SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP rozważa udział PKO BP, PZU w przejęciu 70 proc. akcji BZ WBK od AIB

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) analizuje możliwości stworzenia konsorcjum funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, ale także PKO BP i/ lub PZU, które przejęłoby pakiet 70,4% akcji Banku Zachodniego WBK, wystawiony na sprzedaż przez Allied Irish Banks (AIBS), poinformowała środowa "Gazeta Wyborcza", powołując się na nieoficjalne źródła.

"Z nieoficjalnych informacji 'Gazety' wynika, że Ministerstwo Skarbu myśli analizuje możliwość stworzenia konsorcjum, w ramach którego wielkopolsko-dolnośląski bank przejęłyby polskie instytucje finansowe. W skład takiego konsorcjum mogłyby wejść polskie fundusze inwestycyjne i emerytalne, a także PKO BP lub PZU (albo obie te instytucje)" - napisała gazeta.

"Organizatorem całego przedsięwzięcia miałby być Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze, który - jak dowiedzieliśmy się z dwóch niezależnych źródeł - był niedawno w Irlandii, by rozmawiać z AIB o takim scenariuszu" - czytamy dalej.

"GW" nie udało się jednak skontaktować z Bieleckim, ani uzyskać komentarza MSP.

Niedawno szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza mówił, że BZ WBK mógłby obyć się bez nowego inwestora strategicznego, a wśród opcji dla tego banku wymieniał możliwość przejęcia znaczącej części pakietu od AIB przez działające w Polsce fundusze emerytalne i inwestycyjne.

W kończu kwietnia prezes BZ WBK Bank Mateusz Morawiecki mówił, że bank spodziewa się, iż krótka lista inwestorów zainteresowanych przejęciem akcji od AIB będzie gotowa w sierpniu lub wrześniu, a wybór inwestora może dojść do skutku na przełomie IV kw. 2010 r. i I kw. przyszłego roku. Analitycy cytowani przez "GW" wyceniają 100% akcji BZ WBK na 13-14 mld zł.

Dołącz do dyskusji: MSP rozważa udział PKO BP, PZU w przejęciu 70 proc. akcji BZ WBK od AIB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl