SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MinGosp: Po wzroście o 3,2 proc. w I półr., w całym roku PKB zwiększy się o 3,3 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego Polski wyniosło 3,2% w I poł. tego roku, według szacunków Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Analitycy podnieśli prognozę wzrostu PKB do 3,3% w całym 2010 r.

MinGosp: Po wzroście o 3,2 proc. w I półr., w całym roku PKB zwiększy się o 3,3 proc.

"Według wstępnych szacunków GUS, w I połowie 2010 roku PKB wzrósł o 3,2%. Największym wkładem we wzrost PKB wykazała się konsumpcja" - napisali analitycy w comiesięcznym raporcie na temat podstawowych wskaźników makroekonomicznych.

Spożycie ogółem wzrosło w I półr. o 2,5%, a w całym roku, według szacunków resortu, zwiększy się o 2,8%, zaś spożycie indywidualne - odpowiednio o 2,6% i 2,7%.

Nakłady brutto na środki trwałe zmniejszyły się o 6,2% r/r w I poł. tego roku, ale w całym 2010 r. - wg. analityków resortu - nie zmienią się, wobec spadku o 0,9% rok wcześniej.

W sierpniu minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że dane o wzroście PKB za II kw. (wzrost o 3,5% r/r w ujęciu nierywównalnym sezonowo i o 3,8% r/r w ujęciu odsezonowanym) uzasadnia oczekiwanie, że wzrost PKB w całym 2010 roku "na pewno" sięgnie 3,0%. W założeniach do przyszłorocznego budżetu zapisano poziom 3,5%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MinGosp: Po wzroście o 3,2 proc. w I półr., w całym roku PKB zwiększy się o 3,3 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl