SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NASK rusza z pismem o bezpieczeństwie. Szefową dr hab. Aleksandra Gasztold

Państwowy Instytut Badawczy NASK jest wydawcą nowego anglojęzycznego czasopisma naukowego - „Applied Cybersecurity & Internet Governance". Magazyn będzie ukazywał się raz w roku, a poruszać ma problematykę cyberbezpieczeństwa i zarządzania internetem w przestrzeni publicznej. Jego redaktor naczelną została dr hab. Aleksandra Gasztold, doradca dyrektora NASK ds. publikacji naukowych. To pierwsza tego rodzaju platforma, opisująca zagadnienia cyberbezpieczeństwa.

Fot. Materiały NASK Article

NASK informuje, iż zaczął się właśnie nabór tekstów do pierwszego numeru pisma, które ma się ukazać na rynku jeszcze w tym roku. Redaktor naczelną rocznika jest dr hab. Aleksandra Gasztold, prof. UW, doradca dyrektora NASK ds. publikacji naukowych. W Międzynarodowej Radzie Czasopisma zasiadają eksperci, reprezentujący środowisko naukowe z kilku krajów. Wśród tematów, poruszanych w piśmie, będą m.in. sieci 5G, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, czy dezinformacja. Intencją wydawcy magazynu jest "kształtowanie dyskursu i wielowymiarowej wymiany doświadczeń" z zakresu informatyki i cyberbezpieczeństwa.

- Misją NASK jako Państwowego Instytutu Badawczego jest również rozwój nauki. Chcemy to robić we współpracy z międzynarodowym środowiskiem ekspertów. Stąd pomysł na utworzenie interdyscyplinarnej platformy wymiany myśli i doświadczeń w postaci rocznika ACIG. Prace publikowane w naszym czasopiśmie będą podejmowały kwestie związane m.in. z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem oraz zarządzaniem internetem – podkreśla Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.

"Wiedza o cyberprzestrzeni: zbiór prawdy i fałszu"

Rocznik „Applied Cybersecurity & Internet Governance" (ISSN 2956-3119) ma w założeniu stanowić dla wszystkich zainteresowanych badaczy punkt wyjścia w poznawaniu narzędzi cyfrowych oraz rozumieniu ich wpływu na nasze życie, społeczeństwo, przemysł, gospodarkę i bezpieczeństwo państwa. Wydawca nie odpowiedział na nasze pytanie, dotyczące nakłądu i dystrybucji magazynu.

Publikowane analizy naukowe mają wskazywać i wyjaśniać zjawiska, które są powiązane z coraz większą zależnością od stosowania nowych technologii oraz wdrażaniem skutecznych regulacji w zakresie rozwoju i ochrony cyberprzestrzeni. - Nasza wiedza o cyberprzestrzeni to często zbiór zdań prawdziwych i fałszywych. Celem nauki natomiast jest poznanie tych prawdziwych oraz stworzenie możliwości rozwoju dla jeszcze nieobecnych w ludzkiej świadomości. Z kolei upowszechnianie w wolnym dostępie wyników naukowych jest podstawowym warunkiem promocji dyskursu o cyberprzestrzeni i nowych technologiach – mówi red. naczelna ACIG, dr hab. Aleksandra Gasztold.

Czasopismo wydawane będzie w języku angielskim, jak podkreśla wydawca - przy zachowaniu najwyższych standardów publikacyjnych. Złożone prace będą poddawane rygorystycznej ocenie w ramach procesu „double-blind peer review". Studia i analizy przyjmowane są do 30 września 2022 r. za pomocą panelu publikacyjnego: acigjournal.com.

Jakie ścieżki publikacji?

Czasopismo naukowe ACIG posiada dwie ścieżki publikacyjne - informuje Wirtualnemedia.pl Joanna Lesiak z Pionu Komunikacji NASK. Pierwsza oparta jest o zasadę "online first", co oznacza, że po przejściu rygorystycznego procesu recenzyjnego, artykuł będzie publikowany online z indywidualnym numerem DOI (Digital Object Identifier). Dzięki temu możliwa będzie natychmiastowa indeksacja w międzynarodowych repozytoriach, co dla autorów ma współcześnie duże znaczenie, gdyż zwiększa cytowalność, a co za tym idzie - rozpoznawalność. - To, co wyróżnia ACIG, to także fakt, że artykuły będą dostępne bez żadnych kosztów zarówno dla autorów, jak i ich instytucji. Należy bowiem dodać, że format „Open Access" bardzo często jest ograniczany przez wydawców poprzez pobieranie opłat od autorów lub od instytucji w jego imieniu - podkreśla Joanna Lesiak.

W przypadku ACIG Journal wszystkie koszty publikacji ponosi NASK PIB. Intencją Wydawcy ACIG jest transparentność wydawnicza oraz wsparcie rozwoju naukowego poprzez nieograniczony dostęp do wyników badań.

Pod koniec roku kalendarzowego rozpoczyna się druga ścieżka publikacyjna: opublikowane artykuły online pojawiają się w numerze zbiorczym, w wersji drukowanej. - Materiał ten będzie miał charakter promocyjny oraz edukacyjny, w tym przekazywany będzie prestiżowym instytucjom badawczym, uczelniom oraz bibliotekom - przekazuje nasza rozmówczyni.

NASK jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa polskiej cywilnej cyberprzestrzeni. Elementem działalności NASK jest też edukacja użytkowników oraz promowanie koncepcji społeczeństwa informacyjnego.

Dołącz do dyskusji: NASK rusza z pismem o bezpieczeństwie. Szefową dr hab. Aleksandra Gasztold

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
przeppraszam
cco tto są pappers?
0 0
odpowiedź
User
Iza
Lichota tam dalej pracuje?
0 0
odpowiedź