SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej spamu z Polski, coraz więcej ataków na Facebooka

Firma Kaspersky Lab opublikowała raport o spamie za czerwiec 2011 roku.

Ilość spamu w ruchu pocztowym nieznacznie wzrosła w porównaniu z majem i wynosiła średnio 83,3 proc. Najpopularniejszym tematem niechcianych wiadomości e-mail była śmierć Osamy bin Ladena, ostatnia część przygód Harry'ego Pottera oraz rocznica śmierci Michaela Jacksona.

Odsetek phishingowych wiadomości e-mail nie zmienił się i stanowił 0,02 proc. całego ruchu pocztowego. Znacząco zwiększyła się jednak liczba ataków phishingowych na portale społecznościowe Facebook oraz Habbo, odpowiednio o 4,07 proc. i 6,25 proc., przez co serwisy te awansowały na trzecie i czwarte miejsce na liście najczęściej atakowanych organizacji. Największą uwagę phisherów przyciągnęły w czerwcu serwisy PayPal i eBay.

Eksperci z Kaspersky Lab przewidują również zwiększenie się ilości spamu związanego z Google+. Cyberprzestępcy już zaczęli wykorzystywać rosnące zainteresowanie tym nowym portalem społecznościowym. "Spodziewamy się wzrostu liczby niechcianych wiadomości e-mail wykorzystujących nowy portal społecznościowy Google'a. Najprawdopodobniej będą zawierały zarówno odsyłacze phishingowe, jak i szkodliwy kod" – powiedziała Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab.

Pozycję największego spamera utrzymały w czerwcu Indie. Na drugie miejsce powróciła Brazylia, która odnotowała wzrost o 4,4 proc. w porównaniu z majem. Najbardziej znaczące zmiany w rankingu źródeł spamu obejmują spadek Korei Południowej z drugiego miejsca na czwarte oraz Rosji, która spadła o dwie pozycje i zajęła siódmą lokatę.

Po raz kolejny zmniejszyła się ilość spamu pochodzącego z Polski- z 2,3 proc. do 1,8 proc. W rezultacie Polska spadła z 12. na 14. miejsce w rankingu największych źródeł niechcianych wiadomości e-mail.

Statystyki pokazują, że prawie jedna trzecia całego anglojęzycznego spamu miała charakter oszustwa i była wysyłana z zamiarem wyłudzenia pieniędzy od użytkowników lub zawierała szkodliwy załącznik albo odsyłacz do szkodliwego kodu. Spam farmaceutyczny był drugą co do popularności kategorią niechcianych wiadomości. Innym popularnym rodzajem spamu w czerwcu były oferty szybkich zarobków oraz wątpliwych pożyczek, jak również różnych towarów i usług, łącznie z podróbkami produktów znanych projektantów.

Dołącz do dyskusji: Mniej spamu z Polski, coraz więcej ataków na Facebooka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl