SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niewielu Polaków ma możliwość pracy zdalnej

Tuż przed pojawieniem się koronawirusa w Chinach, tylko jedna trzecia Polaków przyznawała, że ma możliwość pracy zdalnej, zaś 70 proc. deklarowało, że chętnie by z takiej możliwości skorzystało, gdyby tylko ją mieli - wynika z badania Homejob zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia.

Article

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa COVID-19, wiele firm zamknęło stacjonarne siedziby i wprowadziło tryb pracy zdalnej ("home office").

Przed pojawieniem się koronawirusa w Chinach firma Homejob przeprowadziła badanie, z którego wynika, że dotychczas niewielu pracowników (36 proc.) miało możliwość wykonywania obowiązków z domu. Najrzadziej możliwość pracy zdalnej miały osoby w wieku 45-54 lata (27 proc.), najczęściej osoby najmłodsze z grupy wiekowej 18-24 lata (52 proc.).

77 proc. osób, które miały możliwość pracy zdalnej, korzystały z niej i dotyczyło to zarówno kobiet jak i mężczyzn.

69 proc. osób korzystających z pracy zdalnej przyznała, że jest z takiej formy pracy zadowolona. Spośród osób, które nie miały możliwości pracy zdalnej, aż 70 proc. przyznało, że chętnie by z niej skorzystało

Koronawirus przemodeluje tryb pracy?

- W obliczu koronawirusa wiele firm zostało postawionych przed koniecznością wprowadzenia pracy zdalnej. Największy problem mają te organizacje, które dotychczas nie oferowały swoim pracownikom nawet kilku dni w miesiącu tzw. home office, gdyż ani one ani ich pracownicy nie są gotowi na pracę zdalną. Nie oznacza to jednak, że taki system wprowadzany na szybko nie zadziała – komentuje Magdalena Felczak, pomysłodawczyni i założycielka Homejob.

Zdaniem ekspertki, brak możliwości pracy zdalnej może wynikać z kilku czynników. - Problem może leżeć gdzie indziej, na przykład w braku warunków w domu do pracy czy konieczności pogodzenia obowiązków zawodowych z opieką nad dziećmi w związku z zamknięciem placówek edukacyjnych i opiekuńczych, szkół, przedszkoli i żłobków. Te niesprzyjające okoliczności mogą spowodować, że zarówno pracodawcy jak i pracownicy uznają, że z domu pracować się nie da. Z drugiej strony, może się okazać, że pracownicy pracujący z domu są bardziej efektywni, bo po dobrze wykonanej pracy mają czas na odpoczynek i w większym stopniu mogą zarządzać swoim czasem pracy. Na pewno w tej kryzysowej i poniekąd ekstremalnej sytuacji potrzebne jest wzajemne zrozumienie - ocenia Felczak.

Elastyczność w pracy – badanie zrealizowane na zlecenie Homejob przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na ePanel.pl), próba N=921, reprezentatywna dla mieszkańców Polski ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości oraz wykształcenie, termin realizacji badania – listopad/grudzień 2019.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niewielu Polaków ma możliwość pracy zdalnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl