SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Które piosenki grano najczęściej w stacjach radiowych w 2021 roku?

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie najpopularniejszych utworów emitowanych przez polskie rozgłośnie. W pierwszej dwudziestce zestawienia znalazły się tylko trzy piosenki wykonywane przez rodzimych artystów.

Article

Związek Producentów Audio Video (ZPAV) - jak co roku - prezentuje listę Airplay. To zestawienie najpopularniejszych utworów granych w polskich stacjach radiowych. Przygotowała je firma MicroBe na zlecenie ZPAV. "System MicroBe jest nowoczesnym narzędziem do automatycznego monitorowania i analizy strumieni audio-wideo w oparciu o autorskie algorytmy rozpoznawania utworów" - czytamy w komunikacie ZPAV. Monitorowanych było 76 stacji radiowych, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich, oraz 14 telewizyjnych kanałów muzycznych.

Radiowym numerem jeden w zeszłym roku jest "Friday (Dopamine Re-Edit)", czyli nowa wersja hitu "Push The Feeling On" (z 1992 r.) szkockiego projektu muzycznego Nightcrawlers przygotowana przez brytyjskiego producenta Ritona (zyskującego popularność dzięki viralowemu wideo z udziałem Mufasa & Hypemana).

Miejsce drugie na liście Airplay 2021 zajmuje remix "I Was Made", który jest odświeżoną wersją hitu "I Was Made for Lovin’ You Baby" grupy Kiss, opracowaną przez braci VINAI (Alessandra i Andreę) oraz Le Pedre.

Podium zestawienia zamyka polska piosenka - singiel "Ale jazz!" przygotowany przez sanah i Vito Bambino.

26 polskich piosenek w Top 100

W pierwszej dwudziestce listy najpopularniejszych utworów radiowych znajdują się jeszcze tylko dwie rodzime produkcje. Na miejscu czwartym uplasował się ubiegłoroczny hymn Męskiego Grania Orkiestry "I Ciebie też, bardzo" przygotowany przez Darię Zawiałow, Dawida Podsiadłę i Vita Bambino. Z kolei na pozycji 12. jest singiel "Bez Ciebie" Dawida Kwiatkowskiego. Łącznie w Top 100 nasi wykonawcy pojawiają się 26 razy, z czego aż pięć piosenek umieściła tam sanah. - Obecność polskich artystów zmniejszyła się w zestawieniu w porównaniu z 2020 r., gdy w pierwszej dwudziestce notowane były cztery utwory polskich twórców, a w pierwszej setce - 28 - zwraca uwagę Katarzyna Kowalewska ze ZPAV.

Pięć singli w Top 100 zapewniło sanah pierwsze miejsce w zestawieniu sumującym słuchaczy wszystkich utworów danego artysty odtwarzanych w 2021 r. w stacjach radiowych. Na miejscu drugim uplasowała się Ava Max, a podium zamyka Dua Lipa. Te same trzy wokalistki zajmowały podium zestawienia także przed rokiem, choć w innej kolejności: Ava Max, Dua Lipa i sanah.

ZPAV opracowuje OLiS i organizuje Fryderyki

Związek Producentów Audio Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych, zrzeszającym ok. 90 proc. rynku muzycznego w Polsce. Posiada zezwolenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego na zbiorowe zarządzanie prawami producentów fonograficznych. Od powstania w 1991 r. ZPAV prowadzi działania na rzecz rozwoju rynku muzycznego w Polsce. Jest grupą krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1,4 tys. firm w 66 krajach).

ZPAV działa na forum legislacyjnym, współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ograniczenia naruszeń praw autorskich i pokrewnych, prowadzi szerokie działania edukacyjne oraz promocyjne, wspierające rozwój rynku muzycznego, m.in. opracowuje Oficjalną Listę Sprzedaży (OLiS) oraz przyznaje wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt.

Od 1995 r. ZPAV jest organizatorem Fryderyków - nagród muzycznych przyznawanych przez środowisko muzyczne: muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej.

Dołącz do dyskusji: Które piosenki grano najczęściej w stacjach radiowych w 2021 roku?

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej
Najlepsze to były stare piosenki takich artystów jak Elvis ,Frank Sinatra , Johnny Cash, Michael Jackson, Billie Holiday i wiele innych.To były prawdziwe gwiazdy.Szkoda,że teraz tego często nie puszczają w radiu.Teraz takich nie ma.
odpowiedź
User
Agata
Muzyka disco była fajna.John Travolta ćwiczył 10 miesięcy,żeby tak świetnie zatańczyć w Gorączce sobotniej nocy.Jego taniec był świetny.
odpowiedź
User
Gustaw
Najlepsza polska muzyka na pewno nie w PR3… niestety
odpowiedź