SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rośnie liczba samochodów rejestrowanych w Polsce. Liderem Toyota i BMW

W pierwszej połowie 2021 r. zarejestrowano w Polsce 242,1 tys. nowych samochodów osobowych, o 34,6 proc. więcej samochodów niż rok wcześniej - wynika z raportu KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Spośród tzw. marek popularnych, Polacy najczęściej rejestrowali nowe Toyoty, w kategorii marek premium prym wiedzie BMW.

Jak wskazano w raporcie, drugi kwartał 2021 r. był czwartym z rzędu rekordowym kwartałem pod względem liczby rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. Liczba nowych rejestracji tego rodzaju pojazdów w okresie od stycznia do czerwca 2021 r. wyniosła 75,8 tys. (+176,6 proc. r/r).

Autorzy raportu wskazali, że duży wzrost liczby rejestracji aut osobowych był możliwy dzięki dużemu popytowi wśród klientów instytucjonalnych, którzy zarejestrowali 179 tys. pojazdów (wzrost o 45 proc.), a którzy stanowią niemal 74 proc. rynku, oraz klientów indywidualnych, którzy nabyli 63,2 tys. nowych samochodów, o 12 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2020 r.

Branża motoryzacyjna odbija się po pandemii

- Obserwując wzrost rejestracji w pierwszej połowie bieżącego roku można powiedzieć, że branża odrabia straty z okresu pandemii. Szczególnym optymizmem napawają wyniki samochodów ciężarowych i dostawczych. Nie jest wykluczone, że ich rejestracje na koniec 2021 r. zbliżą się do poziomu ostatniego sprzed pandemii 2019 r. -  komentuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Z raportu wynika, że producenci marek popularnych sprzedali w analizowanym okresie 193,5 tys. nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 32,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.

Wyższy wzrost odnotowano z kolei w segmencie marek premium+. Liczba rejestracji w tym segmencie wzrosła w I połowie 2021 r. o 46,1 proc. względem analogicznego okresu 2020 r. i wyniosła 48,6 tys.

Liderem rejestracji nowych aut marek popularnych była Toyota (40,6 tys.), przed Skodą i Volkswagenem (odpowiednio 28,6 tys. i 20,5 tys.).

W segmencie marek premium liderem było BWM - w analizowanym okresie kierowcy zarejestrowali 12,5 tys. samochodów tego producenta. Podium uzupełniają Audi (10,5 tys.) i Mercedes (10,4 tys.).

Zwiększony popyt na auta tej klasy można zaobserwować zarówno w przypadku klientów instytucjonalnych, którzy zakupili 43,3 tys. pojazdów (+48,1 proc.) oraz klientów indywidualnych, którzy zarejestrowali 5,3 tys. tego typu pojazdów, co przełożyło się na wzrost o 31,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.

KPMG i PZPM wskazały także, że na rekordowa liczbę rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi w pierwszym półroczu 2021r. złożyły się zarówno duży popyt wśród klientów instytucjonalnych, którzy w omawianym okresie zarejestrowali aż 57,5 tys. aut z napędami alternatywnymi, a więc o 173,5 proc., a także spore zakupy klientów indywidualnych – liczba rejestracji w pierwszej połowie 2021 r. wzrosła aż o 186,5 proc. r/r z wynikiem 18,3 tys. sprzedanych aut. Ze wszystkich typów napędów ponad trzykrotnie wzrosła liczba nowych pojazdów LPG, CNG/LNG (+246,4 proc.).

Dołącz do dyskusji: Rośnie liczba samochodów rejestrowanych w Polsce. Liderem Toyota i BMW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl