TVP przygotowuje hybrydowy dekoder z opcją nPVR i dostępem do VOD

Telewizja Polska udostępni widzom nowoczesny dekoder hybrydowy, który będzie w stanie obsłużyć standard DVB-T2. Dzięki niemu widzowie będą mogli np. oglądać audycje wyemitowane nawet tydzień wcześniej, a także dostaną dostęp do biblioteki VOD nadawcy. Dekoder trafi na rynek w 2022 roku.

jk
jk
Udostępnij artykuł:

TVP - jak i inne telewizje naziemne w całej Europie - na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. To pasmo trzeba będzie jednak zwolnić (proces zwalniania już trwa), aby mogli korzystać z niego operatorzy komórkowi oferujący standard 5G. Wymaga to przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC. Tzw. Refarming nastąpi w roku 2022. Wówczas obecny standard DVB-T zostanie zastąpiony standardem DVB-T2.

Zastosowanie wydajniejszych kodeków DVB-T2 pozwoli nadawcom na przesyłanie sygnału o wyższych parametrach przy alokacji pasma tej samej szerokości co DVB-T. Innymi słowy: trzeba będzie zaproponować odbiorcom lepszy sprzęt do odbioru.

- Telewizja Polska, mając świadomość, że, nie wszystkie odbiorniki telewizyjne będą w stanie obsłużyć DVB-T2 oraz chcąc uniknąć wykluczenia telewizyjnego, udostępni widzom dekoder hybrydowy pozwalający oglądać audycje nadawane w nowym standardzie na odbiornikach telewizyjnych starego typu - informuje portal Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Dekoder hybrydowy zaoferuje odbiorcom dodatkowe funkcje: nPVR (możliwość zatrzymania, odtworzenia od początku, lub obejrzenia audycji, która została wyemitowana do 7 dni wstecz), dostęp do biblioteki VOD Telewizji Polskiej, dostęp do materiałów wideo partnerów Telewizji Polskiej a także możliwość uruchomienia usług OTT podmiotów trzecich. O wprowadzeniu dekodera na rynek mówił podczas podsumowania swojego pięciolecia prezes Telewizji polskiej, Jacek Kurski.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"