SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najbogatsi w polskich mediach: Solorz-Żak i Ruta z mniejszymi majątkami, Walter przed Dąbskim

Właściciel Grupy Cyfrowy Polsat Zygmunt Solorz-Żak jest bez zmian drugim najbogatszym Polakiem na liście „Forbesa”, przy czym jego majątek przez ostatni rok zmalał, podobnie jak jego bliskiego współpracownika Hieronima Ruty. W zestawieniu po raz pierwszy pojawił się Dariusz Dąbski, właściciel Telewizji Puls.

Zygmunt SolorzArticle

Majątek Zygmunta Solorza-Żaka został wyceniony przez „Forbesa” na 9,9 mld zł, o 16,8 proc. mniej niż w ub.r. Składają się na to zasoby przede wszystkim w branży mediowej (Telewizja Polsat i Cyfrowy Polsat), telekomunikacyjnej (Polkomtel, Midas), finansowej (Plus Bank) i energetycznej (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin). Na 17. miejscu listy uplasował się Hieronim Ruta, od wielu lat bliski współpracownik Solorza-Żaka, z majątkiem oszacowanym na 1,18 mld zł (to 12,6 proc. mniej niż przed rokiem.

W zestawieniu znaleźli się bliscy krewni Jana Wejcherta i Mariusza Waltera, który razem z Wejchertem założył Grupę ITI. W ostatnich latach firma wycofała się z rynku mediowego, sprzedając Grupę Onet, platformę n, Multikino i Grupę TVN. Majątek Aldony Wejchert wyceniono na 763 mln zł, o 4,6 proc. mniej niż rok wcześniej, co dało 39. Miejsce, Mariusza Waltera - na 495 mln zł (spadek o 10 proc., 62. pozycja), a Łukasza Wejcherta - na 360 mln zł (wzrost o 2,9 proc., 94. miejsce). Łukasz Wejchert jest też właścicielem firmy Dirlango zajmującej się marketingiem internetowym i technologią mobilną oraz udziałowcem Virgin Mobile Polska.

Na liście po raz pierwszy pojawił się Dariusz Dąbski, właściciel i szef Telewizji Puls. Jego stan posiadania oszacowano na 470 mln zł. Z kolei majątek Krzysztofa Klickiego, twórcy i prezesa firmy Kolporter zajmującej się dystrybucją prasy, wyceniono na 845 mln zł, o 8,3 proc. więcej niż rok temu.

Na pierwszym miejscu zestawienia znaleźli się Sebastian i Dominika Kulczyk, dzieci zmarłego w lipcu ub.r. Jana Kulczyka, z majątkiem w wysokości 15,9 mln zł (przed rokiem stan posiadania Jana Kulczyka wyceniono na 15,1 mld zł). Na trzeciej pozycji uplasował się Michał Sołowow (9,2 mld zł, wzrost rok do roku o 19,5 proc.), na czwartej - Dariusz Miłek (3,54 mld zł, spadek o 8,2 proc.), a na piątej - Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak (2,9 mld zł, wzrost o 12,1 proc.).

Dołącz do dyskusji: Najbogatsi w polskich mediach: Solorz-Żak i Ruta z mniejszymi majątkami, Walter przed Dąbskim

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
axa
Szkoda tylko ze miliarderzy z Polsatu zatrudniają ludzi na śmieciówkach. Może by tak Forbes zrobił ranking 100 najbardziej etycznych olskich przedsiębiorców
odpowiedź
User
Lor
do poprawki:

"prezesa firmy Kolporter zajmującej się dystrybucją pracy"

"dzieci zmarłego w lipcu ub.r. Jana Kulczyka, z majątkiem w wysokości 15,9 mln zł (przed rokiem stan posiadania Jana Kulczyka wyceniono na 15,1 mld zł)" przehulali rząd wielkości? ;)
odpowiedź
User
Wanda
To w sumie logiczne. Cyfrowy Polsat to najlepsza i największa platforma cyfrowa, to i jej właściciel najbogatszy (nie tylko w mediach, ale ogólnie w Polsce). Jest pozytyw w tym newsie - robisz coś dobrego, co ludziom odpowiada, to na tym zarabiasz.
odpowiedź