SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Metamorfoza pilotów do telewizorów. Szkocka skóra, dzwonek i analiza wielkości salonu

Na bardzo konkurencyjnym rynku producentów telewizorów coraz większe znaczenie mają piloty. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl przedstawiciele branży tłumaczą, że innowacyjne urządzenia powinny być minimalistyczne, łatwe do odnalezienia w ciemności, ekologiczne czy zrobione z wyjątkowych materiałów.

W latach 90 niektóre piloty do telewizorów było wielkości sporej słuchawki do telefonu stacjonarnego. Obecnie stają się coraz mniejsze. Dzieje się tak m.in. z powodu coraz mniej liczby przycisków.

- Wygoda użytkownika jest najważniejsza. Zapewnia to dopracowany, oparty o badania i nawyki użytkowników interfejs w telewizorze. Pilot z nim współpracuje, a my, jako użytkownicy wchodzimy za pośrednictwem pilota w interakcję z interfejsem. Po naszym pilocie poruszamy się tak, jak po ekranie smartfona, bo dziś to dla nas naturalny sposób, a interfejs musi być szybki i responsywny. To ile mamy przycisków, przestaje być ważne, zresztą często używaliśmy tylko nielicznych z nich - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Magdalena Rzepnicka, head of marketing CE Samsung Electronics Polska.

Moda na minimalizm

Południowokoreańska firma dąży do tego, żeby jej klienci schowali dodatkowe piloty do szuflady i uwolnili stolik kawowy. Piloty mają bowiem dobrze współpracować z innymi urządzeniami, takimi jak Soundbar Samsung, dekoder czy konsola.

- Nasi projektanci kierują się zasadą „mniej znaczy więcej”, dlatego od kilku sezonów piloty do Samsung Smart TV są prawdziwie minimalistyczne. Ta oszczędność formy sprawia, że użytkowanie staje się intuicyjne i nie powoduje obaw np. przypadkowego naciśnięcia przycisku. Już samo patrzenie na tradycyjny pilot od góry do dołu wypełniony przyciskami w niektórych może wzbudzać niepokój - zapewnia Rzepnicka. Telewizorami można też sterować za pośrednictwem samego smartfona. Aplikacja SmartThings wyświetla pilota ze wszystkimi jego funkcjami.  

Japoński Sony „odchudza” piloty z przycisków numerycznych. Wielu użytkowników korzysta głównie z serwisów streamingowych typu Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ czy HBO Max. „Numerki” nie są im potrzebne. - Dla Klientów bardzo ważne są wygoda i komfort użytkowania, dlatego nowo zaprojektowane piloty telewizorów Sony BRAVIA 2022 są lekkie, niewielkie i wygodnie leżą w dłoni. Niemal wszystkie telewizory 2022 (z wyłączeniem W800, X72) otrzymały w zestawie pilot, komunikujący się poprzez transmisję bluetooth, gwarantującą dużą swobodę użytkowania -  nie ma potrzeby kierowania ich w stronę telewizora. Dla wielu osób niemniej istotne jest także precyzyjne wybieranie pożądanej funkcji, dlatego te nowo zaprojektowane piloty mają mniejszą liczbę przycisków, co ogranicza szansę pomyłki – pozbawione są przycisków numerycznych, dostępne są najważniejsze, najczęściej używane funkcje sterujące. Dla osób przyzwyczajonych do korzystania z klawiatury numerycznej miłym dodatkiem będzie drugi pilot w zestawie z przyciskami numerycznymi - mówi Jacek Wawrzonkowski, ekspert Sony ds. telewizorów Bravia.

Dla LG kluczowa jest łatwość poruszania się po interfejsie systemu operacyjnego telewizora lub aplikacji do streamingu. LG produkuje dwa rodzaje pilotów do telewizorów. Jednym z nich jest uniwersalny pilot Magic.  - Pilot Magic, oprócz przełączania kanałów w klasyczny sposób (klawiatura numeryczna jest nadal dostępna) wyposażony jest także w funkcję “wskaźnika”. Dzięki wbudowanemu w pilot czujnikowi ruchu (żyroskop MEMS), można intuicyjnie sterować kursorem na ekranie. To podwójne rozwiązanie stanowi dużą zaletę na tle innych pilotów konkurencji – pomaga bowiem w sprawniejszej obsłudze telewizora - przekonuje biuro prasowe południowokoreańskiej firmy.

Aby ułatwić nawigację, zastosowano rozwiązania znane użytkownikom komputerów. - Poruszanie dłonią z pilotem, powoduje przemieszczenie kursora na ekranie telewizora, co jest dużo wygodniejsze niż sterownie kursorem za pomocą klawiszy nawigacji - "strzałek". Dodatkowym ułatwieniem jest obecność rolki, czyli charakterystycznego przycisku znanego z myszek komputerowych, który pozwala na łatwe przewijanie stron internetowych lub przeglądania oferty filmów i seriali na platformach VOD - wyjaśnia LG.

- Pilot LG Magic 2022 oferuje również szereg dodatkowych udogodnień, jak choćby wbudowany moduł NFC, który poprawia interakcję użytkownika z telewizorem. Funkcja Magic Tap, umożliwia podłączenie i sparowanie smartfona z telewizorem jednym dotknięciem. Po uzyskaniu połączenia, można na ekranie telewizora zobaczyć zawartość wyświetlacza urządzenia, przesyłać treści multimedialne do telewizora, a także słuchać dźwięku z telewizora przez głośniki smartfona. Pilot Magic komunikuje się z telewizorem za pomocą Bluetooth - dodaje biuro prasowe koncernu.

Święcą , wydają dźwięki w ciemności, korzystają z energii słonecznej

Podczas nocnego seansu można zgubić pilota w pościeli lub pod łóżkiem. Czasami na odnalezienie starszego typu urządzenia trzeba było poświęcić trochę czasu. Z nowoczesnymi pilotami do wyższej klasy telewizorów tak nie jest.

- Pilot to integralna część urządzenia, dlatego producenci przywiązują wagę do jego wyglądu, tak aby tworzył z telewizorem spójną całość. Chodzi już nie tylko o kolorystykę, ale też sposób wykończenia i zastosowane rozwiązania. Przykładowo w pilotach do najwyższych serii Philips OLED+937 i Philips OLED+907 zamontowaliśmy żyroskop, dzięki czemu podświetlenie przycisków jest aktywowane ruchem, co bardzo ułatwia obsługę podczas wieczornego seansu. Dodatkowo nasi projektanci zdecydowali, że pilot do modeli z wyższej półki (Philips OLED807 i oba modele OLED+) zyska wygląd premium nawiązujący do klasy telewizora i w ten sposób pilot został powleczony przyjemną w dotyku naturalną skórą szkockiej marki Muirhead, która pozyskiwana jest w sposób zrównoważony - informuje Wirtualnemedia.pl Michał Szczerowoda, Product Manager TV, TP Vision Europe, właściciela marki Philips.

Ekspert Sony również zapewnia, że firma dba o komfort użytkowania pilotów nocą. - W modelach TV Premium serii X95, A90, A95, Z9K zastosowano również klawiaturę podświetlaną. Lekkie poruszenie srebrnego pilota Premium, włącza podświetlenie, co znacznie ułatwia obsługę TV w nocy, wieczorem lub w zaciemnionym podczas dnia salonie. Ciekawą i bardzo przydatną funkcją jest odnajdywanie zagubionego pilota. Wystarczy nacisnąć przycisk na bocznej części telewizora, aby aktywować sygnał zgubionego kontrolera. Urządzenie zadzwoni, zaświecą się też przyciski, który umożliwią jego szybką lokalizację. Tę funkcję posiadają piloty Premium do TV z linii Premium X95, A90, A95 i Z9K. Srebrne piloty do tych modeli TV, dzięki specjalnej powłoce poliuretanowej i odpowiedniej konstrukcji przycisków pokrytych materiałem antybakteryjnym są także łatwe w utrzymaniu czystości - chwali rozwiązania japońskiej firmy Wawrzonkowski.

Samsung stawia na energooszczędność. - Po dopracowaniu ergonomii projektanci spojrzeli na pilota z zupełnie innej perspektywy, szukali sposobu na dalsze udoskonalenia.  Ich uwaga skupiła się na jednorazowych bateriach, które dotychczas stanowiły niezbędny element pilotów. Efektem tych rozważań jest pilot SolarCell, który zasilany jest energią świetlną – tą słoneczną oraz pochodzącą ze sztucznego oświetlenia. Doładowanie odbywa się, gdy pilot ustawiony jest panelem słonecznym ku górze. To pozwoliło w najnowszych modelach całkowicie wyeliminować zużycie baterii w pilotach do telewizorów.  Co więcej, firma udostępnia licencję na tę technologię wszystkim zainteresowanym, którzy również chcą ograniczać wpływ swoich produktów na środowisko naturalne - zapewnia Rzepnicka.

Czy przyciski platform streamingowych są potrzebne?

Na pilotach wielu producentów pojawiają się przyciski, które umożliwiają szybkie uruchomienie platform streamingowych. Najczęściej to Netflix, Amazon Prime Video czy Disney+. Rok temu firma Hisense wprowadziła na francuski rynek piloty z logiem Canal+, a ostatnio Viaplay porozumiał się z tym samym chińskim producentem w sprawie własnego przycisku. Pojawi się w krajach nordyckich. Choć niektórym takie rozwiązania mogą ułatwiać życie, to spora wielkość dedykowanych przycisków prowadzi czasami do nieumyślnego uruchamiania aplikacji.

Czy funkcja jest potrzebna? - My stosujemy to rozwiązanie, gdyż ułatwia szybkie dotarcie do najważniejszych serwisów VOD i np. do przerwanego filmu. Cały czas szukamy sposobów, aby codzienne użytkowanie naszych telewizorów było łatwe i przyjemne. Wsłuchujemy się w potrzeby konsumentów, poddajemy je analizie i odpowiadamy na nie, biorąc pod uwagę różne spojrzenia. Najważniejsze jednak jest wygoda użytkownika i intuicyjny, szybki interfejs. Ergonomiczny pilot jest częścią tej triady - wyjaśnia przedstawicielka Samsunga.

Także Philips ocenia takie przyciski pozytywnie. - Z informacji i opinii, jakie otrzymujemy od użytkowników naszych telewizorów, wynika, że przyciski dedykowane poszczególnym aplikacjom VOD są pożądane i chętnie używane. Musimy pamiętać, że obecnie sposób korzystania z telewizorów bardzo się zmienił i większość osób nie konsumuje treści serwowanych przez poszczególne kanały telewizyjne, ale ogląda filmy, seriale i relacje sportowe właśnie w różnych serwisach streamingowych, a takie przyciski ułatwiają do nich dostęp - ocenia Szczerowoda.

Niedawno informowaliśmy o tym, że przeciętny Amerykanin spędza blisko pół godziny na wyszukiwaniu treści do obejrzenia w streamingu na kilku różnych aplikacjach, ale zdaniem koncernu Sony, rozwiązanie skraca czas potrzebny do uruchomienia pożądanej pozycji.  - Inteligentny pilot zapewnia również bezpośredni dostęp do usług wideo na żądanie za pomocą jednego przycisku. Pozwala on odtworzyć film w ciągu kilku sekund (przyciski tych usług są nieco większe od pozostałych z wyraźnym oznaczeniem logo usługi)  - przyznaje Wawrzonkowski. Podobnie jak w przypadku Samsunga, pilotem do telewizora można sterować pilotami do gier, głośnikami czy soundbarami.

LG oferuje nie tylko przyciski serwisów streamingowych, ale także możliwość przypisania konkretnych usług do przycisków numerycznych. - Obszar przycisków funkcyjnych dostępnych na pilocie do konkretnych serwisów streamingowych to duża zaleta w codziennym użytkowaniu telewizora. Umiejscowienie skrótów do najbardziej popularnych serwisów VOD jak Netflix, Disney+, Prime Video czy Rakuten TV, to odpowiedź na bardzo szybko rosnący trend wśród konsumentów. Przyciski ułożone w dolnym obszarze pilota są wygodne w obsłudze i ułatwiają bardzo szybki wybór ulubionych treści.  Udogodnieniem jest również rozbudowanie o dodatkowe funkcje przycisków numerycznych, które mogą być używane jako przyciski skrótu do ulubionych usług - informuje południowokoreańska firma.

Samsung: Wolimy naciskać pilota niż mówić

Choć coraz więcej osób, aby wyszukać jakiś film na YouTube lub w innym serwisie streamingowym, korzysta z asystentów głosowych, to nie wszyscy producenci wierzą w szybki sukces tej technologii. - Z naszych obserwacji wynika, że nadal wolimy naciskać pilota niż mówić. Piloty do naszych telewizorów są wyposażone w mikrofony, można za ich pomocą wyszukiwać kontekstowo np. filmy w aplikacjach VOD, filmy i muzykę w YouTube. Mikrofon jest też wykorzystywany do analizy akustyki pomieszczenia i ustawianie dźwięku płynącego z telewizora. Nie sterujemy telewizorem za jego pomocą. To jeszcze dla nas nienaturalne. Takie zmiany potrzebują czasu. Ten proces porównałabym do adaptacji telewizorów Smart TV, jako tych podłączonych do internetu. Na początku użytkownicy podchodzili do tego pomysłu z rezerwą, dziś wielu nie wyobraża sobie, że mogło być inaczej. Ale są także tacy, którzy nigdy nie przekonają się do tego rozwiązania. I to też jest w porządku - prognozuje Magdalena Rzepnicka z Samsunga.

Zupełnie inaczej do tej funkcji podchodzi inny południowokoreański koncern. - Za pomocą pilota LG Magic można również sterować telewizorem głosowo. Unikalne jest to, że użytkownik ma możliwość wyszukiwania informacji poprzez naturalną konwersację (nie są wymagane dokładnie określone komendy), ponieważ telewizor rozumie kontekst wypowiedzi. Rozpoznawanie mowy jest oparte na przetwarzaniu języka naturalnego. Dzięki sztucznej inteligencji ThinQ AI telewizor może inteligentnie reagować na polecenia użytkowników, co umożliwia łatwe sterowanie funkcjami telewizora i korzystanie z Internetu. Co istotne, sterowanie jest w języku polskim, dlatego można użyć sformułowań, np. "podłącz soundbar," "podkręć głośność", "nie słyszę telewizora", "czy jutro potrzebuję parasola”, itp., by uzyskać odpowiednią reakcję czy informację - wyjaśnia LG.

Firma twierdzi, że narzędzie cieszy się dużą popularnością. - Sztuczna inteligencja LG ThinQ AI  to technologia, która umożliwia reakcję urządzenia na polecenia użytkownika, dostarczając informacje na interesujące go tematy. Oglądając film możemy powiedzieć, np. "znajdź obsadę tego filmu", "wyłącz się po tym filmie", "ustaw tryb obrazu kino". Telewizor wykona polecenie, a my nie musimy przerywać oglądania akcji albo szukać odpowiednich ustawień w menu telewizora. Unikalna dla telewizorów LG funkcja, jest bardzo popularna i chętnie stosowana przez użytkowników - zapewnia producent.

Bez dotykania pilota można nawet uruchomić urządzenie od LG. - Nowością w technologii wykorzystywania asystenta głosowego w telewizorach LG jest też funkcja Always Ready (Zawsze Gotowy). Podobnie jak inteligentny głośnik lub smartfon, telewizor jest zawsze gotowy, aby odpowiadać na pytania, bez potrzeby używania pilota.  Gdy aktywujemy telewizor, wypowiadając zdanie „Hi LG”, wystarczy wydać komendę głosową, a urządzenie ją wykona. Korzystając z tej funkcji, można również włączyć telewizor. Funkcję tę można aktywować lub dezaktywować w menu telewizora. Dostępna jest w wybranych modelach telewizorów - informuje firma z Korei Południowej.

Pilot analizujący odległości i elementy wystroju

Także Sony chwali zalety asystenta głosowego. - Niezwykle przydatne jest uruchamiane jednym przyciskiem wyszukiwanie głosowe po polsku. W ten sposób można najprościej i najszybciej sprawdzić pogodę, odnaleźć odpowiedź na pytanie, ulubiony klip muzyczny i inną rozrywkę spośród 700 000 filmów, odcinków seriali i programów telewizyjnych, różnych usług przesyłania strumieniowego i innych źródeł z Google TV! - wylicza Wawrzonkowski.

Piloty japońskiej firmy są także wykorzystywane do dostosowania dźwięku urządzenia do panujących warunków w danym pomieszczeniu. - W modelach X90 i wyższych seriach telewizorów X95, A75, A80, A90, A95 i Z9K mikrofon w pilocie służy również do kalibracji akustycznej telewizora w pomieszczeniu, w którym stoi. Odbywa się to w ten sposób, że TV generuje dźwięk, a pilot z mikrofonem analizuje odległość, wielkość salonu, a nawet elementy wystroju, np. meble, dywany, zasłony itp.  Następnie dane z pomiaru wysyłane są do TV, który na ich podstawie ustawia najlepszy dźwięk dostosowany do warunków pomieszczenia - wyjaśnia ekspert Sony.

 

Jakie rozwiązania w pilotach telewizorów Philipsa ułatwiają dostęp do rozrywki klientom firmy? -  Na pewno takimi rozwiązaniami są wszystkie dedykowane przyciski, zarówno obsługujące poszczególne aplikacje VOD i pozwalające na szybki dostęp do tych treści, jak również przycisk odpowiadający za aktywację i sterowanie podświetleniem Ambilight. Popularnym rozwiązaniem, które ułatwia obsługę telewizora, jest na pewno sterowanie głosem. W przypadku telewizorów Philips TV jest to Asystent Google, którego również możemy szybko wywołać dedykowanym przyciskiem na pilocie, choć nasze urządzenia współpracują również z Alexą - tłumaczy Szczerowoda. Alexa to asystent głosowy Amazona.

Przedstawiciel firmy twierdzi, że z asystentów głosowych korzystają osoby w różnym wieku. - To rozwiązanie jest powszechnie stosowane na rynku w telewizorach ze średniej czy wyższej półki. Ze sterowania głosowego chętnie korzystają nie tylko młodsi użytkownicy otaczający się wszystkimi nowinkami technologicznymi ułatwiającymi życie, ale wbrew pozorom również osoby starsze. Obsługa głosem przy użyciu w zasadzie jednego dedykowanego przycisku na pilocie to ogromne ułatwienie dla osób o słabszym wzroku czy mających trudności z wybieraniem numerów kanałów za pomocą małych przycisków na pilocie - wyjaśnia Szczerowoda. Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że narzędzie przydaje się także osobom niewidomym, które dzięki niemu mogą łatwo sterować telewizorem.

Dołącz do dyskusji: Metamorfoza pilotów do telewizorów. Szkocka skóra, dzwonek i analiza wielkości salonu

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
I ani słowa że to reklama
odpowiedź
User
Maks
Możecie zaklinać rzeczywistość. Ale telewizory Samsung przegrywają z LG chociażby ilością aplikacji i interfejsem, który w Samsungu jest po prostu nieprzyjazny. Aby coś zainstalować trzeba mieć konto, oczywiście konta założyć się przez telewizor nie da. Potem potwierdź email, zaloguj się na telewizorze. Hasło musi być 18 znakowe silniejsze niż w każdym banku. A idźcie w piz...
odpowiedź
User
Razor
"Samsung: Wolimy naciskać pilota niż mówić" - to chyba oczywiste, skoro ich usługa nie obsługuje języka polskiego?! Poza tym za coś takiego powinni zapłacić ciężkie kary, bo sprzedawany produkt na polskim rynku można uznać za niepełnowartościowy. Jeśli mają problem z asystentem głosowym Bixby, to niech się fabrycznie przełączą na Google. Ten obsługuje język polski.
odpowiedź