SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ministerstwo Cyfryzacji w sojuszu z partnerami wypracuje strategię „5G dla Polski” (wideo)

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podpisała porozumienie na rzecz strategii „5G dla Polski”. Wśród partnerów umowy są instytucje, uczelnie, operatorzy telekomunikacyjni i dostawcy sprzętu. W założeniach projekt ma doprowadzić do szybkiego wdrożenia w naszym kraju nowej technologii 5G zmieniającej sposób komunikacji w sieci. - Chcemy, żeby Polska była europejskim liderem w technologii 5G - deklaruje Anna Streżyńska.

Article

Partnerami i sygnotariuszami porozumienia na rzecz strategii „5G dla Polski” podpisanego w Ministerstwie Cyfryzacji w środę są m.in. Urząd Komunikacji Elektronicznej, Instytut Łączności, największe polskie telekomy i operatorzy, instytucje badawczo - rozwojowe, uczelnie techniczne oraz producenci i dostawcy sprzętu IT.

Jak poinformowano sygnatariusze porozumienia zobowiązują się w nim do dołożenia starań w celu stworzenia dokumentu wyznaczającego kierunek realizacji budowy sieci 5G w Polsce.

- Liczę, że wypracowane w ramach porozumienia kluczowe kierunki pozwolą do końca br. stworzyć rządową strategię 5G dla Polski - podkreśla minister cyfryzacji Anna Streżyńska. - 5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania, których dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie precyzyjnie opisać. Dlatego tak wiele krajów na całym świecie patrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego. Chcemy żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa dla Polski.

Streżyńska zaznaczyła, że obecne porozumienie ma formę otwartą i mogą do niego przystąpić kolejne podmioty. Minister cyfryzacji nie ukrywała, że zależy jej na aktywnym udziale w umowie m.in. organizacji samorządowych. Strategia „5G dla Polski” ma być pierwszym krokiem w realizacji rozwoju sieci piątej generacji, wynikającymi z wdrażania Jednolitego Rynku Cyfrowego.

Technologia 5G nad którą pracują obecnie największe koncerny telekomunikacyjne na świecie to rozwiązanie, które ma znacząco zmienić sposób komunikacji w sieciach bezprzewodowych.

Według zapowiedzi sieci 5G zaoferują przepustowość na poziomie od 10 do nawet 100 Gb/s (obecna technologia LTE zapewnia maksymalną prędkość do 300 Mb/s). Dodatkowo w sieciach 5G opóźnienia sygnału mają być o wiele niższe obecnie, a cała infrastruktura charakteryzować się znacząco większą pojemnością, co będzie miało wpływ na stabilność transferu niezależnie od liczby użytkowników w danym momencie.

W założeniach w sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą będą przekształcać całe sektory gospodarki – od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji w sojuszu z partnerami wypracuje strategię „5G dla Polski” (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
szum różowy
Jeszcze 4G nie za bardzo działa, a Oni wspominają o 5G... Robi się trochę smutno. Pani minister chce mieć ładne produkty, którymi może się pochwalić, ale one się póki co nie sprawdzają. ePUAP niby działa, LTE-A niby działa. "Niby" robi różnicę...
odpowiedź