SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uber najpopularniejszą aplikacją komunikacyjną w Polsce

Spośród aplikacji komunikacyjnych, największą popularnością w Polsce cieszy się Uber. Amerykańska usługa cieszy się większym zainteresowaniem Polaków niż rodzime iTaxi, niemieckie MyTaxi i estoński Taxify - pokazuje badanie Selectivve.

Article

Z Ubera korzysta 49 proc. osób przebadanych przez Selectivve. 27 proc. badanych korzysta z iTaxi, 14 proc. z MyTaxi, a co dziesiąta zapytana osoba, z Taxify.

- Nieustannie najbardziej popularną aplikacją do przewozu osób jest amerykańska aplikacja Uber (oprócz Krakowa). Nieco mniej użytkowników w Polsce korzysta z rodzimej aplikacji iTaxi, która w odróżnieniu od amerykańskiego modelu zakłada zatrudnienie tylko licencjonowanych taksówkarzy i pełnoprawnie korzysta z wszelkich udogodnień dla taksówek (możliwość przejazdy bus pasami i wjazdu w strefy turystyczne). Mniejszą popularność mają MyTaxi (stosuje podobny model jak iTaxi – zatrudnia tylko licencjonowanych taksówkarzy) oraz Taxify stosujący rozwiązania podobne do Ubera - komentuje Olga Mazurowska, client director of Selectivv Data Tank.


Kierowcami Ubera mężczyźni

Kierowcy Ubera to w zdecydowanej większości mężczyźni (93 proc. vs. 7 proc. kobiet). Najwyższy odsetek pod względem wieku stanowią osoby między 31. a 40. rokiem życia (63 proc.), zaś 27 proc. ma od 21 do 30 lat. 35 proc. kierowców Ubera pochodzi z Ukrainy.

Selectivve opracowała także przybliżony profil użytkowników poszczególnych aplikacji komunikacyjnych. Z Ubera korzysta więcej mężczyzn (57 proc.) niż kobiet (45 proc.). 11 proc. użytkownik używa także aplikacji muzycznych, a 8 proc. - VOD. Niespełna 1 proc. używających Ubera to obcokrajowcy przebywający w Polsce, a 4 proc. - Polacy wyjeżdżający za granicę.

Tak samo wygląda podział na płeć użytkowników aplikacji iTaxi i MyTaxi (48 proc. to mężczyźni, 52 proc. to kobiety). Co dziesiąty użytkownik iTaxi i MyTaxi korzysta też z aplikacji muzycznych.

Kobiety i mężczyźni stanowią po połowie użytkowników Taxify. Po 6 proc. korzystających z tej usługi osób płaci przez telefon za usługi, a także podróżuje za granicę.

W Warszawie Uber przed iTaxi

Badanie pokazuje także rozkład popularności aplikacji komunikacyjnych w największych miastach Polski. W stolicy dominuje Uber, z którego korzysta 54 proc. wszystkich tego typu usług. Kolejne miejsce należy do iTaxi (17 proc.), po 14 proc. klientów wybiera MyTaxi i Taxify.

Jeszcze większą popularnością Uber cieszy się w Trójmieście (63 proc. klientów aplikacji komunikacyjnych). Co piąty użytkownik opisywanych usług komunikacyjnych korzysta z iTaxi. 17 proc. wybiera natomiast MyTaxi.

W Krakowie Ubera (33 proc. udziału) wyprzedza pod względem popularności iTaxi, z którego korzysta 37 proc. osób używających aplikacji komunikacyjnych. Pozostałą częścią rynku dzielą się w równym stopniu MyTaxi i Taxify (po 15 proc.). - Ze względu na specyfikę miasta najbardziej popularną aplikacją do przewozu osób w Krakowie jest iTaxi, którego taksówki mają prawo wjazdu w strefę ścisłego centrum (Rynek oraz przyległe ulice) - ocenia Olga Mazurowska.

Dane pochodzą z systemu Selectivv Data Management Platform, zawierającego informacje o użytkownikach aplikacji mobilnych. Próba ponad 1,9 mln użytkowników aplikacji komunikacyjnych. Analizy są realizowane na aktywnych użytkownikach, czyli takich, którzy w ciągu ostatniego miesiąca, przynajmniej raz korzystali z danej aplikacji. Dane pochodzą od zewnętrznych dostawców, którzy zbierają dane o procesach w smartfonach. Próba badania dla całej Polski, z którego wyodrębniono mieszkańców Warszawy, Krakowa i Trójmiasta.

Dołącz do dyskusji: Uber najpopularniejszą aplikacją komunikacyjną w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl