SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

nc+ przejmuje 70 proc. udziałów Kina Świat, Karczewski i Piasecki będą nim dalej zarządzać

ITI Neovision, właściciel platformy nc+, zawarł przedwstępną umowę nabycia 70 proc. udziałów firmy Kino Świat zajmującej się dystrybucją filmów. W Kinie Świat pozostaną jego dotychczasowi właściciele Tomasz Karczewski i Marcin Piasecki.

Edyta Sadowska - prezes ITI Neovision, właściciela Platformy Canal+ Article

Nie podano, ile ITI Neovision zapłaci za 70 proc. udziałów Kina Świat. Transakcja zostanie zrealizowana po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poprzednio Tomasz Karczewski miał 66 proc. udziałów Kina Świat, Marcin Piasecki - 22 proc., a pozostałe 12 proc. należało do spółki Alabany Support Limited.

Tomasz Karczewski pracuje w Kinie Świat jako prezes, a Marcin Piasecki jako dyrektor zarządzający. Po finalizacji transakcji mają pozostać na swoich stanowiskach, zachowają też 30 proc. udziałów.

Kino Świat to największy dystrybutor filmów w Polsce, rekordowe wyniki w ub.r.

ITI Neovision w komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl podkreśla, że po przejęciu pakietu kontrolnego Kina Świat stanie się dystrybutorem jego katalogu obejmującego 1,2 tys. filmów kinowych i telewizyjnych.

Kina Świat działa od 18 lat, zajmuje się dystrybucją filmów zarówno w kinach, jak też na płytach DVD/Blu-ray, w telewizji oraz serwisach VoD. W ostatnich latach firma dystrybuowała największe hity kasowe, m.in. „Kler” (który obejrzało w kinach 5,2 mln widzów), ,,Listy do M. 3” (ponad 3 mln) i ,,Pitbull. Niebezpieczne kobiety'' (2,9 mln).

W ub.r. Kino Świat osiągnęło 212,53 mln zł przychodów sprzedażowych, co wobec 144,32 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 47,2 proc.

Sukces frekwencyjny „Kleru” przyczynił się do tego, że wpływy z dystrybucji kinowej zwiększyły się aż o 72 proc. - z 93,42 do 160,67 mln zł, a ich udział w łącznych przychodach zwiększył się z 64,7 do 75,6 proc.

Wpływy ze sprzedaży licencji zmalały natomiast o 3,8 proc. (z 42,42 do 40,82 mln zł), a z pozostałej sprzedaży wzrosły o 30,2 proc. (z 8,47 do 11,04 mln zł).

Firma zanotowała w ub.r. 19,88 mln zł zysku netto, wobec 10,46 mln zł w 2017 roku. Z zeszłorocznego zysku 16 mln zł przeznaczono na dywidendę dla udziałowców, a 3,88 mln zł na kapitał rezerwowy.

To pierwsza akwizycja nc+

Platforma nc+ ruszyła wiosną 2013 roku w efekcie fuzji Cyfry+ należącej do Grupy Canal+ i platformy N, której 51 proc. udziałów Canal+ przejął od Grupy ITI. Udziałowcami ITI Neovision są Canal+ (ma 51 proc. kapitału), TVN (32 proc.) i Liberty Global (17 proc.), właściciel m.in. UPC.

Kupno pakietu większościowego Kina Świat to pierwsze przejęcie realizowane przez właściciela nc+. Znacznie aktywniejszy w tym zakresie był jego główny konkurent Cyfrowy Polsat. W połowie ub.r. sfinalizował przejęcie za ok. 1,3 mld zł 66 proc. akcji Netii, w grudniu 2017 roku za 103 mln zł kupił siedem stacji telewizyjnych od Grupy ZPR Media, a w połowie br. - większościowy pakiet udziałów firmy windykacyjnej Vindix.

ITI Neovision, operator platformy nc+, od kwietnia 2017 do końca ub.r. zanotował 3,78 mld zł wpływów sprzedażowych i 195,2 mln zł zysku netto, wobec 3,69 mld zł przychodów i 152,8 mln zł zysku we wcześniejszych 21 miesiącach. Firma zarabia głównie na opłatach od abonentów, zmniejszyła wydatki na produkcję treści, a zwiększyła na emisję stacji i marketing.

Od czerwca br. jest prezesem i dyrektorem generalnym firmy jest Edyta Sadowska. Zastąpiła na tych stanowiskach Manuela Rougerona, który przechodzi do zespołu Canal+ International i będzie zarządzał koncernem w regionie Azji i Pacyfiku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: nc+ przejmuje 70 proc. udziałów Kina Świat, Karczewski i Piasecki będą nim dalej zarządzać

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Patrząc po ostatnich ruchach, to nc+ po latach stagnacji chyba w końcu wraca na właściwe tory
15 5
odpowiedź
User
Gość54321
Wow!
10 5
odpowiedź
User
Ciekawe
Koniec cda dla którego ks był do niedawna głównym dostawcą licencji???
15 0
odpowiedź
User
alabany
Po prostu Canal będzie za chwile odcięty od filmów z Hollywood, zostanie im tylko ks
14 6
odpowiedź
User
FaS
To jest dla mnie coś absurdalnego, chyba że jak ktoś napisał, to akcja przed spodziewanym odcięciem od hitów z Hollywood. Musiało kosztować baaardzo dużo a nie mogę dojrzeć korzyści.
12 2
odpowiedź