SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nexta: rosyjskie ślady w cyberataku na konto Dworczyka

Bloger białoruskiego kanału Nexta twierdzi, że w cyberatak na konto Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera, mogą być zamieszani Rosjanie. „Ściągnięte z [konta] poufne dane hakerzy opublikowali na jednym ze swoich kanałów na platformie Telegram. W metadanych opublikowanych plików są rosyjskie symbole” - twierdzi Nexta.

Michał Dworczyk, fot. KPRMArticle

 Według źródeł Netxta, jest to kolejny „atak ze strony państwa związkowego (Białorusi i Rosji – PAP)”. „Nie ma co do tego wątpliwości, biorąc pod uwagę kampanię dezinformacyjną zorganizowaną przez białoruską propagandę, porwanie samolotu z (białoruskim opozycyjnym dziennikarzem) Ramanem Pratasiewiczem i nieskuteczne próby rozpoczęcia handlu więźniami politycznymi z Zachodem” – ocenia autor kanału Nexta na Telegramie.

Wskazuje, że w ostatnim czasie doszło do włamań na konta innych polityków, z których następnie publikowano obraźliwe treści pod adresem opozycji białoruskiej i jej liderki Swiatłany Cichanouskiej. Celem ataków mają być również konta organizacji mniejszości białoruskiej w Polsce – Białoruski Dom oraz autorów Nexta.

Nexta to opozycyjny kanał w komunikatorze Telegram, prowadzony przez mieszkającego w Polsce Białorusina Sciapana Puciłę. Władze Białorusi uznały go za „ekstremistyczny”, a samego Puciłę ścigają za „organizowanie” protestów.

Michał Dworczyk zhakowany

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk padł najprawdopodobniej ofiarą ataku hakerów. Ktoś włamał się na skrzynki mailowe i profile społecznościowe ministra i jego żony.

W oświadczeniu wydanym na Twitterze Michał Dworczyk podkreślił, że w zaatakowanej skrzynce mejlowej "nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny, lub ściśle tajny".

Zdaniem ministra, celem ataku może być dezinformacja. "Zważywszy na to, że informacje zostały opublikowane w rosyjskim serwisie społecznościowym Telegram oraz fakt, że przez 11 lat miałem zakaz wjazdu na teren Rosji i Białorusi jako osoba aktywnie wspierająca przemiany demokratyczne na terenie byłego ZSRR, traktuję ten atak jako jeden z elementów szeroko zakrojonych działań dezinformacyjnych zawierających sfałszowane i zmanipulowane informacje" - napisał w oświadczeniu Michał Dworczyk.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nexta: rosyjskie ślady w cyberataku na konto Dworczyka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl