SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fronda PL i wydawca „Wyklętych” z kilkoma grantami literackimi od ministra kultury

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w ramach programu „Literatura” przyznał 150 dotacji o łącznej kwocie 3,35 mln zł. Po kilka grantów uzyskały m.in. Fronda PL, Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”, Biały Kruk i Towarzystwo Więź.

Wydawnictwo Fronda PL w ramach naboru do programu Literaura uzyskało następujące dotacje:
- 28 tys. zł na wydanie papierowej książki „Świat objawień Jezusa” Wincentego Łaszewskiego,
- 26,6 tys. zł na wydanie (w wersji papierowej i jako ebooka) książki „Jak Kościół Katolicki stworzył Polskę i Polaków” Krystiana Kratiuka,
- 26,6 tys. zł na wydanie książki „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak/ nie, nie. Wywiad-rzeka z prof. Waldemarem Chrostowskim”,
- 26,6 tys. zł na wydanie książki „Apokalipsa św. Jana. List do siedmiu kościołów” prof. Waldemara Chrostowskiego.

Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” przyznano cztery granty po 13,3 tys. zł na wydanie i dystrybucję czterech tomów „Dzieł zebranych” prof. Feliksa Konecznego.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Po kilka dotacji dostały też m.in. wydawnictwo Biały Kruk (po 34 tys. zł na biografię Ignacego Łukasiewicza i „Romantyzm” Bohdana Urbankowskiego, po 28 tys. zł na „Trójmorze Kultur” prof. Wojciecha Roszkowskiego i „Samobójstwo Francji” Erica Zemmoura), Towarzystwo Więź (27,1 tys. zł na książkę „Historia i świat wartości” Jerzego Jedlickiego, 24,4 tys. zł na książkę „Od Patka do Kuronia. O burzliwym życiu mec. Anieli Steinsbergowej”, 14,7 tys. zł na książkę „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza), a także Biuro Literackie, Fundacja Ośrodka Karta, Zona Zero i Wydawnictwo M.

3,35 mln zł dla 150 projektów

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podano, że "strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych".

W programie szczególnie uwzględnia się debiuty pisarskie, czyli pierwsze publikacje w formie książkowej (drukowanej lub w formie e-booka) autorów piszących w języku polskim, oraz twórczość adresowaną do dzieci i młodzieży.

Wskazano, że "istotnym celem programu jest zwiększenie dostępności do efektów realizowanych zadań osobom ze szczególnymi potrzebami", o których mowa w ustawie o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w szczególności poprzez dofinansowanie publikacji dla osób niewidomych i słabowidzących.

Na początku lutego MKiDN informowało, że ze względu na sytuację epidemiczną i wynikające z niej opóźnienia w procesie oceny złożonych wniosków termin rozstrzygnięcia Programów Ministra zostaje wydłużony. Wyniki konkursów będą sukcesywnie publikowane na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a cały proces powinien zostać zakończony do końca lutego.

Dołącz do dyskusji: Fronda PL i wydawca „Wyklętych” z kilkoma grantami literackimi od ministra kultury

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Dziadzia Gliński nawet nie bardzo kojarzy komu i ile dać. Wie tylko, że trzeba "swoim".
odpowiedź
User
XYZ
Pięknie, Wyklęci zasługują na przypomnienie ich bohaterstwa.
odpowiedź
User
Historyk
Pięknie, Wyklęci zasługują na przypomnienie ich bohaterstwa.


Bohaterem to był Pilecki. Te wszelkiej maści Łupaszki czy Ognie to byli po prostu brutalni desperaci.
odpowiedź