SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Naczelna Izba Aptekarska chce od Abstrachuje.TV usunięcia filmu parodiującego farmaceutów. "To absurd"

Naczelna Izba Aptekarska wezwała twórców kanału Abstrachuje.TV do usunięcia filmu "Czego NIE mówią: APTEKARZE", w którym pokazano pracę farmaceutów w krzywym zwierciadle. Zdaniem Izby, film "dyskredytuje wizerunek zawodu farmaceuty", przewiduje też podjęcie kroków prawnych.

Article

W sobotę 1 lutego na kanale AbstrachujeTV pojawił się kolejny film z cyklu "Czego NIE mówią", gdzie twórcy  parodiują wybrane grupy zawodowe czy społeczne. W najnowszym materiale youtuberzy pokazują żartobliwe sytuacje w aptekach.

Farmaceuci (odgrywani przez Rafała Masnego, Cezarego Jóźwika i Roberta Pasuta, twórców kanału) udzielają w skeczach niedorzecznych porad, są nieuprzejmi dla pacjentów lub prezentują inne nietypowe zachowania. Materiał ma już ponad 1,5 mln wyświetleń.

Naczelna Izba Aptekarska: chcemy usunięcia filmu, będą kroki prawne

Na film ostro zareagowała Naczelna Izba Aptekarska. - 1 lutego br. AbstrachujeTV nagrali film rzekomo obrazujący pracę farmaceuty w aptece. Niestety zamiast śmiechu pozostaje niesmak, żenada i naruszenie dóbr osobistych. Naczelna Izba Aptekarska zdecydowanie sprzeciwia się tego rodzaju praktykom stanowczo reagując na zamieszczony materiał - czytamy w opublikowanym na stronie Izby komunikacie.

W trybie przedsądowego wezwania do dobrowolnego zaniechania działań naruszających prawo oraz dobra osobiste, NIA zażądała od Abstrachuje.TV usunięcia filmu "Czego NIE mówią: APTEKARZE" oraz ujawnienia personaliów twórców filmu.

W oświadczeniu przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl przez rzecznika Izby czytamy: "Dobry żart polega na tym, że śmieszy obie strony – nie tylko jego autorów, ale również osoby czy grupę osób będących jego obiektem, które w naturalny sposób stają się częścią publiczności. Pokazanie pracy farmaceutów w tzw. „krzywym zwierciadle”, przy zachowaniu pewnych standardów, mogłoby być naprawdę ciekawym wyzwaniem. Niestety, w tym konkretnym przypadku wyraźnie zabrakło odpowiedniego wyczucia. Być może dlatego, że Internet coraz chętniej premiuje prymitywne filmy coraz częściej przekraczające granice dobrego smaku. Liczy się głównie poszerzanie zasięgów i „klikalność”, bez względu na to czy ktoś po drodze może poczuć się zniesmaczony. Czy taki był cel autorów tej produkcji? Jeśli tak, to został on osiągnięty w stu procentach" - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

AbstrachujeTV: zarzut pokazania prawdziwej pracy farmaceutów absurdalny

O zajęcie stanowiska w sprawie zwróciliśmy się także do Abstrachuje.TV. Rafał Masny, współtwórca kanału i członek zarządu Abstra, wyjaśnia:

- Jako Abstrachuje.TV od ponad 7 lat publikujemy filmy komediowe, parodiujące codzienne zachowania Polaków. W krzywym zwierciadle ukazujemy przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych. Na naszym kanale pojawiło się już 268 materiałów wideo. Nigdy wcześniej przedstawiciele żadnego ze środowisk nie wezwali nas do usunięcia któregokolwiek z nich. Wynika to z prześmiewczej konwencji, przerysowanych sytuacji i użycia hiperboli. W tym wypadku sytuacja jest aż nazbyt oczywista, gdyż odcinek zatytułowano „Czego NIE mówią: APTEKARZE”. Dlatego odczytanie go jako „filmu rzekomo obrazującego pracę farmaceuty w aptece” (jak na Twitterze napisał rzecznik prasowy NIA) jest absurdalne. Naszą intencją nigdy nie było obrażanie przedstawicieli którejkolwiek z parodiowanych przez nas grup społecznych lub zawodowych, co od lat doskonale rozumieją miliony naszych widzów. Uważamy, że nikt nie chciałby żyć w kraju, w którym za publikację parodii idzie się do sądu - czytamy w komentarzu udzielonym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Kanał Abstrachuje.TV ma ponad 3,47 mln subskrypcji. W serii "Czego MIE mówią…" twórcy parodiowali m.in. policjantów (film ten ponad 11 mln wyświetleń), nauczycieli (ponad 10 mln wyświetleń) czy rodziców  (również ponad 10 mln wyświetleń).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Naczelna Izba Aptekarska chce od Abstrachuje.TV usunięcia filmu parodiującego farmaceutów. "To absurd"

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Kolejna nietykalna KASTA?
24 3
odpowiedź
User
grzegorz
Oglądałem ten odcinek, to jest parodia. Nikt nikogo nie dyskredytuje.
23 0
odpowiedź
User
Pustelnik
Tyle hałasu o coś co jest tak słabe? Nabiją im tylko więcej odsłon.
18 2
odpowiedź