SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MSP rozważa udział PKO BP, PZU w przejęciu 70 proc. akcji BZ WBK od AIB

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) analizuje możliwości stworzenia konsorcjum funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, ale także PKO BP i/ lub PZU, które przejęłoby pakiet 70,4% akcji Banku Zachodniego WBK, wystawiony na sprzedaż przez Allied Irish Banks (AIBS), poinformowała środowa "Gazeta Wyborcza", powołując się na nieoficjalne źródła.

MSP rozważa udział PKO BP, PZU w przejęciu 70 proc. akcji BZ WBK od AIB

"Z nieoficjalnych informacji 'Gazety' wynika, że Ministerstwo Skarbu myśli analizuje możliwość stworzenia konsorcjum, w ramach którego wielkopolsko-dolnośląski bank przejęłyby polskie instytucje finansowe. W skład takiego konsorcjum mogłyby wejść polskie fundusze inwestycyjne i emerytalne, a także PKO BP lub PZU (albo obie te instytucje)" - napisała gazeta.

"Organizatorem całego przedsięwzięcia miałby być Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze, który - jak dowiedzieliśmy się z dwóch niezależnych źródeł - był niedawno w Irlandii, by rozmawiać z AIB o takim scenariuszu" - czytamy dalej.

"GW" nie udało się jednak skontaktować z Bieleckim, ani uzyskać komentarza MSP.

Niedawno szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza mówił, że BZ WBK mógłby obyć się bez nowego inwestora strategicznego, a wśród opcji dla tego banku wymieniał możliwość przejęcia znaczącej części pakietu od AIB przez działające w Polsce fundusze emerytalne i inwestycyjne.

W kończu kwietnia prezes BZ WBK Bank Mateusz Morawiecki mówił, że bank spodziewa się, iż krótka lista inwestorów zainteresowanych przejęciem akcji od AIB będzie gotowa w sierpniu lub wrześniu, a wybór inwestora może dojść do skutku na przełomie IV kw. 2010 r. i I kw. przyszłego roku. Analitycy cytowani przez "GW" wyceniają 100% akcji BZ WBK na 13-14 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP rozważa udział PKO BP, PZU w przejęciu 70 proc. akcji BZ WBK od AIB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl