SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

NBP miał prawie 17 mld straty w 2022 roku

Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego w 2022 r. wyniósł -16,94 mld zł wobec +10,97 mld zł w 2021 r. - podał NBP w sprawozdaniu finansowym. Powodem ujemnego wyniku był wzrost stóp procentowych w kraju i za granicą, co obniżyło wyceny posiadanych przez NBP zagranicznych obligacji i podwyższyło koszty polityki pieniężnej.

Adam Glapiński, fot. NBPArticle

Jak podał NBP w komentarzu do sprawozdania za zeszły rok, realizując swój publiczny mandat NBP odnotował w 2022 r.: dodatni wynik z transakcji na walutach obcych w kwocie 25,5 mld zł i ujemny wynik finansowy w kwocie -16.943.670,7 tys. zł.

"Powodem takiego wyniku był generalnie wzrost stóp procentowych na rynkach światowych oraz na rynku krajowym, co skutkowało spadkiem cen posiadanych przez NBP zagranicznych dłużnych papierów wartościowych oraz wzrostem kosztów polityki pieniężnej. Należy podkreślić, że ujemny wynik finansowy NBP nie ma wpływu na bezpieczeństwo i stabilność systemu bankowego, ponieważ nie ogranicza on bieżącego funkcjonowania i wypełniania ustawowych zadań przez NBP" - napisano

Jak wyjaśnia NBP, w 2022 r. znacząco obniżyły się wyniki finansowe najważniejszych banków centralnych, a wiele z nich zanotowało straty. Przyczyna niższych wyników finansowych banków centralnych w 2022 r. tkwi w specyficznym ukształtowaniu się sytuacji rynkowej w ostatnich latach.

"Po okresie utrzymywania niskich lub ujemnych stóp procentowych na świecie oraz aktywnego uczestnictwa banków centralnych na rynkach papierów wartościowych, mających na celu pobudzenie aktywności gospodarczej (w tym w wyniku przeciwdziałania pandemii COVID-19), rozpoczęto przeciwdziałanie przyspieszającej inflacji. Wzrost stóp procentowych oraz rentowności na rynkach światowych spowodował z jednej strony wzrost kosztów odsetek od zobowiązań i od prowadzonych przez banki rachunków. Z drugiej strony sytuacja skutkowała spadkiem cen skupionych w poprzednich latach papierów wartościowych" - napisano.

"Wzrost rentowności posiadanych przez banki centralne zasobów aktywów zagranicznych i krajowych bardzo często nie równoważył kosztów obniżonej wyceny aktywów i strat ponoszonych na transakcjach tymi aktywami" - dodano.

W 2021 r. NBP miał 10,97 mld zł zysku. Zgodnie z ustawą o NBP, jeżeli bank centralny wypracuje zysk, to 95 proc. tej kwoty przekazywane jest do budżetu państwa.

  • Więcej informacji:
  • NBP

Dołącz do dyskusji: NBP miał prawie 17 mld straty w 2022 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nowy
Oczywiście winny cały świat oprócz Jastrzębia i PiS. Teraz już wiadomo skąd jest kasa dla braci Morawieckiego z Ukrainy.
odpowiedź