SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rymkiewicz, Ptaszyn Wróblewski, Kostrzewski, Dobosz i Talczewski z Nagrodami Mediów Publicznych

Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa przyznały w poniedziałek Nagrody Mediów Publicznych. Jej laureatami zostali Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski i Wawrzyniec Kostrzewski. Nagrody Specjalne otrzymali Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski.

Statuetka Nagrody Mediów Publicznych 2019, fot. Darek Kawka/Polskie Radio Article

Konkurs miał na celu promowanie dzieł artystów nominowanych do Nagród Mediów Publicznych, powrócił po 11 latach przerwy z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych.

- To jest interes wzajemny - świata współczesnej polskiej kultury i świata polskich mediów. My - na tyle na ile możemy - będziemy wspomagać świat kultury, również promocyjnie - nie tylko finansowo. Liczymy na to, że dzięki współczesnym polskim twórcom nasza oferta programowa stanie się o wiele bardziej atrakcyjna dla naszych widzów, słuchaczy i czytelników - podkreślił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz został Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser teatralny doceniony za „zaangażowaną i wielokrotnie nagradzaną pracę reżyserską na polu Teatru Telewizji, przybliżanie sztuki teatru z wykorzystaniem mediów audiowizualnych oraz wirtuozerskie zmierzenie się z kamieniem milowym polskiego dramatu patriotycznego - „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego”. Kapituła obradowała w składzie: Przemysław Babiarz (przewodniczący), Piotr Bernatowicz, Adam Bujak, Krzysztof Ziemiec.

W kategorii Muzyka zwycięzcą został Jan Ptaszyn Wróblewski. Nestor polskiego jazzu nagrodzony za „niezwykłą osobowość muzyczną i bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za działalność pedagogiczną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu”. W tej kategorii kapituła obradowała w składzie: Krzysztof Penderecki, Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), Krystyna Prońko, Mateusz Pospieszalski i Mieczysław Kominek. – Jan Ptaszyn Wróblewski wybrał jazz już w latach 50., jako dziedzinę dającą, zwłaszcza wówczas, szansę na artystyczną wolność – podkreśla Joanna Wnuk-Nazarowa. – Na „Trzech kwadransach jazzu” obecnych w radiowej Trójce od 1970 roku wychowały się pokolenia Polaków.

W kategorii Słowo nagrodę otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz „za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach, za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji”. Kapituła obradowała w składzie: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń (przewodniczący), Maciej Pawlicki, Wojciech Tomczyk i Piotr Zaremba. - Nazwa kategorii, w której ośmieliliśmy się jako Kapituła zmierzyć zasługi Jarosława Marka Rymkiewicza odnosi się do „Słowa”, a to jest pojęcie szersze niż poezja, dramat, proza. Obejmuje również obecność pisarza w mediach, a co za tym idzie sposób komunikowania się autora z czytelnikami, czy pisarza ze społeczeństwem - mówił Krzysztof Masłoń.

Ponadto przyznano dwie nagrody specjalne, otrzymali je Andrzej Dobosz, pisarz, felietonista i aktor oraz reżyser filmów dokumentalnych Krzysztof Talczewski za film „Niepodległość”.

Czabański podczas gali dodał, że "media publiczne mają szczególną misję promowania polskiej kultury współczesnej".

- Taki jest sens i cel nagród, których laureatów dziś poznaliśmy. Bogactwo i różnorodność nominacji - zarówno jeśli chodzi o wiek nominowanych, styl ich artystycznego funkcjonowania oraz dziedziny, w jakich tworzą wybitne dzieła, świadczy o tym, jak bardzo polskiej kulturze potrzebny jest mecenat państwa. Gratuluję wszystkim nominowanym, w moich oczach oni wszyscy są zwycięzcami - zaznaczył.

Laureaci konkursu zostali przedstawieni podczas gali, która odbyła się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz honorarium w wysokości 100 tys. zł.

Nominacje w poszczególnych kategoriach otrzymali - w Obraz: Wojciech Korkuć, Wawrzyniec Kostrzewski, Bolesław Pawica, Zbigniew Rytel, Krzysztof Talczewski; w Muzyka: Marek Moś, Janusz Prusinowski, Józef Skrzek, Jan Ptaszyn Wróblewski, Agata Zubel; a w Słowo: Włodzimierz Bolecki, Andrzej Horubała, Antoni Libera, Andrzej Nowak, Jarosław Marek Rymkiewicz.

Laureaci konkursu zostali przedstawieni podczas gali, która odbyła się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz honorarium w wysokości 100 tys. zł. Patronat nad inicjatywą objęła Rada Mediów Narodowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rymkiewicz, Ptaszyn Wróblewski, Kostrzewski, Dobosz i Talczewski z Nagrodami Mediów Publicznych

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSarro
Rymkiewicz - wybitny pisarz, Ptaszyn - wiadomo, ale nagroda w kategorii Obraz przypadła panu, którego główną zasługą jest bycie synem Haliny Łabonarskiej, zwanej aktorką Rydzyka.
12 6
odpowiedź
User
Piotr
Pierwsze zdanie: "To jest interes wzajemny" - nic dodać nic ująć
14 1
odpowiedź
User
Piotr
nagroda powinna trafić do Paczuskiej i Jacka Kurskiego za spot dla Kaczyńskiego z muzyką z POLSKICH DRÓG.
Marzenko, ja na ciebie zawsze będę głosować. Jacku, pozdrów swoją Jessicę.
15 0
odpowiedź
User
K.
Jarosław Kaczyński nie dostał żadnej nagrody? - za skłócenie Narodu za pomocą mediów publicznych?
16 1
odpowiedź
User
mon
Musi być nagada aby była dalsza motywacja na "tworzenie dzieł" dla celów propagandy pisowsko-kościelnej i prezesowi musi się podobać. Jest to przecież najważniejszy widz w TVP!
10 0
odpowiedź