SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix pozwoli udostępniać konto, ale za dodatkową opłatą

Netflix testuje nową strategię dotyczącą współdzielenia kont na platformie z osobami spoza jednego gospodarstwa domowego. Pozwoli tak postępować, ale za dodatkową opłatą, którą na razie wprowadza testowo w trzech krajach.

Fot. PixabayArticle

Na blogu Netflixa poinformowano, że droższe plany subskrypcyjne z możliwością udostępniania profili osobom spoza domu pojawią się w Chile, Kostaryce i Peru. Będą dostępne zarówno dla użytkowników z pakietem premium, jak i standardowym.

W Kostaryce pakiet z nową funkcjonalnością będzie droższy o 3 dolary.

Chengyi Long, dyrektor ds. innowacji produktowych w Netfliksie, podkreśliła, że platforma pozwala tworzyć w ramach jednego konta kilka profili oraz oglądać w ramach profilu treści równocześnie na różnych urządzeniach, żeby ułatwiać subskrybentom korzystanie z usługi.

- Te opcje były ogromnie popularne, ale wywołały też pewne zamieszanie co do tego, kiedy i jak Netflix może być dzielony. W konsekwencji konta są dzielone między gospodarstwami domowymi, a to wpływa na nasze zdolności inwestowana w nowe seriale i filmy dla naszych subskrybentów - stwierdziła.

Netflix przestrzegał subskrybentów przed udostępnianiem konta

Na przełomie ub. i br. Netflix zaczął wyświetlać wybranym subskrybentom, także w Polsce, komunikat mówiący o tym, że udostępnianie profilu osobom mieszkającym poza gospodarstwem domowym właściciela konta jest niezgodne z regulaminem platformy.

Chodzi o punkt 4.2 dotyczący zasad świadczenia usługi, w którym czytamy:Serwis Netflix oraz wszelkie treści, do których dostęp następuje przy jego użyciu, są przeznaczone wyłącznie do niekomercyjnego użytku osobistego i nie mogą być udostępniane żadnym osobom, które nie mieszkają z użytkownikiem w gospodarstwie domowym. W okresie członkostwa firma Netflix udziela użytkownikowi ograniczonego, niewyłącznego i nieprzenoszalnego prawa dostępu do serwisu Netflix i Treści oferowanych w serwisie Netflix. Z wyjątkiem określonych powyżej praw użytkownik nie uzyskuje żadnych innych praw, tytułów własności ani udziałów. Użytkownik zobowiązuje się nie wykorzystywać serwisu w celu publicznego rozpowszechniania.

W części piątej zatytułowanej Hasła i dostęp do konta pojawia się doprecyzowanie wcześniejszych zapisów.  Użytkownik, który założył konto w serwisie Netflix i od którego pobiera się opłatę członkowską przy użyciu wskazanej Metody Płatności („Właściciel Konta”) jest odpowiedzialny za każdy rodzaj aktywności generowanej za pośrednictwem tego konta w serwisie Netflix. Aby zapewnić sobie kontrolę nad kontem oraz zapobiec przejęciu konta (np. historii oglądania) przez nieuprawnione osoby, Właściciel Konta powinien sprawować kontrolę nad Urządzeniami z obsługą platformy Netflix, które są używane do uzyskiwania dostępu do naszego serwisu, oraz nie ujawniać nikomu hasła ani szczegółów dotyczących wybranej Metody Płatności.

Netflix w wypadku wykrycia zaburzeń w korzystaniu z konta może zawiesić jego dalsze funkcjonowanie lub nawet je zlikwidować. Na razie jednak platforma nie stosuje w Polsce takich metod. Nie wiadomo w jaki sposób są przez Netfliksa selekcjonowani użytkownicy napotykający wspomniane ostrzeżenie.

Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl nowy sposób walki ze współdzieleniem kont ma w naszym kraju charakter testowy, podobnie jak inne rozwiązania dotyczące usługi.

Już w 2019 r. Netflix przyznał, że pracuje nad rozwiązaniem, które ma z jednej strony nie zaszkodzić płacącym abonentom, a z drugiej zachęcić do zakładania własnych kont osobom, które dziś użytkują je do spółki z innymi.

Z raportu Mindnet Analytic z 2020 r. wynika, że ponad połowa użytkowników platformy w Stanach Zjednoczonych udostępnia swoje hasło innym osobom.

W marcu 2021 r. Netflix rozpoczął testy nowej funkcji, dodatkowo weryfikującej użytkowników. Wybranym abonentom po wejściu na platformę wyświetlał się komunikat: „Jeśli nie mieszkasz z właścicielem tego konta, musisz założyć własne, aby kontynuować oglądanie". I wtedy, by korzystać z serwisu, musieli wpisać otrzymany mejlem lub SMS-em kod, bądź wykupić nową subskrypcję.

W czwartym kwartale ub.r. Netflix pozyskał 8,28 mln subskrybentów netto, z czego większość w Europie, Azji i Afryce, na koniec roku miał 221,8 mln płacących użytkowników. Wzrosły jego przychody i zysk, a wskutek dużej liczby premier zmalała marża. „Squid game” okazał się największym hitem serialowym w historii platformy, a „Czerwona nota” - najlepiej oglądanym filmem.

Dołącz do dyskusji: Netflix pozwoli udostępniać konto, ale za dodatkową opłatą

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
znudzony
chyba raczej testuje cierpliwość użytkowników ;) Mam najwyższy abonament - dziele z 3 gospodarstwami domowymi (rodzice) i tylko dlatego jeszcze opłacam subskrypcje, której sam praktycznie nie używam
odpowiedź
User
Lolo
Mieć fajną telewizję na życzenie za cenę jednego biletu do kina i stroić fochy, to żenada, głupota albo bieda.
odpowiedź
User
WSTYD Wirtualne Media
O i jeszcze cenzura jak ujawnia się prawdę o podatkach cyfrowych komunistów
odpowiedź