SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Mobilny internet w Polsce: Orange przed Plusem i T-Mobile, na końcu Play

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. najlepszy wynik jeśli chodzi o szybkość mobilnego internetu w Polsce oferował Orange, a następnie Plus i T-Mobile. Na końcu znalazł się Play - wynika z rankingu RFBenchmark, opublikowanego przez firmę Notel.

Article

W przypadku internetu LTE najlepszy wynik podczas pobierania danych oferuje Orange (31,37 Mbps – czerwiec), na drugim miejscu jest Plus (29,61 Mbps – czerwiec/lipiec), następnie T-Mobile (22,53 – maj/wrzesień), a na końcu Play (13,2 Mbps – luty).

Najstabilniejszą siecią pod względem szybkości pobierania danych był T-Mobile, natomiast najmniej widoczne fluktuacje były w Play. Orange oraz Plus od początku roku prezentują trend wzrostowy dla prędkości pobierania danych. Ciągły wzrost spowodowany jest rozwojem infrastruktury operatorów, m.in. rozbudową stacji bazowych z agregacją pasm w LTE. W Play od czerwca prędkość pobierania zauważalnie spada.

Najlepszymi miesiącami pod względem wysyłania danych dla poszczególnych sieci były: czerwiec (15,31 Mbps – Orange), styczeń (9,70 Mbps – Play), czerwiec i lipiec (16,80 Mbps – Plus) oraz marzec (12,10 Mbps – T-Mobile). Trend wzrostowy dla szybkości wysyłania danych prezentują również Orange oraz Plus. W sieci Play (od czerwca) i T-Mobile (od marca) widoczny jest trend spadkowy. Wartość PING-u dla wszystkich sieci utrzymuje stały poziom.

Jeśli chodzi o internet 3G, najlepszymi miesiącami pod względem szybkości pobierania danych były czerwiec i lipiec (6,50 Mbps – Orange), marzec (4,30 Mbps – Play), styczeń (6,50 Mbps – Plus) i wrzesień (6,06 Mbps – T-Mobile). Od stycznia do czerwca prędkość pobierania danych w sieci Plus systematycznie spadała, po czym od lipca zaczęła wzrastać.

W roamingu krajowym sieci Play widać systematyczny spadek szybkości pobierania danych. Prawdopodobnie jest to efekt wprowadzonego sztucznie ograniczenia szybkości do 1,5 Mbps. Szybkość wysyłania danych w sieci Play utrzymuje w miarę stałą wartość - tutaj również założono lejek do 1 Mbps. W Orange oraz Plusie szybkość wysyłania danych cechowała się zmiennością w przedziale od 1,5 do 2,5 Mbps w przeciągu ostatnich 9 miesięcy. Najbardziej stabilną siecią pod względem wartości PING-u był Orange, natomiast najmniej Play.

Firma Notel przygotowała analizę szybkości mobilnego internetu w Polsce na podstawie pomiarów wykonywanych przez użytkowników aplikacji mobilnej RFBenchmark. Dokonano agregacji wyników na podstawie comiesięcznych raportów prędkości w roku 2017.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mobilny internet w Polsce: Orange przed Plusem i T-Mobile, na końcu Play

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Snowid
Coś z tym "plusowym" Internetem nie tak, bajdurzycie! Przyjedźcie do Przemyśla ..... !
2 1
odpowiedź
User
Janek
Są różne lokalizacje - gdzieś jest lepiej, gdzieś jest gorzej. A Plus i tak daje możliwość sprawdzenia jak net będzie działał przed zakupem, więc to jest na pewno dobra opcja, żeby w razie co sprawdzić, jak to będzie działać.
1 2
odpowiedź
User
privat
Po jaką cholerę podawać 3 razy szybkość pobierania 3G zamiast choć raz pokazać LTE i 2G? Jak dotąd testowałem różne sieci i najlepiej spisuje się Plus, choć do niego też mam sporo zastrzeżeń.
1 2
odpowiedź
User
Nicolas
Tyko ze zT Mobile pl mam 60mega a wysyłam 20mega LTE na obciążonym nadaniku😀
1 1
odpowiedź
User
Julian
Jak to dobrze, że Plus wprowadził do Polski LTE. Inni operatorzy podążyli tą drogą i okazało się, że jest to najlepsza technologia do obsługi netu mobilnego.
1 3
odpowiedź
User
ale ale
Byłem w Plusie 3 lata. Zrezygnowałem. Byłem w T-mobile pół roku. Zrezygnowałem. Teraz od miesiąca jestem w Orange. Póki co jest ok. Bynajmniej daty ważności pakietów są prawdziwe a nie jak w t mobile kończy się pakiet np12 -tego a dzień wcześniej jutro pobierają opłaty.
2 1
odpowiedź
User
hugo
bylem w orenż i tam bylo przecietnie, teraz tworze z TM i jestem zadowlony, P4 i Plusa to nawet nie tykam
4 0
odpowiedź
User
biko
To w a2mobile nie ma limitu transferu na fejsy, insta i i inne social media, a tego im jeszcze brakuje.
0 0
odpowiedź
User
Cezary
bylem w orenż i tam bylo przecietnie, teraz tworze z TM i jestem zadowlony, P4 i Plusa to nawet nie tykam
W pełni się z Tobą zgadzam, moim zdaniem też tylko Orange i T-Mobile dają radę.
1 0
odpowiedź
User
mol
To w a2mobile nie ma limitu transferu na fejsy, insta i i inne social media, a tego im jeszcze brakuje.

A jak to działa? WYstarczy karte zamówić, czy trzeba jakiś pakiety wykupić, czy jak?
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing