SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury chce powołać członka rady nadzorczej Radia Olsztyn

Członkowie Rady Mediów Narodowych mają ponownie głosować korespondencyjnie, tym razem w sprawie powołania członka rady nadzorczej Radia Olsztyn. Pismo z propozycją kandydatury Adrianny Szubielskiej-Malińskiej z MKiDN wystosował minister kultury Piotr Gliński. Nie podoba się to Juliuszowi Braunowi, który zauważa, że nie istnieją żadne podstawy prawne, by to szef resortu rekomendował kandydata.

Article

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na stanowisko członka rady nadzorczej Radia Olsztyn zarekomendował Adriannę Szubielską-Malińską, radcę prawnego w Departamencie Własności Intelektualnej i Mediów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- W mojej ocenie pani Adrianna Szubielska-Malińska posiada wiedzę i doświadczenie w pracy w radzie nadzorczej – napisał Piotr Gliński do  Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych.

Z naszych informacji wynika, że w tej sprawie przeciwny był członek RMN, Juliusz Braun, który uważa, że minister kultury nie powinien proponować kandydatów do rad nadzorczych.

- Pragnę powtórzyć swoje stanowisko, iż nie istnieją żadne podstawy prawne dające ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego uprawnienia do zgłaszania kandydatów do organów spółek mediów publicznych. Przeciwnie, w uzasadnieniu do projektu ustawy w Radzie Mediów Narodowych autorzy poselskiego projektu, których reprezentantem była ówczesna posłanka na Sejm RP, a dziś europosłanka Elżbieta Kruk, zapowiadali, że w wyniku przyjęcia tej ustawy polskie media publiczne "będą całkowicie niezależne od władzy wykonawczej zarówno pod względem personalnym, jak i programowym" – podkreśla Braun w odpowiedzi do przewodniczącego Rady.

Dodał – zwracając się do Czabańskiego – że ten ma prawo zgłosić kandydaturę Szubelskiej-Malińskiej do rady nadzorczej Radia Olsztyn, ale „powinien jednak umożliwić zgłaszanie kandydatur także pozostałym członkom Rady Mediów Narodowych”. - Zdaję sobie sprawę, że zgłoszona przez pana kandydatka ma gwarancję uzyskania większości trzech głosów, jednak konsekwentnie domagam się zachowania przynajmniej elementarnych zasad zgodnie z regulaminem RMN – zaznaczył Juliusz Braun.

Informowaliśmy jakiś czas temu, że według naszych nieoficjalnych źródeł Krzysztof Czabański nie planuje zwoływania posiedzenia Rady Mediów Narodowych do czasu zakończenia wyborów prezydenckich. Potwierdzają się w ten sposób nasze doniesienia, że jedyne głosowanie, jakie jest obecnie możliwe, to korespondencyjne.

Rada Mediów Narodowych składa się z pięciu członków: jej szefa Krzysztofa Czabańskiego, posłanki PiS Joanny Lichockiej, europosłanki PiS Elżbiety Kruk, Grzegorza Podżornego (z rekomendacji Kukiz’15) oraz Juliusza Brauna (z rekomendacji PO).

Dołącz do dyskusji: Minister kultury chce powołać członka rady nadzorczej Radia Olsztyn

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl