SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„12345” najpopularniejszym hasłem 2020 roku na świecie (Top 10)

W 2020 roku najpopularniejszym hasłem na świecie pozostawał ciąg cyfr „12345” - wynika z danych firmy NordVPN. Na podium znalazły się także „123456789” oraz „picture1”.

NordVPN jest dostawcą usług VPN, który każdego roku publikuje listę najpopularniejszych i jednocześnie najgorszych haseł wykorzystywanych w sieci. Aby sporządzić listę, firma oceniła ponad 5 mln wycieków haseł dostępnych w dark web (ciemnej sieci). Takie bazy danych zawierające hasła pochodzą w większości od użytkowników z Europy i Ameryki Północnej.

Hasła wciąż śmiesznie proste

NordVPN podaje, że w 2020 r. już piąty już rok z rzędu najpopularniejszymi hasłami na świecie są „123456” i „password” (hasło). Firma zaznacza, że pomimo nieustannych napomnień ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i prywatności cyfrowej ludzie nadal wybierają słabe i łatwe do złamania hasła.

Czytaj także: Nieudany cyberatak na konto e-mail rzecznika prasowego Orange Polska

Poniżej lista 10 najgorszych haseł 2020 r.

  • 123456
  • 123456789
  • picture1
  • password
  • 12345678
  • 111111
  • 123123
  • 12345
  • 1234567890
  • senha

- Na przestrzeni lat, w wyniku różnych wycieków i naruszeń danych, powstała ogromna baza danych użytkowników prywatnych. Ostatnio zdaje się nawet, że nie rzadziej niż raz na kilka dni słyszymy o kolejnych takich przypadkach – wyjaśnia w komunikacie Daniel Markuson, ekspert ds. ochrony prywatności cyfrowej w NordVPN. - Dzięki dostępowi do takiej masy danych szczególnie chronionych cyberprzestępcy mogą z nich korzystać na wiele sposobów. Dlatego wykorzystywanie tych samych danych logowania na potrzeby różnych usług, stron internetowych i platform jest niezwykle niebezpieczne.

Czytaj także: Microsoft stawia na bezhasłowy dostęp

Jak stworzyć silne hasło?
 
Poniżej kilka wskazówek Daniela Markusona z NordVPN na temat tego, jak w krótkim czasie stworzyć silne hasło:
 
Nigdy nie używaj krótkich haseł. Im więcej różnych znaków ma hasło, tym dłużej potrwa jego złamanie przez hakera lub innego podejrzanego cyberprzestępcę.

Skomplikuj swoje hasła. Używaj wielkich i małych liter, symboli, znaków specjalnych i cyfr, aby utworzyć silne hasła.

Używaj długich haseł. Użycie słów słownikowych nie jest wskazane, ale dobrą metodą jest stworzenie kombinacji 6 - 7 losowo wybranych słów. Kombinacja w rodzaju „lewe słoniowe buty fioletowe wakacje w rugby” jest trudna do odgadnięcia ze względu na jej długość i przypadkowość, ale łatwiejsza do zapamiętania.

Używaj techniki mnemonicznej. Twórz łatwe do zapamiętania zwroty, używając techniki mnemonicznej. Na przykład, stwórz zdanie w stylu „Uwielbiam dla zabawy jeść pizzę z przyjaciółmi siedem dni w tygodniu!” i użyj go jako mnemonika do stworzenia hasła „UdZjpzP7dwT”.

Wezwij na pomoc menadżera haseł. Silne hasła są trudne do zapamiętania, więc dobrym pomysłem jest użycie menedżera haseł.  Najpopularniejsze z nich to LastPass i NordPass.

Dołącz do dyskusji: „12345” najpopularniejszym hasłem 2020 roku na świecie (Top 10)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
(e)Artur
A potem klikaj "odzyskaj/przypomnij" hasło...
odpowiedź