SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mirosław Malinowski za Marcina Kowalczyka naczelnym „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego”

Od początku czerwca redaktorem naczelny „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego” (Polska Press) będzie Mirosław Malinowski. Zastąpi na tym stanowisku Marcina Kowalczyka, który odchodzi z Polska Press.

Article

W komunikacie Polska Press zaznaczono, że Marcin Kowalczyk rozstaje się z wydawnictwem porozumieniem stron.

Mirosław Malinowski z łódzkim oddziałem Polska Press jest związany od 22 lat. Początkowo był dziennikarzem w dziale miejskim „Dziennika Łódzkiego”, a potem przeszedł do „Expressu Ilustrowanego”, gdzie kolejno był dziennikarzem w dziale miejskim, dziale łączności z czytelnikami, a od 2006 roku był samodzielnym publicystą zajmującym się regionalną polityką.

Od listopada 2020 roku pełnił obowiązki wydawcy „Expressu Ilustrowanego”. Jako współautor przygotowywał m.in. cykl poradników o tematyce bezrobocia, pracy, emerytur i rent i oświaty, a także dodatki specjalne o historii Łodzi i regionu, pontyfikacie i beatyfikacji Jana Pawła II, katastrofie smoleńskiej i spisie powszechnym.

W 2002 roku otrzymał odznaczenie Głównego Urzędu Statystycznego „za zasługi dla statystyki RP”.

Marcin Kowalczyk z Polska Press był związany przez 30 lat. W latach 1991-2001 pracował w „Dzienniku Łódzkim”, a potem przeszedł do „Expressu Ilustrowanego”, gdzie kolejno był m.in. szefem działu miejskiego, szefem działu krajowego, zastępcą redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego. Naczelnym obu dzienników został jesienią 2017 roku.

Zmianę redaktora naczelnego „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego” pochwaliła na Twitterze Joanna Lichocka, posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych.

- Ważny wyłom we froncie propagandowym PO i prezydent Zdanowskiej w Łodzi. Może wreszcie zakończy się dworskie wobec POstkomuny i prezydent Łodzi "dziennikarstwo". Wazeliniarstwo wobec PO-PSL biło w "Dzienniku Łódzkim" rekordy, jak niegdyś, w PRL wobec PZPR - stwierdziła.

Według danych ZKDP w grudniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Dziennika Łódzkiego” wynosiło 9 330 egz. (18,1 proc. mniej niż rok wcześniej), a „Expressu Ilustrowanego” - 10 796 egz. (po spadku o 20,3 proc. rok do roku).

Seria roszad w redakcjach Polska Press

1 czerwca redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej" (Polska Press Grupa) zostanie Alicja Giedroyć-Skiba. Obecny naczelny Arkadiusz Franas rozstaje się z wydawnictwem za porozumieniem stron.  W „Głosie Wielkopolskim" nowym naczelnym będzie Wojciech Wybranowski w miejsce Adama Pawłowskiego.

Również z początkiem przyszłego miesiąca redaktorem naczelnym „Gazety Lubuskiej" zostanie Janusz Życzkowski, dotychczasowy wicenaczelny Polskiego Radia Zachód. Zastąpi na stanowisku Szymona Kozicę, który zostaje w redakcji szefem działu Sport.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W „Dzienniku „Zachodnim” z kolei Marka Twaroga zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg pożegnał się na łamach z czytelnikami.  W „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej” Wojciech Mucha zastąpił Jerzego Sułowskiego, zaś w styczniu br. w dzienniku „Polska Metropolia Warszawska” Pawła Siennickiego zastąpił Wojciech Rogacin. Rogacin przestał też szefować „Naszej Historii”, w maju z funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki. 

Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego. Natomiast w połowie miesiąca po 14 latach pracy z dziennika odeszła Justyna Przybytek-Pawlik.

Ze stanowiska odwołany został także Tomasz Pietraszak, dotychczasowy redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego". Jego miejsce z początkiem czerwca zajmie Marcin Habel z TVP3 Bydgoszcz.

Redaktorem naczelnym „Naszej Historii” przestał być Wojciech Rogacin (zastąpił Siennickiego na stanowisku szefa redakcji „Polski Metropolii Warszawskiej”). W maju z funkcji I zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki. - Nie widzę dla siebie miejsca w jego nowej formule przygotowywanej przez wydawnictwo - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl. Nowym naczelnym „Naszej Historii” został Tadeusz Płużański związany ostatnio z Telewizją Polską, utworzono radę naukową pisma na czele z dr. Piotrem Gontarczykiem.

Zmienił się cały zarząd Polska Press

Na początku lutego bezwarunkową zgodę na kupno Polska Press przez Orlen od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau wydał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Transakcja została sfinalizowana na początku marca.

Równocześnie ze stanowiska prezesa Polska Press zrezygnowała Dorota Stanek, która zarządzała firmą od 2004 roku, a pracowała w niej od 1996 roku. Z radą nadzorczą wydawnictwa pożegnały się trzy osoby z rodziny Diekmannów, właścicieli Verlagsgruppe Passau.

PKN Orlen powołał nowy skład rady nadzorczej wydawnictwa: przewodniczącym rady został Tomasz Jakubiak z PGE Ventures, a pozostałymi członkami Marcin Dec (prezes agencji mediowej Sigma Bis należącej do Orlenu i PZU) oraz Marcin Jankowski i Magdalena Skowyrska z Orlenu.

W połowie kwietnia Marcin Dec został mianowany na prezesa Polska Press, zaznaczono, że będzie pełnił tę funkcję do czasu ukształtowania się nowego składu zarządu. W połowie maja na prezesa wydawnictwa został wybrany Tomasz Przybek, kandydatom dano tylko cztery dni na przesyłanie aplikacji.

Przy kupnie przez Orlen wartość przedsiębiorstwa Polska Press została oszacowana na 131 mln zł, ponadto kupujący przejął nadwyżkę środków pieniężnych wydawnictwa wynoszącą 79 mln zł netto.

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Dołącz do dyskusji: Mirosław Malinowski za Marcina Kowalczyka naczelnym „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Red
Po owocach go poznacie, ale nowy rednacz to jednak nie ten format.
odpowiedź
User
Mb24
To teraz nowy naczelny będzie mieć ksywę: główny statystyk?
odpowiedź
User
TS
Krótka ławka Kani i Obajtka
odpowiedź