpowiedzialne za obsługę biznesową ruchu SMS-owego z operatorami telefonii komórkowych, serwis komunikacji z serwerami SMSC operatorów czy też system bilingowy. Przy wdrażaniu skorzystano z narzędzi oferowanych przez Microsoft .NET, m.in. Microsoft Visio, Microsoft Visual Studio .Net, Microsoft Visual Source Safe. Rozwiązanie działa na platformie Microsoft Windows 2000 Server, natomiast wszystkie usługi, serwisy, aplikacje i strony ASP.Net napisano w języku C#.

Uruchomiony przez m2mob system uznawany jest przez twórcę technologii rozpoznawania utworów, firmę Shazam (www.shazam.com), za jej najlepsze wdrożenie.

"To dla nas nowy sposób interakcji ze słuchaczami" - powiedział Piotr Welc, dyrektor ds. Internetu w RMF FM. - "Radio staje się dla nich podstawowym źródłem wiedzy o muzyce. Mogą też tą muzyką się podzielić. "Muzyczna Linia RMF FM" pozwala bowiem nie tylko rozpoznać wykonawcę i tytuł, ale także zadedykować utwór wybranej osobie. Ponad 70 procent rozpoznanych utworów jest dedykowana."

"Muzyczna linia od czasu uruchomienia działa bez żadnych technicznych problemów" - powiedział Cezary Nolewajka. - "To wystarczająco dobra rekomendacja dla platformy, którą wybraliśmy. W następnych projektach, które powstaną w m2mob, wybierzemy rozwiązanie Microsoftu."

Obecnie usługi umożliwiające rozpoznawanie utworów muzycznych działają już w kilku państwach m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemczech, Włoszech i Australii.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Microsoft dla RMF FM

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl