SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiana standardu naziemnej telewizji. List TVP do parafii i specjalna infolinia

W II kwartale 2022 roku dojdzie w Polsce do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Telewizja Polska planuje uruchomić planszowy kanał testowy. Nadawca publiczny nie wyklucza też uruchomienia specjalnej infolinii i listu do parafii z informacjami o DVB-T2/HEVC.

fot. akpa Article

Szacuje się, że ponad 2 mln gospodarstw domowych czeka wymiana telewizorów lub dekoderów. Nie obsługują bowiem standardu DVB-T2 albo kodeka HEVC. Zdaniem Mirosława Kalinowskiego, dyrektora Krajowego Instytutu Mediów to starsi ludzie, do których trzeba dotrzeć bezpośrednio.

- Kontaktowanie się z nimi przez internet może nie odnieść oczekiwanego skutku i chyba jedynym sposobem oprócz budowania komunikatu niezwykle prostego jest skontaktowanie się z nimi metodami bardzo klasycznymi. Plakatami na poczcie czy w parafiach, gdzie jasnymi wskazówkami wskażemy, co mogą zrobić - stwierdził Kalinowski podczas konferencji Związku Cyfrowa Polska i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poświęconej DVB-T2/HEVC.

List Telewizji Polskiej do parafii?

Pomysł szefa KIM podchwycił Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP. -  Usłyszałem dzisiaj genialną rzecz, czyli parafie. Z racji tego, że mamy redakcję katolicką, to pewnie sobie jakoś tymi kanałami poradzimy. Pytanie czy ja jako przedstawiciel nadawcy publicznego jestem tutaj właściwy. Nie to, że nie mogę tego zrobić, tylko nie wiem czy to instytucja, która powinna ten pomysł wcielić w życie. To się sprowadzi do tego, że nie my coś zrobimy jako telewizja, tylko trzeba byłoby wydrukować plakat, który pojawi się w gablotach przy parafiach. Przypuszczam, że nie będziemy prowadzić szkoleń dla wikariuszy w parafiach co mają mówić z ambony. Raczej przygotujemy to w formie jakiejś informacji pisemnej - mówił Klepacki.

List do parafii to niejedyne działanie, które planuje TVP. - Będziemy prawdopodobnie uruchamiać swoją infolinię. Powstanie nie z myślą o osobach korzystających z internetu, tylko starszych. Będą mogły zadzwonić i sprawdzić czy dane urządzenie spełnia kryteria DVB-T2/HEVC - zapowiedział Klepacki. Ponadto ma ruszyć specjalny kanał, dzięki któremu widzowie będą mogli sprawdzić czy ich telewizor obsługuje kodek HEVC.  Na rynku są bowiem telewizory, które obsługą DVB-T2, ale nie obsługują kodeka HEVC. - Nie wiem czy przed końcem roku zdążymy, ale planujemy uruchomienie na multipleksie trzecim o zasięgu 98 proc. populacji prostego planszowego kanału zakodowanego w standardzie HEVC.  Jeżeli ktoś będzie widział planszę i słyszał dźwięk to znaczy, że ma telewizor zgodny z HEVC. Jeżeli będzie tylko słyszał dźwięk, to jednym z wariantów tego, że nie widzi jest to, że musi wymienić telewizor - tłumaczył Klepacki.

Opóźniony dekoder TVP

Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni. Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”. Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - zwrócił uwagę dyrektor biura dystrybucji TVP.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

- Strategicznym celem Spółki jest udostępnienie widzom sygnału wszystkich swoich programów, co najmniej w wysokiej rozdzielczości (HD).  Już dziś, jako jedyny nadawca w naziemnej telewizji cyfrowej, Telewizja Polska udostępnia swój program w jakości HD na 5 antenach:  TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Kultura. Docelowo, po zmianie standardu nadawania, zaplanowanego w połowie przyszłego roku, o ile pozwoli na to liczba przyznanych TVP miejsc na multipleksach, planujemy aby cała dostępna tam oferta programowa była w jakości co najmniej HD, mając również w planach emisję programu o najwyższej dostępnej powszechnie jakości Ultra HD - 4K - zdradziło portalowi Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. TVP planuje też uruchomienie naziemno-internetowej platformy cyfrowej z kanałem 4K.

Dołącz do dyskusji: Zmiana standardu naziemnej telewizji. List TVP do parafii i specjalna infolinia

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Zaprawdę powiadam wam moje owieczki: kurski wam dogodzi:D Aaaaaaaaaaaaaaaaaamen!
44 16
odpowiedź
User
Irek świrek
Ten pan Klepicki to tak na serio? Buduję strategię po tym co usłyszał 5 min. wcześniej? Oni tam nie mają nikogo kto by to przewidział z jakimś wyprzedzeniem?
27 3
odpowiedź
User
Klara
No pomysł z dekoderami może i był dobry ale biorąc pod uwagę specyfikę takich zleceń to musiałyby być wyprodukowane i zlecone ze stosownym wyprzedzeniem. I chyba nie są tu prawdą brak części. TVP nigdy nawet nie uruchomiła przetargu na zlecenie produkcji takich urządzeń więc niby skąd wie że bariera są niby części.

Grzesiu, czy wrzuciłeś list do skrzynki?
Ale ja przecież nie dawałam Ci żadnego listu
24 1
odpowiedź