SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mimo rekordowych przychodów, maleje zysk Bertelsmanna i RTL Group

Bertelsmann i RTL Group w pierwszych trzech kwartałach br. zanotowały gorsze wyniki finansowe niż przed rokiem, m.in. duże spadki zysku netto. Obie spółki są wymieniane wśród kandydatów do kupna kontrolnego pakietu TVN.

FacebookArticle

Wpływy RTL Group w trzech pierwszych kwartałach br. wyniosły 3,9 mld euro, o 2,5 proc. mniej niż rok wcześnie, natomiast zysku netto zmalał w skali roku aż o 42,8 proc., z 535 do 306 mln euro. W samym III kwartale koncern zanotował 1,3 mld euro wpływów i 160 mln euro zysku netto.

- Co prawda RTL Niemcy i RTL Holandia w wyraźny sposób poprawiły swoje wyniki finansowe, jednak niepokojąca jest sytuacja na rynku francuskim, trudne pozostaje także położenie FremantleMedia - stwierdzili w oświadczeniu Anke Schaeferkordt i Guillaume de Posch, szefowie RTL Group. Na sytuację finansową koncernu negatywnie wpływa też fakt, że w br. będzie musiał dokonać odpisów w wysokości 77 mln euro na rzecz swojej spółki działającej na Węgrzech. Są one związane z wprowadzonym w tym kraju nowym podatkiem od reklam.

Stagnację obrotów na poziomie 4 mld euro zanotował także w III kwartale br. Bertelsmann, największy koncern medialny w Europie i większościowy udziałowiec RTL Group. Jego zysk operacyjny wzrósł o 2 proc., głównie dzięki dobrym wynikom sprzedaży osiągniętym przez wydawnictwo książkowe Penguin Random House. Natomiast na wynikach finansowych potentata zaciążyła niekorzystna sprzedaż kilku drukarni we Włoszech.

W trzech kwartałach br. Bertelsmann zanotował wpływy w wysokości 11,82 mld euro, o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Są to rekordowo duże przychody spółki, osiągnięte m.in. dzięki przejęciom zrealizowanym w ostatnich latach. Jednak zysk netto koncernu wyniósł tylko 285 mln euro, aż o 53 proc. mniej niż przed rokiem.

Zarówno RTL Group, jak i Bertelsmann są wymieniane wśród 12 firm, które wyraziły zainteresowanie zakupem większościowego pakietu akcji TVN. W grupie tej znalazły się też między innymi Time Warner, 21st Century Fox i Discovery Communications (przeczytaj o tym więcej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mimo rekordowych przychodów, maleje zysk Bertelsmanna i RTL Group

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl