SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

nc+ przejmuje 70 proc. udziałów Kina Świat, Karczewski i Piasecki będą nim dalej zarządzać

ITI Neovision, właściciel platformy nc+, zawarł przedwstępną umowę nabycia 70 proc. udziałów firmy Kino Świat zajmującej się dystrybucją filmów. W Kinie Świat pozostaną jego dotychczasowi właściciele Tomasz Karczewski i Marcin Piasecki.

Edyta Sadowska, prezes Canal+ PolskaArticle

Nie podano, ile ITI Neovision zapłaci za 70 proc. udziałów Kina Świat. Transakcja zostanie zrealizowana po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poprzednio Tomasz Karczewski miał 66 proc. udziałów Kina Świat, Marcin Piasecki - 22 proc., a pozostałe 12 proc. należało do spółki Alabany Support Limited.

Tomasz Karczewski pracuje w Kinie Świat jako prezes, a Marcin Piasecki jako dyrektor zarządzający. Po finalizacji transakcji mają pozostać na swoich stanowiskach, zachowają też 30 proc. udziałów.

Kino Świat to największy dystrybutor filmów w Polsce, rekordowe wyniki w ub.r.

ITI Neovision w komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl podkreśla, że po przejęciu pakietu kontrolnego Kina Świat stanie się dystrybutorem jego katalogu obejmującego 1,2 tys. filmów kinowych i telewizyjnych.

Kina Świat działa od 18 lat, zajmuje się dystrybucją filmów zarówno w kinach, jak też na płytach DVD/Blu-ray, w telewizji oraz serwisach VoD. W ostatnich latach firma dystrybuowała największe hity kasowe, m.in. „Kler” (który obejrzało w kinach 5,2 mln widzów), ,,Listy do M. 3” (ponad 3 mln) i ,,Pitbull. Niebezpieczne kobiety'' (2,9 mln).

W ub.r. Kino Świat osiągnęło 212,53 mln zł przychodów sprzedażowych, co wobec 144,32 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 47,2 proc.

Sukces frekwencyjny „Kleru” przyczynił się do tego, że wpływy z dystrybucji kinowej zwiększyły się aż o 72 proc. - z 93,42 do 160,67 mln zł, a ich udział w łącznych przychodach zwiększył się z 64,7 do 75,6 proc.

Wpływy ze sprzedaży licencji zmalały natomiast o 3,8 proc. (z 42,42 do 40,82 mln zł), a z pozostałej sprzedaży wzrosły o 30,2 proc. (z 8,47 do 11,04 mln zł).

Firma zanotowała w ub.r. 19,88 mln zł zysku netto, wobec 10,46 mln zł w 2017 roku. Z zeszłorocznego zysku 16 mln zł przeznaczono na dywidendę dla udziałowców, a 3,88 mln zł na kapitał rezerwowy.

To pierwsza akwizycja nc+

Platforma nc+ ruszyła wiosną 2013 roku w efekcie fuzji Cyfry+ należącej do Grupy Canal+ i platformy N, której 51 proc. udziałów Canal+ przejął od Grupy ITI. Udziałowcami ITI Neovision są Canal+ (ma 51 proc. kapitału), TVN (32 proc.) i Liberty Global (17 proc.), właściciel m.in. UPC.

Kupno pakietu większościowego Kina Świat to pierwsze przejęcie realizowane przez właściciela nc+. Znacznie aktywniejszy w tym zakresie był jego główny konkurent Cyfrowy Polsat. W połowie ub.r. sfinalizował przejęcie za ok. 1,3 mld zł 66 proc. akcji Netii, w grudniu 2017 roku za 103 mln zł kupił siedem stacji telewizyjnych od Grupy ZPR Media, a w połowie br. - większościowy pakiet udziałów firmy windykacyjnej Vindix.

ITI Neovision, operator platformy nc+, od kwietnia 2017 do końca ub.r. zanotował 3,78 mld zł wpływów sprzedażowych i 195,2 mln zł zysku netto, wobec 3,69 mld zł przychodów i 152,8 mln zł zysku we wcześniejszych 21 miesiącach. Firma zarabia głównie na opłatach od abonentów, zmniejszyła wydatki na produkcję treści, a zwiększyła na emisję stacji i marketing.

Od czerwca br. jest prezesem i dyrektorem generalnym firmy jest Edyta Sadowska. Zastąpiła na tych stanowiskach Manuela Rougerona, który przechodzi do zespołu Canal+ International i będzie zarządzał koncernem w regionie Azji i Pacyfiku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: nc+ przejmuje 70 proc. udziałów Kina Świat, Karczewski i Piasecki będą nim dalej zarządzać

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Patrząc po ostatnich ruchach, to nc+ po latach stagnacji chyba w końcu wraca na właściwe tory
odpowiedź
User
Gość54321
Wow!
odpowiedź
User
Ciekawe
Koniec cda dla którego ks był do niedawna głównym dostawcą licencji???
odpowiedź