SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiceszef NASK odchodzi na emeryturę, zaczyna się proces rekrutacji następcy

Z końcem roku na emeryturę przechodzi Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK i dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji. Do tego czasu ma zostać wyłoniony jego następca – a na czele zespołu typującego nowego wiceszefa stanął sam Silicki.

Krzysztof Silicki Fot. NASKArticle

Proces rekrutacji wicedyrektora NASK prowadzić będzie zespół.  W jego skład wchodzą: Wojciech Pawlak (dyrektor NASK) i przedstawiciel KPRM. Grupie przewodniczyć będzie odchodzący na emeryturę Krzysztof Silicki. Zespół przekaże swoją rekomendację dotyczącą kandydata (lub kandydatki) na opuszczane stanowisko nadzorującemu ministrowi, pełnomocnikowi rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Sam Silicki pozostanie jednak w NASK, obejmując od nowego roku funkcję głównego doradcy ds. cyberbezpieczeństwa. - Jestem w NASK PIB od samego początku, współtworzyłem Instytut, budowałem kolejne generacje sieci internetowych. Wypełniłem misję tworzenia podstaw dla krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, reprezentuję nasz kraj w unijnej agencji ds. cyberbezpieczeństwa – po trzydziestu latach przyszedł czas na przekazanie sterów – komentuje Silicki.

Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa podkreśla, że odchodzący na emeryturę wicedyrektor to „człowiek-instytucja”. - Wiedza i wizja Krzysztofa nadała bieg rozwojowi cyberbezpieczeństwa. Przewidział kierunek, który dziś wydaje się oczywisty, jednak w latach 90-tych nie był tak intuicyjny – akcentuje.

Kim jest odchodzący zastępca dyrektora?

Krzysztof Silicki ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Z NASK związany jest od 1992 r.  Od 2018 r. - na stanowisku zastępcy dyrektora oraz dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji. Od 2004 r. reprezentuje Polskę w radzie zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) oraz w Radzie Wykonawczej (od 2013 r.). W 2016 r. został wybrany Wiceprzewodniczącym Rady Zarządzającej ENISA.

W 1996 r. zorganizował pierwszy w kraju zespół reagujący na zagrożenia w internecie – CERT Polska. W latach 1997-1999 reprezentował NASK w FIRST (międzynarodowym forum zrzeszającym zespoły reagujące). Był również pomysłodawcą odbywającej się co roku konferencji SECURE – pierwszej w Polsce konferencji dotyczącej bezpieczeństwa teleinformatycznego. Jako dyrektor techniczny inicjował i nadzorował w NASK powstawanie kolejnych generacji sieci internet, a także innowacyjnych projektów bezpieczeństwa, takich jak ARAKIS, ARAKIS.GOV.

NASK jest państwowym instytutem badawczym, którego misją jest poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań, służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawie ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa polskiej cywilnej cyberprzestrzeni. Elementem działalności NASK jest też edukacja użytkowników oraz promowanie koncepcji społeczeństwa informacyjnego.

Dołącz do dyskusji: Wiceszef NASK odchodzi na emeryturę, zaczyna się proces rekrutacji następcy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl