SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większy zasięg MUX-4. Testy Polsatu HD, TV Republiki HD w DVB-T2

Multipleks czwarty z Polsat News i pakietem TV Mobilna zyskał już większy zasięg. Ponadto związana z Cyfrowym Polsatem spółka BCAST uruchomiła emisję testową w DVB-T2 kanałów Polsat HD i TV Republika HD w Warszawie.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)Article

O tym, że MUX-4 rozszerzy zasięg informowaliśmy kilka tygodni temu. W sześciu obiektach nadawczych dokonano zmian technicznych, takich jak zmiana mocy, polaryzacji, czy wysokości anten, które powinny poprawić odbiór. To Warszawa (PKiN),  Katowice (Kosztowy), Kraków (Chorągwica), Szczecin (Kołowo), Tarnów (Góra Św. Marcina) i Olsztyn (Pieczewo).

Rozpoczęto też emisję z całkiem nowych obiektów: Bydgoszcz (Trzeciewiec), Częstochowa (Wręczyca), Jelenia Góra (Śnieżne Kotły), Kalisz (Mikstat), Kielce (Święty Krzyż), Koszalin (Gołogóra), Krosno (Sucha Góra), Lublin (Piaski), Opole (Chrzelice), Piła (Rusinowo), Poznań (Śrem), Przysucha (Kozłowiec), Warszawa (Raszyn), Wrocław (Góra Ślęża), Zamość (Tarnawatka), Zielona Góra (Jemiołów), Żagań (Wichów), Elbląg (Jagodnik) i Płock (Rachocin).

Jesienią zasięg MUX-4 zostanie rozszerzony dzięki emisji z kolejnych kilkunastu dodatkowych obiektów nadawczych. Docelowo ma zwiększyć się z 35 proc. powierzchni kraju do ponad 70 proc. Po ostatnich zmianach to już około 60 proc.

Wzrost zasięgu Polsat News tylko tymczasowy?

W ramach MUX-4 niekodowany jest tylko Polsat News. Pozostałe kanały to: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Tele 5, Nickelodeon, Kino Polska, TVP Seriale, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, RMF FM, Muzo.fm, Radio Plus, TOK FM, Radio Zet, VOX FM, Radio Złote Przeboje, Rock Radio i Antyradio.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że po wakacjach Polsat News zostanie zastąpiony w MUX-4 przez stację Wydarzenia 24, która powstaje na bazie Superstacji.

W przeciwnym wypadku firma nie mogłaby pobierać opłat od operatorów kablowych za Polsat News. Kanały w ramach MUX-4 nadawane są w standardzie DVB-T.

Polsat News w jakości HD jest jednak nadawany HEVC (H.265). Zatem jest dostępny tylko na tunerach lub telewizorach obsługujących ten kodek. U wielu innych użytkowników słychać jedynie dźwięk z kanału.

W DVB-T2 testowane są na razie tylko Polsat HD i TV Republika

Tak jak informowaliśmy wcześniej rozpoczęły się też testy DVB-T2 prowadzone przez spółkę BCAST. Standard w II kwartale 2022 roku zastąpi DVB-T w całej Polsce, co może wiązać się z koniecznością wymiary telewizora lub tunera. Na kanale 23 w Warszawie są nadawane Polsat HD i TV Republika (upscallowana do HD). Podobna emisja powinna rozpocząć się wkrótce także we Wrocławiu.

We wniosku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji BCAST wnioskowała też o emisję próbną znacznie większej liczby kanałów.

Poza wspomnianymi wcześniej miały się tam też pojawić: TV Okazje, Polsat News HD, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Film HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD, TV4 HD, TV6 HD, Super Polsat HD, a we Wrocławiu także Telewizja TVL Lubin.

Kanały kodowane będą dostępne tylko okresowo?

Choć wiele wyżej wspomnianych stacji pojawiło się we wniosku, to Polsat na razie milczy w sprawie ich testów. Nie zdradza nam, czy część stacji zostanie zakodowanych. Polsat News, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Film HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD to stacje oferowane odpłatnie sieciom kablowym. Ich darmowa emisja może uderzać w ich interesy, ale także interesy platformy Cyfrowy Polsat.

Niektórzy internauci w dyskusjach internetowych nie wykluczyli zerwania umowy, jeśli te kanały zostaną odkodowane.

Na usunięcie odpłatnego kanału TVN Fabuła HD z niekodowanych testów w DVB-T2 zdecydowała się ostatnio TVN Grupa Discovery.

Polsat może zdecydować się na zakodowanie emisji testowej wybranych stacji lub tylko ich tymczasowe emisje, które ocenią działanie multipleksu.

Dołącz do dyskusji: Większy zasięg MUX-4. Testy Polsatu HD, TV Republiki HD w DVB-T2

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TaMaX
W rzeszowie od dzisiaj Polsat News zakodowany w dvbt.
odpowiedź
User
dvbt2
Koniec kanału Superstacja. Wydarzenia 24 zamiast Polsat News w naziemnej. Wydarzenia 24 powstaną na bazie nadającej wciąż Superstacji
odpowiedź
User
Iron
Katowice polsat news hd hevc mux 4 przeskanowac tv lub dekodery!!!!!!
odpowiedź