SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarek Radia Kraków i Associated Press

W gdyńskim Muzeum Emigracji wręczono w weekend Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dziennikarzom i mediom piszącym o Polonii. Otrzymali je Anna Kluz-Łoś z Radia Kraków, Vanessa Gera z Associated Press, portal Polacywewloszech.com oraz (nagroda pozaregulaminowa) Wydawnictwo Czarne.

Laureaci Nagrody im. Macieja PłażyńskiegoArticle

To dziewiąta edycja Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. W kategoriach dziennikarskich stanowią ją statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi wyłącznie statuetka. - Ta nagroda docenia rzetelne dziennikarstwo, obiektywne przekazywanie informacji. Staramy się również budować dzięki niej relacje z dziennikarzami, którzy piszą o Polsce zagranicę i zagranicą - mówił przewodniczący jury Jakub Płażyński.

W kategorii „dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne” nagrodę odebrała Anna Kluz-Łoś za cykl publikacji „Na wschód od zachodu” emitowanych w Radiu Kraków. Natomiast w kategorii „dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii” laureatką została Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce. Nagrodzoną ją za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju.

- Ta nagroda to dla mnie wielki honor. Gdy wydarzyła się tragedia w Smoleńsku, byłam już z wami kilka lat, a emocje były tak silne, jak dla nas Amerykanów 11.09. Bardzo żałuję, że nie miałam okazji osobiście poznać Macieja Płażyńskiego. Wiem, że był człowiekiem wielkich zasad i wielkiej skromności. Łączenie mojej pracy z wartościami, których był przedstawicielem, to dla mnie ogromny zaszczyt - mówiła laureatka, odbierając nagrodę.

W kategorii „redakcja medium polonijnego” uhonorowano portal „Polacy we Włoszech” (Polacywewloszech.com) za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii. Jury zdecydowało także o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia Wydawnictwu Czarne za publikację trzech książek reportażowych: „Pożytki z katorgi” Wojciecha Lady, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz „Polanim. Z Polski do Izraela” Karoliny Przewrockiej-Aderet.

W Muzeum Emigracji w Gdyni wręczono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii....

Opublikowany przez Press Club Polska Sobota, 11 lipca 2020

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Laureatów w tym roku wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).  

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu i wicemarszałka Senatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarek Radia Kraków i Associated Press

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl